Čína a lidská práva: Je Peking opravdu nejhorší? Výzkumníkům chybí data z některých zemí

Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší. 

Jednotlivé aspekty HRMI hodnotila na bodové škále od 1 do 10, přičemž 1 znamená nejhorší situace, zatímco 10 nejlepší.

Výsledky v ohledech bezpečnosti vlastních občanů nejsou dobré. Čínský režim se nevyhýbá svévolnému zatýkání (3,0 bodů), nuceným odchodům ze země (3,5 b.), trestům smrti (1,2 b.), mimosoudním trestům (5,7 b.) a mučení či špatnému zacházení (2,8 b.).

Server Guardian na základě analýzy dat HRMI zjistil, že byla Čína vyhodnocena jako nejhorší země na světě, pokud jde o bezpečnost před státem a práva na shromažďování. HRMI totiž hodnotila i to, jak si režimy posilují své postavení. Svoboda shromáždění dosahuje v zemi jen 1,8 bodu. Svobody vyjádření, účastí na vládnutí a vyznání dosahují maximálně 2,5 bodu. 

Největší komunistická země se ale na druhé straně těší poměrně vysoké úrovni života v souvislosti s běžným příjmem. Problémy s jídlem v roce 2020 nemělo 96,4 % populace, se zdravotní péčí 98,1 %, bydlením 88,7 % a prací 95,8 %. 

Hodnotit Čínu jako nejhorší je ale rizikové, protože u některých zemí data chybí úplně. Konkrétně u Ruska HRMI zveřejnila pouze data bezproblémové dostupnosti vzdělání (91,8 % populace), zdravotní péče (78,2 %), bydlení (70,4 %) a práce (99,5 %). Data navíc pocházejí z roku 2020, k roku 2022 se téměř jistě změnila. 

Adeptem na nejhorší výsledky by mohla být Severní Korea, nicméně výzkumníkům z HRMI se nepodařilo získat vůbec žádná data o kvalitě života, přístupu vlády vůči lidem a ani míře základních občanských práv. Žádné výsledky k roku 2022 nezveřejnila HRMI ani u Ukrajiny.

Co do kvality života v závislosti na běžném příjmu si například Česká republika vede podstatně hůře než Čína. Relevantní vzdělání k příjmu si může dovolit 81,3 % populace, 94,6 % nemá problémy s jídlem, 86,4 % se zdravotní péčí, 82,5 % s bydlením a 79,1 % s prací. Čínu tedy Česko nepřekonalo ani v jednom z ohledů kromě vzdělání, kde HRMI nezískalo čínská data. 

Horší situace je i v Německu a na Slovensku. Například Poláci si ale vedou poměrně dobře, jejich hodnoty se téměř ve všech ohledech kvality života pohybovaly okolo 90 % kromě dostupnosti práce, kde ji nemá problém sehnat 73 % populace. 

HRMI vydala k roku 2022 také data o Spojených státech. Místní úřady se nevyhýbají svévolnému zatýkání (5,3 bodů), poměrně dobrá situace je s nucenými odchody ze země (8,0 b.). Organizace zjistila příliš mnoho trestů smrti (4,8 b.), mimosoudních trestů (4,4 b.) a mučení či špatného zacházení (5,4 b.). 

Čtyři z pěti měřítek tak hodnotí jako špatné, průměrně americká vláda získala za respektování práv svých občanů 5,4 bodů. Průměrná hodnota u snahy vlády udržet se u moci a respektování občanských práv činila 5,7 bodů. 

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Čína Rusko Severní Korea (KLDR) Ukrajina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy