Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší.
Jednotlivé aspekty HRMI hodnotila na bodové škále od 1 do 10, přičemž 1 znamená nejhorší situace, zatímco 10 nejlepší.
Výsledky v ohledech bezpečnosti vlastních občanů nejsou dobré. Čínský režim se nevyhýbá svévolnému zatýkání (3,0 bodů), nuceným odchodům ze země (3,5 b.), trestům smrti (1,2 b.), mimosoudním trestům (5,7 b.) a mučení či špatnému zacházení (2,8 b.).
Server Guardian na základě analýzy dat HRMI zjistil, že byla Čína vyhodnocena jako nejhorší země na světě, pokud jde o bezpečnost před státem a práva na shromažďování. HRMI totiž hodnotila i to, jak si režimy posilují své postavení. Svoboda shromáždění dosahuje v zemi jen 1,8 bodu. Svobody vyjádření, účastí na vládnutí a vyznání dosahují maximálně 2,5 bodu.
Největší komunistická země se ale na druhé straně těší poměrně vysoké úrovni života v souvislosti s běžným příjmem. Problémy s jídlem v roce 2020 nemělo 96,4 % populace, se zdravotní péčí 98,1 %, bydlením 88,7 % a prací 95,8 %.
Hodnotit Čínu jako nejhorší je ale rizikové, protože u některých zemí data chybí úplně. Konkrétně u Ruska HRMI zveřejnila pouze data bezproblémové dostupnosti vzdělání (91,8 % populace), zdravotní péče (78,2 %), bydlení (70,4 %) a práce (99,5 %). Data navíc pocházejí z roku 2020, k roku 2022 se téměř jistě změnila.
Adeptem na nejhorší výsledky by mohla být Severní Korea, nicméně výzkumníkům z HRMI se nepodařilo získat vůbec žádná data o kvalitě života, přístupu vlády vůči lidem a ani míře základních občanských práv. Žádné výsledky k roku 2022 nezveřejnila HRMI ani u Ukrajiny.
Co do kvality života v závislosti na běžném příjmu si například Česká republika vede podstatně hůře než Čína. Relevantní vzdělání k příjmu si může dovolit 81,3 % populace, 94,6 % nemá problémy s jídlem, 86,4 % se zdravotní péčí, 82,5 % s bydlením a 79,1 % s prací. Čínu tedy Česko nepřekonalo ani v jednom z ohledů kromě vzdělání, kde HRMI nezískalo čínská data.
Horší situace je i v Německu a na Slovensku. Například Poláci si ale vedou poměrně dobře, jejich hodnoty se téměř ve všech ohledech kvality života pohybovaly okolo 90 % kromě dostupnosti práce, kde ji nemá problém sehnat 73 % populace.
HRMI vydala k roku 2022 také data o Spojených státech. Místní úřady se nevyhýbají svévolnému zatýkání (5,3 bodů), poměrně dobrá situace je s nucenými odchody ze země (8,0 b.). Organizace zjistila příliš mnoho trestů smrti (4,8 b.), mimosoudních trestů (4,4 b.) a mučení či špatného zacházení (5,4 b.).
Čtyři z pěti měřítek tak hodnotí jako špatné, průměrně americká vláda získala za respektování práv svých občanů 5,4 bodů. Průměrná hodnota u snahy vlády udržet se u moci a respektování občanských práv činila 5,7 bodů.
Související

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Česko hostí jednání Rady OSN pro lidská práva, promluvili Pavel i Lipavský
lidská práva , Čína , Rusko , Severní Korea (KLDR) , Ukrajina , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
včera
Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.
Zdroj: Libor Novák