Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší.
Jednotlivé aspekty HRMI hodnotila na bodové škále od 1 do 10, přičemž 1 znamená nejhorší situace, zatímco 10 nejlepší.
Výsledky v ohledech bezpečnosti vlastních občanů nejsou dobré. Čínský režim se nevyhýbá svévolnému zatýkání (3,0 bodů), nuceným odchodům ze země (3,5 b.), trestům smrti (1,2 b.), mimosoudním trestům (5,7 b.) a mučení či špatnému zacházení (2,8 b.).
Server Guardian na základě analýzy dat HRMI zjistil, že byla Čína vyhodnocena jako nejhorší země na světě, pokud jde o bezpečnost před státem a práva na shromažďování. HRMI totiž hodnotila i to, jak si režimy posilují své postavení. Svoboda shromáždění dosahuje v zemi jen 1,8 bodu. Svobody vyjádření, účastí na vládnutí a vyznání dosahují maximálně 2,5 bodu.
Největší komunistická země se ale na druhé straně těší poměrně vysoké úrovni života v souvislosti s běžným příjmem. Problémy s jídlem v roce 2020 nemělo 96,4 % populace, se zdravotní péčí 98,1 %, bydlením 88,7 % a prací 95,8 %.
Hodnotit Čínu jako nejhorší je ale rizikové, protože u některých zemí data chybí úplně. Konkrétně u Ruska HRMI zveřejnila pouze data bezproblémové dostupnosti vzdělání (91,8 % populace), zdravotní péče (78,2 %), bydlení (70,4 %) a práce (99,5 %). Data navíc pocházejí z roku 2020, k roku 2022 se téměř jistě změnila.
Adeptem na nejhorší výsledky by mohla být Severní Korea, nicméně výzkumníkům z HRMI se nepodařilo získat vůbec žádná data o kvalitě života, přístupu vlády vůči lidem a ani míře základních občanských práv. Žádné výsledky k roku 2022 nezveřejnila HRMI ani u Ukrajiny.
Co do kvality života v závislosti na běžném příjmu si například Česká republika vede podstatně hůře než Čína. Relevantní vzdělání k příjmu si může dovolit 81,3 % populace, 94,6 % nemá problémy s jídlem, 86,4 % se zdravotní péčí, 82,5 % s bydlením a 79,1 % s prací. Čínu tedy Česko nepřekonalo ani v jednom z ohledů kromě vzdělání, kde HRMI nezískalo čínská data.
Horší situace je i v Německu a na Slovensku. Například Poláci si ale vedou poměrně dobře, jejich hodnoty se téměř ve všech ohledech kvality života pohybovaly okolo 90 % kromě dostupnosti práce, kde ji nemá problém sehnat 73 % populace.
HRMI vydala k roku 2022 také data o Spojených státech. Místní úřady se nevyhýbají svévolnému zatýkání (5,3 bodů), poměrně dobrá situace je s nucenými odchody ze země (8,0 b.). Organizace zjistila příliš mnoho trestů smrti (4,8 b.), mimosoudních trestů (4,4 b.) a mučení či špatného zacházení (5,4 b.).
Čtyři z pěti měřítek tak hodnotí jako špatné, průměrně americká vláda získala za respektování práv svých občanů 5,4 bodů. Průměrná hodnota u snahy vlády udržet se u moci a respektování občanských práv činila 5,7 bodů.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
Česko hostí jednání Rady OSN pro lidská práva, promluvili Pavel i Lipavský
lidská práva , Čína , Rusko , Severní Korea (KLDR) , Ukrajina , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák