MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin-pchinga

Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní revoluci, která měla odstranit veškerou vnitrostranickou opozici a za pomoci síly lidových mas "očistit politickou duši" země, nastiňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník připomíná, že tato desetiletá kampaň si vyžádala přes milion obětí a 36 milionů perzekvovaných, včetně otce stávajícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ozvěny kulturní revoluce sílí

Si Čung-sün býval před kulturní revolucí vysokým stranickým činitelem, upozorňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že spolu s ním byl perzekvován i jeho syn Si Ťin-pching, který strávil roky v bezútěšné chudobě na venkovské periferii.

Není tak překvapivé, že se současný čínský prezident o kulturní revoluci vyjadřoval v minulosti kriticky, konstatuje The Guardian. Podotýká ovšem, že podle mnohých pozorovatelů v zemi nyní sílí ozvěny této éry.  

"Staří komunisté, kteří tuto katastrofu přežili, se snažili omezit moc vůdce skrze konsensus a nové zvyklosti," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že na jejich základě by měl Si Tin-pching příští rok na podzim po deseti letech rezignovat na post generálního tajemníka Komunistické strany Číny, od něhož se odvíjí skutečná moc.

Předpokládaní nástupci byli ale odsunuti do pozadí nebo odstraněni, zatímco došlo ke zrušení omezení počtu funkčních období, které může čínský prezident vykonávat, připomíná britský server. To je podle něj jasný signál, jaké jsou Si Ťin-pchingovy záměry.

V Číně navíc sílí otevřená nevraživost vůči cizím vlivům a naopak kult osobnosti stávajícího prezidenta je na vzestupu - nová učebnice vůdcových myšlenek například mladým školákům říká, že "dědeček Si" se vždy staral o lid, poukazuje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že ve skutečnosti během jeho vlády naopak výrazně akcelerují represe.

Represe míří na známé oblasti - občanskou společnost, náboženství, akademiky, stoupence autonomie Hongkongu a menšiny, především Ujgury -, a to v rozsahu a míře, které jen málokdo očekával, konstatuje The Guardian. Dodává, že represe navíc expandují do sfér, kterých si komunistická strana dlouho nevšímala a v posledních týdnech dochází k útoku na rozličné aktéry, od technologických gigantů, přes herce a zpěváky až po soukromé učitele.  

Děti tak budou nově moci strávit hraním online her jen tři hodiny týdně, pod tlakem se ocitají služby tzv. sdílené ekonomiky, přičemž regulační úřady nařídily televizím omezit talentové soutěže a nedávat prostor "změkčilým mužům", rekapituluje editorial. Doplňuje, že z vysokých stranických míst pak zní, že Čína musí omezit "přehnaně vysoké příjmy" a zajistit "obecnou prosperitu", což naznačuje výrazný obrat k přerozdělování.

Riskantní postup

"Některé z těchto opatření, byť jsou tvrdá a zavádějící, cílí na skutečné problémy, které je nutné řešit, například obří propast mezi bohatými a zbytkem (obyvatel), mocenský monopol a neomezené využívání dat technologickými firmami," pokračuje britský deník. Připouští, že pokud by se posuzovala jednotlivě, některá z nich by se mnohým Číňanům líbila.

Dohromady však zmíněná opatření odrážejí odhodlání posílit moc strany ve společnosti, kultuře a soukromém sektoru, byť se mohou projevovat i další motivy, například demografické potíže, uvádí prestižní server. Za znepokojivou označuje i skutečnost, že na stranických webech se masivně šíří plamenné pojednání jistého levicového komentátora, který stávající dění chválí jako "hlubokou revoluci", přičemž existuje podezření, že text byl posvěcen z nejvyšších míst.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobnými texty ale začínala i kulturní revoluce, tudíž se někteří intelektuálové obávají, zda nejde o pokus zjistit, nakolik existuje poptávka po podobné kampani, nebo její otevřené zahájení, uvádí The Guardian. Dodává, že úřady se ale snaží tento dojem zvrátit, jelikož se bojí ekonomických dopadů.  

Jeden z předních stranických deníků tak přinesl článek, který ujišťuje o "neochvějné oddanosti" čínské vlády soukromému sektoru, tudíž rozsah současných zásahů zatím není jasný a je možné, že o něm ještě nebylo rozhodnuto, spekuluje renomovaný deník. Připomíná, že Mao epizodně a cynicky využil ve svůj prospěch sílu davu a podobný autoritář Si rovněž úspěšně pracoval s veřejnými náladami, aby posílil svou moc a šířil ideologii.

"Ale na rozdíl od Velkého kormidelníka (Maa, pozn. red.), ale (Si) nechce rozvrat - pouze řád a kontrolu," píše The Guardian. To podle něj ale neznamená, že tento přístup není riskantní. Existují totiž názory, že moc stávajícího prezidenta je sice nyní pevná, avšak útok na veškeré aspekty života v Číně by mohl z dlouhodobého hlediska vést k nestabilitě, uvádí britský server. Konstatuje, že tento vývoj není pro zemi dobrý a to, že situace není tak špatná jako za kulturní revoluce, je jen slabá útěcha.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching lidská práva Mao Ce-Tung

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy