Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.
„Cílem konference je vyhodnotit čínský vliv v České republice v uplynulém období, zejména během takzvaného restartu zhruba mezi lety 2013 až 2018 v širším kontextu mezinárodních vztahů,“ uvedla zástupkyně tiskového mluvčího ODS Kateřina Lodrová v pozvánce.
Samotný projekt Sinopsis, který má za cíl podávat pravidelný přehled o Číně, nedávno ve článku pro server Hlídací pes kritizoval propagandu Pekingu a upozornil na její neúspěchy ve světě. Největší komunistická země světa podle něj posílila svůj mediální vliv ve světě. Jak Sinopsis uvádí, čínská propaganda ve světě není úspěšná už vzhledem k tomu, že globálnímu publiku servíruje stejnou propagandu jako doma. Média ve světě totiž popisují i tamní korupci, politické obchody nebo nekvalitu spojenou s čínskými projekty.
Čína před několika lety odstartovala vlastní obrovský projekt One Belt, One Road. V českém překladu zní Jeden pás, jedna cesta. Strategická vize kooperace Číny se zeměmi Asie a Afriky pak spočívá v budování vazeb na dané regiony v oblastech energetické bezpečnosti, obchodu a dopravní infrastruktury. Širším cílem je vytvoření sféry ekonomického a politického vlivu Čínské lidové republiky, vysvětluje Sinopsis na svém webu.
Kromě tohoto šíření vlivu se někteří experti obávají také možné podpory ruské války na Ukrajině ze strany Pekingu. „To, co vidíme v posledních letech, je politická, rétorická a jiná nevojenská podpora. Nyní se ale obáváme, že Čína Rusku může pomoci i s vojenským materiálem,“ varoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomněl nedávný incident s vniknutím čínského sledovacího balónu do vzdušného prostoru USA.
Čína projektuje svůj výrazný vliv do Ruska a může jí k tomu pomoct právě válka na Ukrajině. Krátce před invazí mezi sebou oba státy zpečetily „přátelství bez hranic“. Pro západní zpravodajské služby neexistovala prakticky žádná pochybnost, že čínský prezident věděl o plánech šéfa Kremlu Vladimira Putina dopředu. Někteří analytici však podotýkali, že Peking byl agresí Moskvy znatelně zaskočený, jak popsal server Seznam Zprávy.
Analytička Sinopsis Kateřina Procházková pro týž server dokonce poznamenala, že bez čínského „požehnání“ by Putin agresi vůbec nemohl rozpoutat. Čínský ministr zahraničí Wang I dokonce upozornil na ochotu Pekingu zprostředkovat mírová jednání. Asijský aspirant na lokální hegemonii obecně nesouhlasí se sankcemi uvalenými na zemi agresora a dál s ní čile obchoduje. „Čína chce být vnímána jako silný, neutrální stát, supervelmoc, která je nad celou tou věcí. Čína teď lavíruje mezi tím, aby se udržela jako spojenec Ruska, na druhou stranu, aby právě před tím mezinárodním spojenectvím vypadala jako někdo, kdo je schopen vyjednávat,“ řekla analytička v rozhovoru.
Dalším z velkých témat konference jsou lidská práva. Peking je vytrvale ignoruje a odnáší to asi 26 milionů lidí na jedné šestině území Číny – konkrétně jde o Východní Turkestán a autonomní provincii Sin-ťiang. Region je bohatý na uhlí, plyn a vzácné kovy a ještě v 50. letech v něm žili hlavně Ujgurové coby etnická skupina vyznávající převážně islám. Region prochází silným počínšťováním, které vyústilo ve fakt, že v něm žije stejně Číňanů jako Ujgurů. Roku 2009 zde vypukly nepokoje mezi oběma etniky a o pět let později Peking vyhlásil boj proti ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu. V této oblasti podle Organizace spojených národů probíhá prokazatelná genocida.
Aktualizováno před 4 hodinami
Související

Události Petra Nutila: Machův návrat, česká školní stávka a slovenské blouznění o Kristově království

Sněmovna schválila zrušení úpravy přesčasů lékařů, zdravotníci a záchranáři budou moci pracovat 24 hodin
Poslanecká sněmovna , Čína , válka na Ukrajině , lidská práva , Pavel Žáček (novinář) , Eva Decroix , Marek Ženíšek (TOP 09) , Rusko , Ujgurové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

MOV: Ruští a Běloruští sportovci mohou příští rok na olympiádu, ale pod neutrální vlajkou
před 1 hodinou

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru
před 1 hodinou

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly
před 1 hodinou

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16
před 2 hodinami

Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění
před 2 hodinami

Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem
před 3 hodinami

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
před 3 hodinami

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům
před 4 hodinami

Putin zřejmě bude vládnout Rusku do roku 2030. Oznámil kandidaturu v prezidentských volbách
Aktualizováno před 4 hodinami

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy
před 4 hodinami

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českem. Budou i příští rok
před 5 hodinami

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů
před 5 hodinami

Počasí: Česko už dnes částečně pokryje ledovka, hrozí i o víkendu
před 6 hodinami

V Izraeli zemřel po útoku farmář. Srovnáme část Libanonu se zemí, varuje Netanjahu Hizballáh
před 7 hodinami

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv
před 7 hodinami

Hunter Biden byl v USA obviněn z daňových úniků
před 8 hodinami

Komu poděkovat za nevratné změny počasí? Čína, Indie a letecká doprava, ukazuje studie
před 9 hodinami

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu
před 9 hodinami

Pád letadla na Chrudimsku: Pilot dvoumístného ultralightu zemřel
před 10 hodinami
Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové
Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní.
Zdroj: Pavel Daniel