Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  

„Cílem konference je vyhodnotit čínský vliv v České republice v uplynulém období, zejména během takzvaného restartu zhruba mezi lety 2013 až 2018 v širším kontextu mezinárodních vztahů,“ uvedla zástupkyně tiskového mluvčího ODS Kateřina Lodrová v pozvánce.  

Samotný projekt Sinopsis, který má za cíl podávat pravidelný přehled o Číně, nedávno ve článku pro server Hlídací pes kritizoval propagandu Pekingu a upozornil na její neúspěchy ve světě. Největší komunistická země světa podle něj posílila svůj mediální vliv ve světě. Jak Sinopsis uvádí, čínská propaganda ve světě není úspěšná už vzhledem k tomu, že globálnímu publiku servíruje stejnou propagandu jako doma. Média ve světě totiž popisují i tamní korupci, politické obchody nebo nekvalitu spojenou s čínskými projekty. 

Čína před několika lety odstartovala vlastní obrovský projekt One Belt, One Road. V českém překladu zní Jeden pás, jedna cesta. Strategická vize kooperace Číny se zeměmi Asie a Afriky pak spočívá v budování vazeb na dané regiony v oblastech energetické bezpečnosti, obchodu a dopravní infrastruktury. Širším cílem je vytvoření sféry ekonomického a politického vlivu Čínské lidové republiky, vysvětluje Sinopsis na svém webu

Kromě tohoto šíření vlivu se někteří experti obávají také možné podpory ruské války na Ukrajině ze strany Pekingu. „To, co vidíme v posledních letech, je politická, rétorická a jiná nevojenská podpora. Nyní se ale obáváme, že Čína Rusku může pomoci i s vojenským materiálem,“ varoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomněl nedávný incident s vniknutím čínského sledovacího balónu do vzdušného prostoru USA.  

Čína projektuje svůj výrazný vliv do Ruska a může jí k tomu pomoct právě válka na Ukrajině. Krátce před invazí mezi sebou oba státy zpečetily „přátelství bez hranic“. Pro západní zpravodajské služby neexistovala prakticky žádná pochybnost, že čínský prezident věděl o plánech šéfa Kremlu Vladimira Putina dopředu. Někteří analytici však podotýkali, že Peking byl agresí Moskvy znatelně zaskočený, jak popsal server Seznam Zprávy.  

Analytička Sinopsis Kateřina Procházková pro týž server dokonce poznamenala, že bez čínského „požehnání“ by Putin agresi vůbec nemohl rozpoutat. Čínský ministr zahraničí Wang I dokonce upozornil na ochotu Pekingu zprostředkovat mírová jednání. Asijský aspirant na lokální hegemonii obecně nesouhlasí se sankcemi uvalenými na zemi agresora a dál s ní čile obchoduje. „Čína chce být vnímána jako silný, neutrální stát, supervelmoc, která je nad celou tou věcí. Čína teď lavíruje mezi tím, aby se udržela jako spojenec Ruska, na druhou stranu, aby právě před tím mezinárodním spojenectvím vypadala jako někdo, kdo je schopen vyjednávat,“ řekla analytička v rozhovoru. 

Dalším z velkých témat konference jsou lidská práva. Peking je vytrvale ignoruje a odnáší to asi 26 milionů lidí na jedné šestině území Číny – konkrétně jde o Východní Turkestán a autonomní provincii Sin-ťiang. Region je bohatý na uhlí, plyn a vzácné kovy a ještě v 50. letech v něm žili hlavně Ujgurové coby etnická skupina vyznávající převážně islám. Region prochází silným počínšťováním, které vyústilo ve fakt, že v něm žije stejně Číňanů jako Ujgurů. Roku 2009 zde vypukly nepokoje mezi oběma etniky a o pět let později Peking vyhlásil boj proti ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu. V této oblasti podle Organizace spojených národů probíhá prokazatelná genocida.  

Související

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Čína válka na Ukrajině lidská práva Pavel Žáček (novinář) Eva Decroix Marek Ženíšek (TOP 09) Rusko Ujgurové

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady

Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala. 

před 1 hodinou

Asadova

Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 3 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 4 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí zaúřaduje. Meteorologové specifikovali varování před ledovkou

Meteorologové prozradili, jaké problémy může způsobit ledovka, která od nočních hodin hrozí v některých částech země. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal příslušnou výstrahu v neděli. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy