Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  

„Cílem konference je vyhodnotit čínský vliv v České republice v uplynulém období, zejména během takzvaného restartu zhruba mezi lety 2013 až 2018 v širším kontextu mezinárodních vztahů,“ uvedla zástupkyně tiskového mluvčího ODS Kateřina Lodrová v pozvánce.  

Samotný projekt Sinopsis, který má za cíl podávat pravidelný přehled o Číně, nedávno ve článku pro server Hlídací pes kritizoval propagandu Pekingu a upozornil na její neúspěchy ve světě. Největší komunistická země světa podle něj posílila svůj mediální vliv ve světě. Jak Sinopsis uvádí, čínská propaganda ve světě není úspěšná už vzhledem k tomu, že globálnímu publiku servíruje stejnou propagandu jako doma. Média ve světě totiž popisují i tamní korupci, politické obchody nebo nekvalitu spojenou s čínskými projekty. 

Čína před několika lety odstartovala vlastní obrovský projekt One Belt, One Road. V českém překladu zní Jeden pás, jedna cesta. Strategická vize kooperace Číny se zeměmi Asie a Afriky pak spočívá v budování vazeb na dané regiony v oblastech energetické bezpečnosti, obchodu a dopravní infrastruktury. Širším cílem je vytvoření sféry ekonomického a politického vlivu Čínské lidové republiky, vysvětluje Sinopsis na svém webu

Kromě tohoto šíření vlivu se někteří experti obávají také možné podpory ruské války na Ukrajině ze strany Pekingu. „To, co vidíme v posledních letech, je politická, rétorická a jiná nevojenská podpora. Nyní se ale obáváme, že Čína Rusku může pomoci i s vojenským materiálem,“ varoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomněl nedávný incident s vniknutím čínského sledovacího balónu do vzdušného prostoru USA.  

Čína projektuje svůj výrazný vliv do Ruska a může jí k tomu pomoct právě válka na Ukrajině. Krátce před invazí mezi sebou oba státy zpečetily „přátelství bez hranic“. Pro západní zpravodajské služby neexistovala prakticky žádná pochybnost, že čínský prezident věděl o plánech šéfa Kremlu Vladimira Putina dopředu. Někteří analytici však podotýkali, že Peking byl agresí Moskvy znatelně zaskočený, jak popsal server Seznam Zprávy.  

Analytička Sinopsis Kateřina Procházková pro týž server dokonce poznamenala, že bez čínského „požehnání“ by Putin agresi vůbec nemohl rozpoutat. Čínský ministr zahraničí Wang I dokonce upozornil na ochotu Pekingu zprostředkovat mírová jednání. Asijský aspirant na lokální hegemonii obecně nesouhlasí se sankcemi uvalenými na zemi agresora a dál s ní čile obchoduje. „Čína chce být vnímána jako silný, neutrální stát, supervelmoc, která je nad celou tou věcí. Čína teď lavíruje mezi tím, aby se udržela jako spojenec Ruska, na druhou stranu, aby právě před tím mezinárodním spojenectvím vypadala jako někdo, kdo je schopen vyjednávat,“ řekla analytička v rozhovoru. 

Dalším z velkých témat konference jsou lidská práva. Peking je vytrvale ignoruje a odnáší to asi 26 milionů lidí na jedné šestině území Číny – konkrétně jde o Východní Turkestán a autonomní provincii Sin-ťiang. Region je bohatý na uhlí, plyn a vzácné kovy a ještě v 50. letech v něm žili hlavně Ujgurové coby etnická skupina vyznávající převážně islám. Region prochází silným počínšťováním, které vyústilo ve fakt, že v něm žije stejně Číňanů jako Ujgurů. Roku 2009 zde vypukly nepokoje mezi oběma etniky a o pět let později Peking vyhlásil boj proti ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu. V této oblasti podle Organizace spojených národů probíhá prokazatelná genocida.  

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Čína válka na Ukrajině lidská práva Pavel Žáček (novinář) Eva Decroix Marek Ženíšek (TOP 09) Rusko Ujgurové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy