Lukašenko likviduje občanskou společnost v Bělorusku, konstatovala zástupkyně OSN

Stav lidských práv v Bělorusku je tristní, informoval o tom server Euronews. Radu Organizace spojených národů pro lidská práva o situaci varovala expertka na Bělorusko a zvláštní zpravodajkyně OSN pro tuto zemi Anaïs Marinová.

Režim Alexandra Lukašenka podle Marinové záměrně čistí občanskou společnost od posledních zbývajících nesouhlasných hlasů. „Situace je katastrofální. Bohužel se neustále zhoršuje,“ zdůraznila. 

Rada OSN pro lidská práva na totalitní obrat v Minsku upozornila už před dvěma lety. „Svědčí o něm neúcta k lidskému životu a důstojnosti během zásahu proti pokojným demonstrantům po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020,“ uvedla Marinová. 

Podmínky vazby pro odsouzené jsou údajně z politických důvodů záměrně zpřísňovány. „Nedostatek odpovědnosti za porušování lidských práv podněcuje atmosféru strachu mezi oběťmi a jejich rodinami. Z politických důvodů je stále zadržováno více než 1 500 osob, přičemž od roku 2020 dochází denně v průměru k 17 svévolným zatčením,“ prohlásila. 

Obránci lidských práv v zemi jsou neustále pronásledováni a došlo k násilnému rozpuštění více než 1 600 nežádoucích organizací a také nezávislých odborových organizací. „To ilustruje záměrnou politiku státu vyčistit občanský prostor od posledních disidentských prvků,“ poznamenala. 

„Nezávislá média byla označena za extremistické organizace, zatímco akademická svoboda byla systematicky napadána. Ideologická kontrola a disciplinární opatření omezují svobodu názoru a projevu,“ dodala Marinová s tím, že ideologické kontrole podléhají i základní a střední školy. „Děti jsou odrazovány od vyjadřování vlastních názorů a za odlišné názory jsou vystavovány hrozbám a následkům.“

Podle serveru Euronews běloruská strana mohla v Radě pro lidská práva reagovat okamžitě, nicméně žádný její zástupce nebyl přítomen. 

Bělorusko je blízkým spojencem Ruské federace, v posledních týdnech Moskvě pomohlo ukončit vzpouru Wagnerovy skupiny vedenou jejím majitelem Jevgenijem Prigožinem. Došlo k ní v sobotu 24. června poté, co Prigožin prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. 

Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i ruský prezident Vladimir Putin přiznal „složitou situaci“ ve městě. Poté pokračovali ve svém „tažení na Moskvu“ přes oblastní hlavní města Voroněž a Lipeck. Po dohodě zprostředkované Lukašenkem pochod ukončili a vrátili se na své základny. 

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko lidská práva OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy