Lukašenko likviduje občanskou společnost v Bělorusku, konstatovala zástupkyně OSN

Stav lidských práv v Bělorusku je tristní, informoval o tom server Euronews. Radu Organizace spojených národů pro lidská práva o situaci varovala expertka na Bělorusko a zvláštní zpravodajkyně OSN pro tuto zemi Anaïs Marinová.

Režim Alexandra Lukašenka podle Marinové záměrně čistí občanskou společnost od posledních zbývajících nesouhlasných hlasů. „Situace je katastrofální. Bohužel se neustále zhoršuje,“ zdůraznila. 

Rada OSN pro lidská práva na totalitní obrat v Minsku upozornila už před dvěma lety. „Svědčí o něm neúcta k lidskému životu a důstojnosti během zásahu proti pokojným demonstrantům po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020,“ uvedla Marinová. 

Podmínky vazby pro odsouzené jsou údajně z politických důvodů záměrně zpřísňovány. „Nedostatek odpovědnosti za porušování lidských práv podněcuje atmosféru strachu mezi oběťmi a jejich rodinami. Z politických důvodů je stále zadržováno více než 1 500 osob, přičemž od roku 2020 dochází denně v průměru k 17 svévolným zatčením,“ prohlásila. 

Obránci lidských práv v zemi jsou neustále pronásledováni a došlo k násilnému rozpuštění více než 1 600 nežádoucích organizací a také nezávislých odborových organizací. „To ilustruje záměrnou politiku státu vyčistit občanský prostor od posledních disidentských prvků,“ poznamenala. 

„Nezávislá média byla označena za extremistické organizace, zatímco akademická svoboda byla systematicky napadána. Ideologická kontrola a disciplinární opatření omezují svobodu názoru a projevu,“ dodala Marinová s tím, že ideologické kontrole podléhají i základní a střední školy. „Děti jsou odrazovány od vyjadřování vlastních názorů a za odlišné názory jsou vystavovány hrozbám a následkům.“

Podle serveru Euronews běloruská strana mohla v Radě pro lidská práva reagovat okamžitě, nicméně žádný její zástupce nebyl přítomen. 

Bělorusko je blízkým spojencem Ruské federace, v posledních týdnech Moskvě pomohlo ukončit vzpouru Wagnerovy skupiny vedenou jejím majitelem Jevgenijem Prigožinem. Došlo k ní v sobotu 24. června poté, co Prigožin prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. 

Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i ruský prezident Vladimir Putin přiznal „složitou situaci“ ve městě. Poté pokračovali ve svém „tažení na Moskvu“ přes oblastní hlavní města Voroněž a Lipeck. Po dohodě zprostředkované Lukašenkem pochod ukončili a vrátili se na své základny. 

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko lidská práva OSN

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy