Prigožin je v Bělorusku, potvrdil Lukašenko. Popsal, jak s ním vyjednával

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin dorazil do Běloruska. Do sousední země se měl přesunout z Ruska, kde o uplynulém víkendu podnikl se svými žoldnéři ozbrojenou vzpouru, která skončila po dohodě zprostředkované právě Lukašenkem. 

"Ano, opravdu, dnes je v Bělorusku," řekl Lukašenko ve vysílání státní televize podle CNN, která už dříve informovala, že dva privátní letouny spojované s Prigožinem přistály v Minsku během úterního rána.

Podle běloruského prezidenta byly slíbené bezpečnostní záruky dodrženy. "Jak jsem slíbil, pokud chcete strávit nějaký čas v naší zemi a odpočinout si, pochopitelně za svoje peníze, pomůžeme. Ale (běloruský ministr obrany Viktor) Chrenin řekl, že by takovou jednotku mohl využít jako součást armády. Já souhlasím," konstatovala hlava státu. 

Běloruský prezident dnes rovněž popsal, jak v sobotu zprostředkoval dohodu s Prigožinem. "Jevgenij byl euforický. Během prvního kolečka jsme asi 30 minut mluvili jen sprostě. Vulgarit zaznělo desetkrát víc než normálních slov," prozradil podle agentury BelTA.

Rusko zažilo v sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i ruský prezident Vladimir Putin přiznal "složitou situaci" ve městě.

Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle dohody s ním mělo být zastaveno trestní řízení.

Související

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Alexandr Lukašenko Bělorusko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy