Jevgenij Prigožin

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Německu setkal se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem (14. května 2023).

Máme informace, že Prigožina zabil Putin, řekl Zelenskyj

Ke katastrofě letadla s Jevgenijem Prigožinem a dalšími předními členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny nemuselo dojít náhodou. Vyplývá to z prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého citovala ruskojazyčná verze BBC.
Zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Stála GRU za smrtí Prigožina? Podle britské MI6 mohlo jít o stejného agenta jako u Vrbětic

Západní zpravodajské služby se snaží zjistit, jak zemřel šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Že zahynul při letecké havárii je zcela zřejmé, proč ale k tragédii jasné není. Britská tajná služba míní, že za smrtí významného kritika Kremlu může stát stejný agent GRU, jako za výbuchem ve Vrběticích nebo otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala. Schopnosti a zkušenosti na to má – GRU i agent. 
Pohřeb Valerije Čekalova

Rusko tajně pohřbilo Prigožina, lidé se rozloučili i s Čekalovem

Rusko dnes v pohřbilo vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Podle Rádia Svobodná Evropa byl pohřben na předměstí Petrohradu a poslední rozloučení bylo soukromé. Prigožin zemřel minulý týden při pádu letadla v Tverské oblasti spolu s dalšími vysokými představiteli wagnerovců. Pohřben byl také šéf logistiky Valerij Čekalov, který byl s Prigožinem ve stejném letadle.
Vladimir Putin

Putin se s Prigožinem rozloučit nepůjde, oznámil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin se neplánuje zúčastnit pohřbu zakladatele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý. Prigožin dnes zřejmě bude pochován na jednom ze hřbitovů v Petrohradě. 
Rusové verzi o nehodě nevěří

Rusové vládě nevěří. Verze o nehodě letadla s Prigožinem je podle Rusů hoax, všichni ví, co se stalo, říkají

Nezávislý ruský server Moscow Times se přímo v ruské metropoli ptal běžných Rusů, co si myslí o pádu letounu se šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem, jestli mohlo jít o vraždu, a jaká je budoucnost jeho žoldnéřské skupiny. Většina z nich se snažila odpovídat vyhýbavě, nechtěli přímo obvinit vládu nebo prezidenta Vladimira Putina. Ohledně činnosti wagnerovců dle sdílené reportáže panuje dobré mínění.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

Kdo bude po Prigožinovi další na řadě? Surovikin se neobjevil od vzpoury, na řadě může být i Kadyrov

Podezřelá úmrtí jsou v Rusku prakticky na denním pořádku. Od chvíle, co se Vladimir Putin ujal na přelomu tisíciletí moci, došlo k zatčení desítek či stovek jeho odpůrců, nemluvě o množství smrtí, které jsou většinou vysvětlené jako nešťastná nehoda nebo sebevražda. Stojí za tím mimo jiné prohnilý ruský systém, kdy Kreml kontroluje zásadní státní bezpečnostní složky a oligarchy. Vymanit se z této sítě je až nadlidský úkol, který nekončívá šťastně.
Vladimir Putin

Putin prolomil mlčení ohledně pádu letadla a potvrdil smrt Prigožina

Ruský prezident Vladimir Putin prolomil mlčení ohledně středečního pádu letadla se zakladatelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Putin potvrdil jeho úmrtí, když vyjádřil soustrast nejen jeho blízkým. V projevu odvysílaném televizí také sdělil, že událost bude vyšetřena. 

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy