Prigožin chtěl svrhnout vládu v Moldavsku, tvrdí prezidentka Sanduová

Za pokusem o převrat v Moldavsku stáli žoldáci Wagnerovy soukromé vojenské společnosti a její vůdce Jevgenij Prigožin. Informaci poskytla prezidentka Moldavska Maya Sanduová, a to s odvoláním na zprávu Financial Times.

Upřesnila, že Jevgenij Prigožin plánoval na začátku letošního roku převrat v Moldavsku. "Podle informací, které máme, to byl plán připravený Prigožinovým týmem. Situace je opravdu dramatická a musíme se chránit," řekla Sanduová.

Dodala, že Wagnerovci chtěli povzbudit protivládní protesty, aby se staly násilnými.

Uvedla také, že Ruská federace používá různé metody, včetně hotovosti a bankovních karet vydaných v Dubaji, k převodu peněz do Moldavska za účelem uplácení voličů.

Sanduová tento týden požádala EU, aby uvalila sankce na společnosti napojené na proruského moldavského politika Ilona Shora, které využívá k dalšímu pumpování peněz do země.

Uvedla, že má důkazy, že Rusko se konkrétně zaměřilo na místní volby, aby získalo politický impuls před prezidentskými volbami a parlamentními volbami v roce 2025 v příštím roce.

Speciální služby Moldavska objevily nejméně 20 milionů eur, které Ruská federace převádí do země pro politické účely.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v únoru uvedl, že ukrajinská rozvědka zachytila ruský plán na destabilizaci politické situace v Moldavsku s cílem zničit demokratický řád této země a zajistit, aby se dostala pod kontrolu Moskvy a využila se pro ruské vojenské operace proti Ukrajině. Prezidentka Moldavska Maya Sanduová dále oznámila, že Rusko se aktivně snaží prosadit proruskou vládu v Moldavsku, aby země mohla být využita pro ruské vojenské operace, podobně jako to již dělá v Bělorusku.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Moldavsko Maia Sandu Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy