Ruské ministerstvo obrany se po úplatkářských kauzách reorganizuje. Prigožinův splněný sen, píše CNN

Nejvyšší vedení ruského ministerstva obrany podstupuje „čistku“. Rusko sice na ukrajinských bojištích získává převahu, ale reorganizace započatá před dvěma týdny odvoláním Sergeje Šojgua z postu šéfa resortu rozhodně pokračuje. 

Americká stanice CNN to označuje za „splněný sen“ někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zahynul loni při pádu letadla. Týdny před svou smrtí Prigožin totiž tvrdě kritizoval vedení ruské armády, především náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a právě ministra obrany Šojgua. Nelíbilo se mu pomalé zásobování ruských jednotek bojujících u Bachmutu. Následně „vytáhl“ na Moskvu, což někteří označují za důvod jeho možné fyzické likvidace. 

Vlastní zapojení ale Kreml důrazně odmítl. Spekulace o fyzické likvidaci Prigožina ze strany Kremlu také živí série desítek úmrtí vysoce postavených Rusů – ať už jde o politiky či oligarchy. Jeho úmrtí kritizoval také opoziční lídr Alexej Navalnyj, který začátkem letošního roku zemřel v trestanecké kolonii.

Někteří analytici však soudí, že s reorganizací prezident Vladimir Putin čekal do svého březnového znovuzvolení. Naposledy Šojgu vystoupil jako ministr obrany po boku Putina na vojenské přehlídce ke Dni vítězství 9. května. Posléze byl přesunut na post tajemníka bezpečnostní rady a nahradil ho ekonom Andrej Bělousov. 

Ekonom Bělousov bude mít patrně za úkol zvýšit efektivitu hospodaření ruské armády. Rusko totiž na obranu chce v roce 2024 vynaložit 6 % HDP, což dle CNN předčí výdaje na sociální politiku, což „je známkou přechodu země na válečnou ekonomiku“, jak píše americký server.

Po boku Bělousova jako náměstek stojí Oleg Saveljev, bývalý auditor ruské Účetní komory. Nasazení těchto dvou lidí svědčí o tom, že se Putin opravdu snaží udělat pořádek ve financování ruské armády. 

O neutěšeném špatném stavu financování ruské armády svědčí například případ generálporučíka Vadima Šamarina, náčelníka Hlavního komunikačního ředitelství ruských ozbrojených sil. Ten byl obviněn z přijetí úplatku ve výši 36 milionů rublů od továrny, která ruskému resortu obrany dodává komunikační zařízení. 

Jak píše CNN, velkou roli v této kauze sehrála ruská média. Ta přinesla například informace o tom, že si Šamarinova manželka v roce 2018 koupila vůz Mercedes-Benz GLE za 20 milionů rublů. Přitom její příjem v témže roce činil pouze 872 tisíc. 

Do domácího vězení ruské úřady umístily kvůli přijímání úplatků i náměstka ministra obrany Timura Ivanova. Jeho netradiční správa financí se projevila rovněž u jeho manželky, která navštěvovala drahá klenotnictví, nosila módní oblečení a vlastnila chatu v lyžařském středisku Courchevel ve Francii. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Rusko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Jevgenij Prigožin Andrej Bělousov

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy