Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Jevgenij Prigožin zemřel při leteckém neštěstí dva měsíce po vzpouře, během které jeho bojovníci Wagnerovy polovojenské skupiny obsadili velitelství ruské armády v Rostově na Donu, sestřelili vojenská letadla a pokračovali směrem k hlavnímu městu, než Bělorusko mediálně zprostředkovalo dohodu o ukončení jejich 24hodinového povstání.

V důsledku této události reagoval pošramocený Putin zavedením nového pravidla, které zamezuje podobné autonomii pro jiné. „Do Prigožinova vzestupu jsme neměli případy, kdy velitel silné vojenské jednotky disponoval současně finančními, politickými a mediálními zdroji," konstatoval Nikolaj Petrov ze think-tanku Chatham House, přičemž popsal jedinečnou pozici, kterou si žoldnéřský velitel před svou vzpourou vytvořil. Informuje The Moscow Times s odvoláním na AFP.

Putin udělil Prigožinovi tuto moc nejen kvůli jejich osobnímu vztahu, ale také v reakci na oslabení ruské pozemní ofenzívy na Ukrajině, kdy potřeboval podporu Wagnerovy skupiny.

Tento krok se ukázal jako nákladná chyba, která donutila Putina upřednostňovat kontrolu a loajalitu při přidělování zdrojů, uvedl analytik Petrov. Teď se snaží zajistit „přímou a neustálou kontrolu nad klíčovými aktéry".

Prezident Putin nedávno provedl významné změny ve vojenském vedení země, což je ironicky jedním z požadavků, které měl Prigožin před svou vzpourou. Odvolal ministra obrany Sergeje Šojgua a několik vysokých vojenských představitelů bylo zatčeno kvůli obvinění z korupce. Novým šéfem obrany se stal ekonom Andrej Bělousov, což je technokratický přístup namísto vojenského diktátora, a Putin opět vyhnul jmenování silného vojenského lídra, který by prosazoval zájmy armády na vrcholném postu, uvedl analytik Petrov.

Tato restrukturalizace představuje zásadní obrat ve srovnání s loňským rokem, kdy Putin podporoval své obranné šéfy, ač čelili kritice kvůli korupci a strategickým chybám v invazi na Ukrajinu. Klíčovým rozdílem je, že tentokrát Putin reorganizoval vojenské vedení z vnitřní nutnosti a nikoli pod politickým tlakem.

„Schopnost podniknout tyto kroky a zpochybnit zájmy vysokých vojenských představitelů je známkou Putinovy síly, spíše než slabosti," uvedl Nigel Gould-Davies z Mezinárodního institutu pro strategická studia.

Putin demonstroval svou moc v prezidentských volbách v březnu s přesvědčivým vítězstvím získaným s 87 % hlasů, ve volbách, které nebyly skutečně kontrolovány mezinárodními pozorovateli a které postrádaly skutečnou opozici.

Tento výsledek ukázal, že Putin může „vymyslet cokoli, co chce, a donutit obyvatelstvo, aby to přijalo," podle Gould-Daviesové. Je to projev jeho dominance a moci, když takovýto výsledek prochází, spíše než aby odrážel skutečnou podporu.

Navíc, Putinova výrazná většina byla záměrná, zdůraznil Petrov. Nešlo tolik o získání co největšího počtu hlasů, ale spíše o ukázání, že jeho popularita je stále vysoká i po válce.

Putinova moc byla posílena smrtí jeho jediného skutečného politického soupeře Alexeje Navalného v únoru, když Navalnyj zemřel v arktické vězeňské kolonii, kde si odpykával dlouholetý trest. Tato událost posílila Putinovu autoritu a byla doprovázena dalšími represivními opatřeními a tvrdými tresty, které Kreml uvalil na další disidenty, což vedlo k výraznému zastrašení a obavám v populace.

I přes tyto kroky není podpora Kremlu hluboká, varovala Gould-Daviesová. Během nedávného povstání ve dnech 23. až 24. června 2023 vyjádřil bývalý prezident Dmitrij Medveděv obavy z ruského jaderného arzenálu, který by mohl dopadnout do „banditských" rukou, a regionální představitelé vydali jen vágní prohlášení k uklidnění situace.

Přestože nebyl zaznamenán žádný všeobecný odpor nebo veřejná podpora Putinovi, fotografie z Rostova na Donu ukázaly místní obyvatele, kteří se radují a fotí si selfie s Prigožinem a jeho Wagnerovými muži, což podle Gould-Daviesové ilustruje, že reakce na povstání odhaluje pouze omezené autentické nadšení pro Putina a jeho politiku války.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Gruzie senzačně postoupila ze skupiny do osmifinále po výhře nad Portugalci

Čeští fotbalisté by mohli v lecčems Gruzii závidět. Nejen to, jakým fotbalem se nováčci na fotbalovém Euru prezentují, ale také to, že díky tomu dokázali porazit oproti nám Portugalce 2:0 a díky tomu tak navíc postoupit do historického osmifinále. Jihoevropanům vzhledem k jistotě postupu už vlastně o nic nešlo a možná i proto do posledního duelu ve skupině F nastoupili s lehkovážností. Hned po dvou minutách totiž Portugalce Gruzínci šokovali otevřením skóre zásluhou výtečně hrajícího Kvaraccheliji. Gruzínci ve druhé půli zvýšili z penalty a došli si tak k nečekané výhře a stejně tak k nečekanému postupu do osmifinále.

včera

Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Na Ukrajině je 10 tisíc naturalizovaných Rusů. Nepřihlásili se sami

Rusové na Ukrajinu vyslali 10 tisíc naturalizovaných občanů, kteří se dobrovolně nepřihlásili do armády. Údajně tam kopou zákopy a staví opevnění. Kremelský režim dlouhodobě nabízí cizincům především ze zaostalejších zemí „výhodné balíčky“, aby položili život jako žoldáci v cizí válce. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Odpírání práva na život, nelidské zacházení, omezení svobody... ESLP rozhodl, že Rusko porušuje lidská práva

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v úterý rozhodl, že Rusko od anexe Krymu v roce 2014 porušilo několik lidských práv. Uvedl to server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy