Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Jevgenij Prigožin zemřel při leteckém neštěstí dva měsíce po vzpouře, během které jeho bojovníci Wagnerovy polovojenské skupiny obsadili velitelství ruské armády v Rostově na Donu, sestřelili vojenská letadla a pokračovali směrem k hlavnímu městu, než Bělorusko mediálně zprostředkovalo dohodu o ukončení jejich 24hodinového povstání.

V důsledku této události reagoval pošramocený Putin zavedením nového pravidla, které zamezuje podobné autonomii pro jiné. „Do Prigožinova vzestupu jsme neměli případy, kdy velitel silné vojenské jednotky disponoval současně finančními, politickými a mediálními zdroji," konstatoval Nikolaj Petrov ze think-tanku Chatham House, přičemž popsal jedinečnou pozici, kterou si žoldnéřský velitel před svou vzpourou vytvořil. Informuje The Moscow Times s odvoláním na AFP.

Putin udělil Prigožinovi tuto moc nejen kvůli jejich osobnímu vztahu, ale také v reakci na oslabení ruské pozemní ofenzívy na Ukrajině, kdy potřeboval podporu Wagnerovy skupiny.

Tento krok se ukázal jako nákladná chyba, která donutila Putina upřednostňovat kontrolu a loajalitu při přidělování zdrojů, uvedl analytik Petrov. Teď se snaží zajistit „přímou a neustálou kontrolu nad klíčovými aktéry".

Prezident Putin nedávno provedl významné změny ve vojenském vedení země, což je ironicky jedním z požadavků, které měl Prigožin před svou vzpourou. Odvolal ministra obrany Sergeje Šojgua a několik vysokých vojenských představitelů bylo zatčeno kvůli obvinění z korupce. Novým šéfem obrany se stal ekonom Andrej Bělousov, což je technokratický přístup namísto vojenského diktátora, a Putin opět vyhnul jmenování silného vojenského lídra, který by prosazoval zájmy armády na vrcholném postu, uvedl analytik Petrov.

Tato restrukturalizace představuje zásadní obrat ve srovnání s loňským rokem, kdy Putin podporoval své obranné šéfy, ač čelili kritice kvůli korupci a strategickým chybám v invazi na Ukrajinu. Klíčovým rozdílem je, že tentokrát Putin reorganizoval vojenské vedení z vnitřní nutnosti a nikoli pod politickým tlakem.

„Schopnost podniknout tyto kroky a zpochybnit zájmy vysokých vojenských představitelů je známkou Putinovy síly, spíše než slabosti," uvedl Nigel Gould-Davies z Mezinárodního institutu pro strategická studia.

Putin demonstroval svou moc v prezidentských volbách v březnu s přesvědčivým vítězstvím získaným s 87 % hlasů, ve volbách, které nebyly skutečně kontrolovány mezinárodními pozorovateli a které postrádaly skutečnou opozici.

Tento výsledek ukázal, že Putin může „vymyslet cokoli, co chce, a donutit obyvatelstvo, aby to přijalo," podle Gould-Daviesové. Je to projev jeho dominance a moci, když takovýto výsledek prochází, spíše než aby odrážel skutečnou podporu.

Navíc, Putinova výrazná většina byla záměrná, zdůraznil Petrov. Nešlo tolik o získání co největšího počtu hlasů, ale spíše o ukázání, že jeho popularita je stále vysoká i po válce.

Putinova moc byla posílena smrtí jeho jediného skutečného politického soupeře Alexeje Navalného v únoru, když Navalnyj zemřel v arktické vězeňské kolonii, kde si odpykával dlouholetý trest. Tato událost posílila Putinovu autoritu a byla doprovázena dalšími represivními opatřeními a tvrdými tresty, které Kreml uvalil na další disidenty, což vedlo k výraznému zastrašení a obavám v populace.

I přes tyto kroky není podpora Kremlu hluboká, varovala Gould-Daviesová. Během nedávného povstání ve dnech 23. až 24. června 2023 vyjádřil bývalý prezident Dmitrij Medveděv obavy z ruského jaderného arzenálu, který by mohl dopadnout do „banditských" rukou, a regionální představitelé vydali jen vágní prohlášení k uklidnění situace.

Přestože nebyl zaznamenán žádný všeobecný odpor nebo veřejná podpora Putinovi, fotografie z Rostova na Donu ukázaly místní obyvatele, kteří se radují a fotí si selfie s Prigožinem a jeho Wagnerovými muži, což podle Gould-Daviesové ilustruje, že reakce na povstání odhaluje pouze omezené autentické nadšení pro Putina a jeho politiku války.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy