Stála GRU za smrtí Prigožina? Podle britské MI6 mohlo jít o stejného agenta jako u Vrbětic

Západní zpravodajské služby se snaží zjistit, jak zemřel šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Že zahynul při letecké havárii je zcela zřejmé, proč ale k tragédii jasné není. Britská tajná služba míní, že za smrtí významného kritika Kremlu může stát stejný agent GRU, jako za výbuchem ve Vrběticích nebo otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala. Schopnosti a zkušenosti na to má – GRU i agent. 

Britské tajné služby si myslí, že za smrtí Prigožina stojí stejný muž jako za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala v roce 2018 – generálmajor Andrej Averjanov. „Včetně mě si mnoho lidí myslí, že Prigožinovy dny byly sečteny. Je zde hodně diskuzí okolo zmíněného jména,“ citoval britský deník Daily Mail nejmenovaný zdroj z britské rozvědky.

Podle dvou zdrojů z MI6 vedl Averjanov operaci s cílem nahradit 20 tisíc wagnerovců v Africe ruskými vojáky a s Prigožinem měl „dlouhodobě nepřátelské vztahy“. Podle serveru Ukrainska Pravda nyní ukrajinská rozvědka vyšetřuje, zda to nebyl právě on, kdo za havárií letadla s předními představiteli wagnerovců stál.

Tyto informace přicházejí poté, co letečtí experti zjistili v pádu Prigožinova letadla řadu nesrovnalostí. Například křídlo letounu se nacházelo několik kilometrů od místa havárie, zřítilo se z oblohy doslova po částech. „Letadlo se zjevně rozpadlo za letu po nějaké katastrofické události ve výšce. Doslova spadlo na zem jako láhev od coly, zcela neovladatelné a bez částí křídel. Nová letadla, jako je toto, se takto nerozpadají, pokud se nestalo něco zlého,“ vylíčil letecký expert Jeff Guzzetti podle stanice NBC.

Averjanov je členem ruské Hlavní správy rozvědky, lépe známou pod zkratkou GRU. Dokonce toho samého týmu, který stojí nejen za otravou Skripalových, ale i výbuchu v muničním skladu Vrbětice.

Jak Averjanov figuroval ve Vrběticích?

Složení agentů z jednotky GRU s kódovým označením 29155, kteří provedli atentát na muniční sklad, zveřejnil investigativní server Bellingcat ve spolupráci s několika dalšími servery v čele s českým Respektem. V září 2014 přicestovali agenti Denis Sergejev a Jegor Gordienko z Moskvy do Ženevy, aby otrávili bulharského výrobce zbraní Emiliana Gebreva.

Při svých cestách zejména Sergejev (pod falešným jménem Sergej Fedotov) telefonicky hovořil s Averjanovem prostřednictvím předplacených telefonů. A to nejen během operace, která způsobila výbuch ve Vrběticích, nýbrž i při otravě Skripala.

Averjanov tehdy odcestoval pod krycím jménem Overjanov (změnil pouze jedno písmenko) do Lisabonu. Investigativní reportéři Bellingcatu si nejsou jistí, jestli jen potřeboval vstoupit do Schengenského prostoru nebo se s někým setkat. Nicméně o několik dní později se vrátil do Moskvy, odkud odcestoval s čtyřmi dalšími příslušníky 29155 na různé lety na místa, odkud to bylo jen pár hodiny jízdy do Vrbětic.

Averjanov se dostal dne 13. října 2014 do Vídně, zpáteční letenku si koupil na let o dva dny později. Následovali ho Alexandr Miškin, Anatolij Čepiga a Nikolaj Ježov, všichni Averjanovi podřízení. Všichni tito lidé měli jiná datum příletu – od 10. do 13. října, ale všichni si zakoupili zpáteční letenky na 15. října.

Čepig a Miškin následně požádali o vstup do areálu muničního skladu, zatímco se vydávali za budoucí nákupčí zbraní z Lidové gardy Tádžikistánu. Mělo dojít ke komunikaci se společností Imex, což je jeden z hlavních provozovatelů skladu. Zástupci společnosti ale tvrdí, že se tito muži nikdy nedostavili. Zřejmé je, že 16. října 2014 v 9:25 vybuchnul sklad č. 16 ve Vrběticích. Zničeno bylo 58 tun munice a zemřeli dva zaměstnanci.

Jednotka schopná všeho

Jednotka GRU 29155 se „proslavila“ řadou počinů v evropských zemích. Bellingcat úspěšně identifikoval jejich zapojení do anexe Krymu roku 2014. pokusy o destabilizaci Moldavska v témže roce a realizaci neúspěšného puče v Černé Hoře roku 2016. Podezření panují i ohledně snah o destabilizační operace ve Španělsku v roce 2017 ve chvíli, kdy probíhalo referendum o nezávislosti Katalánska. Jejich činnost dosáhla vrcholu ještě o rok později otravou Skripala v britském Salisbury.

Kauza Vrbětice měla významný přesah do Bulharska. Těsně poté, co česká vláda v roce 2021 odkryla informace o zapojení agentů GRU do výbuchů, se ozval právě bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev. Pro list New York Times připustil, že terčem útoku byly právě jeho zbraně.

Roku 2015 bulharské úřady informovaly o tom, že členové jednotky 29155 odcestovali do Bulharska a otrávili Gebreva látkou nápadně se podobající nervově paralytické látce Novičok. Ani jeden pokus se jim nezdařil.

Gebrevovy sklady se stávají opakovanými terči útoků. Naposledy loni začátkem srpna server Guardian informoval o dalším z nich.

Co je to GRU?

Jednotka 29155 je pouze jednou součástí rozsáhlé organizace. GRU působí vedle Federální bezpečností služby (FSB) či Služby vnější rozvědky (SVR), což jsou nástupnice známého sovětského Výboru státní bezpečnosti (KGB). Má na starosti mimo jiné podobné operace, jako byla otrava Skripala a jeho dcery v roce 2018. Spojené státy ji pak viní z velkých kybernetických útoků, píše britská stanice BBC.

GRU oficiálně vznikla roku 1942, stala se známou pro shromažďování o Německu a jeho spojencích v zahraničí během druhé světové války. V rámci GRU působí i nechvalně známá komanda speciálních operací – Specnaz, které mají za úkol provádět průzkum a sabotáže. Právě tito lidé stáli v čele invaze do Afghánistánu roku 1979. Byla to právě GRU, kdo přežil pád svého rivala KGB.

V současné době ani nemá webové stránky, což je velký rozdíl právě oproti ruským FSB či SVR, nebo třeba americké CIA – ta se dokonce na svém webu chlubí tím, že „je první linií obrany národa“. Zmínka o ní je pouze na stránkách ruského ministerstva obrany, kde se o ní hovoří coby „zahraniční zpravodajské agentuře“. „Jejím úkolem je zajišťovat podmínky příznivé pro úspěšnou realizaci obranné a bezpečnostní politiky Ruské federace a poskytovat úředníkům informace, které potřebují k rozhodování v politické, ekonomické, obranné, vědecké, technické a environmentální oblasti,“ píše ruské MO podle BBC.

Panují dokonce podezření o ovlivňování amerických prezidentských voleb roku 2016. Především jde o tajnou operaci, kdy se stala obětí hackerského útoku kandidátka za demokraty Hillary Clintonová. Tehdy byly zveřejněny desítky tisíc soukromých sdělení ve snaze zdiskreditovat kandidátku vnímanou jako nepřátelskou vůči Rusku. Když posléze americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dvanáct Rusů jako členy GRU, Kreml se od nich distancoval se slovy, že „neexistují žádné důkazy spojující těchto 12 osob s vojenskou rozvědkou nebo hackerskými útoky“.

Související

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.
Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

Více souvisejících

Rusko GRU Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

včera

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy