Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.
Tento výsledek ukazuje na nečekanou odolnost druhé největší ekonomiky světa vůči obchodní válce, kterou znovu rozdmýchal prezident Donald Trump. Příčinou relativně silného růstu je mimo jiné tzv. „front-loading“, tedy předběžné vyvážení zboží do USA ještě před zavedením nových cel.
Zatímco Peking poskytuje ekonomice podporu formou veřejných investic a uvolněné měnové politiky, exportéři využili čínsko-amerického příměří, které bylo v červnu prodlouženo po dvoudenních jednáních v Londýně. Tam obě strany dosáhly rámcové dohody ohledně omezení vývozu vzácných zemin a polovodičů.
Navzdory solidnímu výsledku z první poloviny roku se odborníci obávají, že druhé pololetí přinese zpomalení. Očekává se útlum exportní aktivity, přetrvávající deflace a slabá domácí poptávka.
Podle ekonomky banky Société Générale Wei Yao bude čínská vláda čelit stále náročnějším úkolům: „I přes silný začátek roku se očekává, že druhá polovina roku bude slabší – vyčerpá se efekt předzásobení a dopady amerických cel začnou být viditelnější. Klesající ceny nemovitostí a slábnoucí efekt státních dotací navíc ohrožují udržitelnost spotřebitelského oživení.“
Tento pesimismus potvrzují i příběhy běžných Číňanů. Například třicetiletá lékařka Mallory Jiang z technologického centra Šen-čen řekla agentuře Reuters, že jí i manželovi letos snížili platy.
„Oba jsme lékaři a vyděláváme méně než dřív. Nemůžeme si dovolit byt, šetříme – jezdíme MHD, jíme v nemocniční jídelně nebo vaříme doma. Stres mám pořád velký.“
Na čtvrtletní bázi vzrostla čínská ekonomika o 1,1 %, což je lepší výsledek, než očekávaných 0,9 %, avšak o něco slabší než 1,2 % v předchozím období.
Investoři nyní vyhlížejí červencové zasedání politbyra, kde se očekávají klíčové signály ohledně hospodářské politiky na druhou polovinu roku. Očekává se, že vláda přikročí k dalšímu posilování investic do infrastruktury, rozšíření spotřebitelských dotací a případnému zvýšení rozpočtového schodku, pokud růst výrazně zpomalí.
Peking již přijal kroky k posílení ekonomiky – v květnu snížil úrokové sazby a nalil více peněz do finančního systému, aby zmírnil dopady amerických tarifů.
Přesto analytici zůstávají opatrní. Splnit ambiciózní roční cíl růstu kolem 5 % nebude jednoduché, pokud bude domácí spotřeba stagnovat a zahraniční poptávka slábnout.
Zatím si však Čína udržuje tempo a ukazuje, že Trumpovy ekonomické tlaky zatím nezlomily její dynamiku. O skutečné síle čínské ekonomiky však rozhodne až to, jak se vypořádá s výzvami podzimu a konce roku.
Související
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 1 hodinou
Slavie oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 2 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 3 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 4 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 5 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
Provoz na pražském Letišti Václava Havla dnes doplatil na nezodpovědné chování majitele dronu. Kvůli pohybu bezpilotního letounu v zakázaném pásmu muselo dojít k omezení letecké dopravy. Jeden z letů byl nucen změnit trasu a přistát ve Vídni, zatímco další spoje nabraly zpoždění.
Zdroj: Libor Novák