Na hřbitově ruské soukromé polovojenské Wagnerovy skupiny byl odhalen památník zakladatelům Jevgeniji Prigožinovi a Dmitriji Utkinovi, přezdívanému Vagner. Uvedl to server El Pais.
Oba muži zahynuli 23. srpna 2023 při pádu letadla Embraer Legacy 600, které patřilo Wagnerově skupině. Letadlo se zřítilo během letu z Moskvy do Petrohradu v Tverské oblasti na západě Ruska.
Prigožin a Utkin byli podezřelí z válečných zločinů nejen na Ukrajině, ale také v různých konfliktech po celém světě, včetně Afriky. V Rusku obdrželi titul Hrdina Ruska.
Na památníku jsou vyobrazeny sochy Prigožina a Utkina v životní velikosti spolu s jejich vojenskými identifikačními známkami.
Místní úřady uvedly, že hřbitov Wagnerovy skupiny je soukromým pozemkem, a proto se k němu nebudou vyjadřovat.
Další památník Prigožina se nachází na jednom z petrohradských hřbitovů, kde je pohřben. Utkin byl pohřben na vojenském hřbitově ve městě Mytišči nedaleko Moskvy.
Prigožin se dostal do konfliktu s Kremlem, když se 23. června 2023 pokusil se svými žoldnéři o pochod na Moskvu. Tento akt byl vrcholem jeho sporů s moskevským vojenským velením, které kritizoval za zatajování informací, špatné zásobování vojáků a celkovou nekompetentnost.
Během pochodu na Moskvu Prigožinovi muži obsadili město Rostov na Donu, kde se nachází velitelství ruského vojenského okruhu odpovědného za vedení války proti Ukrajině.
Pokus o převrat, jehož cílem bylo sesazení vojenského vedení včetně ministra obrany Sergeje Šojgua, trval jen jeden den a skončil údajnou dohodou s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, která jim umožnila bezpečný odchod do Běloruska.
Ruský prezident Vladimir Putin během vzpoury Wagnerovy skupiny vyhrožoval organizátorům přísnými tresty. Přesto se Prigožin volně pohyboval po Rusku a dokonce se setkal s prezidentem Putinem. Nakonec bylo jeho stíhání zastaveno.
Související
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
Aktuálně se děje
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
25. srpna 2026 21:58
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
25. srpna 2026 20:49
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
25. srpna 2026 20:09
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
25. srpna 2026 19:36
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
25. srpna 2026 18:17
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
25. srpna 2026 17:01
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák