Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)

Jevgenij Prigožin na tomto obrázku z videa zveřejněného 20. května 2023 drží ruskou vlajku.

Wagnerovci si koupili od Číny dvě družice. Využili je ve válce na Ukrajině i při vzpouře proti Kremlu

Před rokem podepsala ruská žoldnéřská Wagnerova skupina s čínskou firmou smlouvu, díky níž získala dvě vesmírné družice, které byly určeny pro špionážní účely. Smlouva byla podepsána uprostřed listopadu 2022, což bylo zhruba devět měsíců po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kde Wagnerova skupina sehrála klíčovou roli na několika frontových liniích.
Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.
Wagnerovci se vracejí na ukrajinskou frontu

Vedení wagnerovců údajně převzal Pavel Prigožin. Namísto Troševa vyjednává o návratu na Ukrajinu

Pětadvacetiletý syn Jevgenije Prigožina, Pavel Prigožin, údajně převzal velení nad žoldnéřskou Wagnerovou skupinou. Ta je už měsíc bez velitele poté, co Prigožin starší zemřel za dosud nevyjasněných okolností při pádu letadla nedaleko Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek jednal o pozici šéfa wagnerovců s někdejším členem vedení Andrejem Troševem, to se ale podle Institutu pro studium války (IWS) u členů skupiny nesetkalo s kladným ohlasem.
Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci v Africe zřejmě skončí. GRU na žoldáky dohlížela, teď má možnost je nahradit

Budoucnost wagnerovců v Africe, stejně jako tamního ruského vlivu, je nejistá. Tragický osud jejich majitele Jevgenije Prigožina má potenciál celou skupinu zásadně destabilizovat. Zároveň může mít obavy i Kreml, protože to byli wagnerovci, kdo mu pomáhal šířit vliv na kontinentu nejvíce. Do vedoucí role se nyní zřejmě postaví GRU a žoldáky v Africe nahradí jinými ruskými jednotkami. 
Rusko, Kreml

Hrozí další vzpoura proti Kremlu. Spojeni Wagnera a cizineckých legií může Putinovi nahnat husí kůži

Kreml se může oprávněně bát nové vzpoury. Členové Wagnerovy skupiny po smrti majitele Jevgenije Prigožina dostali výzvu od ruských cizineckých legií bojujících na straně Kyjeva, aby „dokončili mlýnek na maso“ a „společně táhli na Moskvu“. Červnová vzpoura wagnerovců navíc pro Rusko nedopadla vůbec dobře, jeho armáda musela sabotovat vlastní infrastrukturu, aby postup žoldnéřů minimálně zpomalila. 

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy