Lukašenko se vysmál požadavkům Polska a Pobaltí ohledně wagnerovců. Neopodstatněné a hloupé, řekl

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko označil nároky Varšavy a tří pobaltských zemí na stažení wagnerovců z jeho země za „neopodstatněné a hloupé“. Nyní se v Bělorusku navíc vyskytuje i ruská armáda v rámci plánovaného zářijového cvičení. 

O výroku Lukašenka informoval nezávislý server RFE/RL s odvoláním na běloruskou agenturu Belta. Wagnerovci část svých bojovníků přemístili po červnové ozbrojené vzpouře vůdce Jevgenije Prigožina právě do Běloruska. Lukašenko tuto dohodu zprostředkoval v jejím průběhu. 

Polsko a pobaltské země v pondělí požádaly Minsk o vyhoštění žoldnéřů z Wagnerovy skupiny. Z jejich přítomnosti mají obavy, Poláci během srpna dokonce museli vojensky posílit svou východní hranici. 

„Požádali jsme režim Lukašenka, aby okamžitě vyhostil skupinu Wagner z Běloruska,“ uvedl polský ministr vnitra Mariusz Kaminski. Podle serveru Moscow Times se tak stalo po jeho setkání se šéfy vnitra Litvy, Lotyšska a Estonska. 

Následovala žádost ze tří pobaltských zemí. Požádaly Bělorusko, aby „okamžitě poslalo nelegální migranty z pohraničí zpět do svých domovských zemí,“ jak napsal ruský nezávislý server.

Následně do města Brest na západě Běloruska v úterý podle vojenských pozorovatelů dorazila další skupina ruských vojáků. Opoziční běloruská vojenská skupina Belaruski Hajun uvedla, že tito vojáci se zúčastní společných cvičení vojenské aliance Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). První ruští vojáci údajně přišli do běloruského města na hranici s Polskem 18. srpna.

Společná vojenská cvičení s Ruskem mají začít 1. září. Podle běloruských státních médií se jich zúčastní přibližně 2500 vojáků z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Moskva vysílá kolem 300 vojáků.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Bělorusko Polsko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy