Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Petrohradě pronesl provokativní poznámku, že bojovníci Wagnerovy skupiny, kteří se nyní nacházejí v Bělorusku, projevili zájem o „výlet na Západ“, konkrétně do Polska.
Jeho slova, podle všeho vyřčená v nadsázce, vzbudila značnou pozornost na pozadí napjatých vztahů mezi Běloruskem, Polskem a NATO, uvedl server Rádia Svobodná Evropa.
Lukašenko údajně prohlásil: „Wagnerovci nás začínají tlačit. Chtějí na Západ. Říkají: 'Pojďme na výlet do Varšavy a Rzeszówa.'“ Tato poznámka přichází v době, kdy Polsko posiluje své vojenské jednotky na hranici s Běloruskem v reakci na přesun Wagnerovy skupiny, která se do Běloruska uchýlila po neúspěšném povstání v Rusku minulý měsíc.
Schůzka Putina s Lukašenkem se odehrála dva dny po prohlášení Moskvy, že jakýkoliv útok na spojenecké Bělorusko bude považován za útok na Rusko. Putin uvedl, že Moskva je připravena využít všech dostupných prostředků k obraně Minsku. Lukašenko mezitím nadále odmítá vyslat vlastní vojáky na Ukrajinu, ale umožnil Rusku využít běloruské území pro invazi, která začala v únoru 2022.
Na schůzce Lukašenko prohlásil, že ukrajinská protiofenzíva „neexistuje“. Putin dodal: „Existuje, ale selhala.“ Toto tvrzení kontrastuje s hodnocením amerického generála Marka Milleyho, předsedy Sboru náčelníků štábů, který 18. července uvedl, že ukrajinská protiofenzíva „je daleko od neúspěchu“, ale bude dlouhá, obtížná a krvavá.
Ukrajina zahájila svou dlouho očekávanou protiofenzívu minulý měsíc, avšak proti silně opevněným ruským pozicím zatím dosáhla jen omezených územních zisků.
Putin a Lukašenko opět zopakovali tvrzení Moskvy, že Polsko má údajně zájem získat západní části Ukrajiny. Tato prohlášení jsou součástí dlouhodobé ruské propagandy, která se snaží rozdmýchat napětí mezi Ukrajinou a Polskem.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na to reagoval vyjádřením, že Ukrajina a Polsko budou „vždy stát jednotně“ proti ruskému imperialismu. „Na rozdíl od Ruska se Polsko a Ukrajina poučily z historie a vždy budou stát sjednocené proti ruskému neúctě k mezinárodnímu právu,“ uvedl Kuleba.
Putinovo tvrzení, že západní Polsko bylo „darem“ od sovětského diktátora Josifa Stalina na konci druhé světové války, rozhněvalo Varšavu. Tyto výroky přicházejí v době, kdy Moskva usiluje o narušení evropské jednoty a pokouší se vytvořit rozkol mezi Ukrajinou a jejími západními spojenci.
Související
Trump označil Lukašenka za vysoce respektovaného prezidenta
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
Bělorusko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) , Alexandr Lukašenko , Vladimír Putin , Polsko
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 1 hodinou
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 2 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 3 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 3 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 3 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 12 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 12 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump oznámil radikální změnu vojenské strategie v oblasti Blízkého východu. Ve svém prohlášení uvedl, že nařídil námořnictvu Spojených států zahájit blokádu všech lodí, které se pokoušejí vplout do Hormuzského průlivu nebo jej opustit. Tento krok přichází v době extrémního napětí, kdy se tato klíčová námořní cesta stala středobodem globálního konfliktu.
Zdroj: Libor Novák