Na Ukrajině už nebojujeme, tvrdí Wagnerova skupina. Prozradila, v jakých zemích dnes působí

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina oznámila, že nyní působí pouze v Africe a Bělorusku a její bojovníci se již neúčastní bojů na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Ukrajina přitom den předtím vyzvala Bělorusko, aby stáhlo vojáky z jejich společné hranice, s tím, že se tam údajně nacházejí běloruské speciální síly a bývalí bojovníci skupiny.

Ve vzácném prohlášení skupina uvedla, že její operace se omezují pouze na Afriku a Bělorusko a že žádné její jednotky nejsou součástí ruské Federální služby jednotek národní gardy, ruského ministerstva obrany ani jiných ruských struktur.

Skupina také zdůraznila, že se v současné době neúčastní "speciální vojenské operace", což je termín Kremlu pro válku na Ukrajině. Tato tvrzení však agentura Reuters nedokázala nezávisle ověřit.

Působení Wagnerovy skupiny v Africe, kde například podporuje vojenskou juntu v Mali, vyvolává obavy na Západě. Skupina se původně zapojila i do konfliktu na Ukrajině, kde se významně podílela na bojích o město Bachmut, které ruské síly obsadily v květnu 2023.

Nevole jejího velitele Jevgenije Prigožina proti ruskému vojenskému velení ale následně vyústila v krátký puč, po němž se zdálo, že se skupina rozpadá. Část žoldáků odešla do Běloruska, část se ztratila neznámo kam, a skupinu následně zasáhla smrt Prigožina, který za nevyjasněných okolností zahynul na palubě soukromého letadla nedaleko Moskvy. 

Tisíce bojovníků tak byly buď přivítány v Bělorusku jeho vůdcem Alexandrem Lukašenkem, nebo rozmístěny v afrických zemích, kde má Rusko také své zájmy. Tam ale Wagnerova skupina utrpěla těžké ztráty během minulých týdnů v bojích proti separatistickým silám na severovýchodě Mali. Mezi oběťmi je i jeden z velitelů skupiny. Uvedl to server CNN.

Západoafrická země, která už více než deset let bojuje proti povstaleckým džihádistům a separatistům, požádala Wagnerovce o pomoc po vojenských převratech v letech 2020 a 2021. Pro vojenské představitele Mali je klíčové zejména město Kidal, které je baštou separatistů na severu země.

Skupina se podílela na několika vojenských operacích po celém světě, včetně bojů v Sýrii, kde Prigožinovo zapojení bylo spojováno s ruskou intervencí v konfliktu. Wagnerova skupina byla v minulosti označována za nástroj ruské vlády k prosazování jejích zájmů v zahraničí, přičemž Prigožin byl považován za blízkého spojence Vladimira Putina.

Skupina wagnerovců byla obklopena kontroverzemi a spekulacemi ohledně svého financování, struktury a účelu. Její členové jsou často považováni za "námezdní vojáky", kteří jsou najímáni za účelem plnění ruských zájmů mimo oficiální vojenské kanály. Existují také obvinění z toho, že Wagnerova skupina se účastní nelegálních a neetických aktivit, včetně porušování lidských práv.

Prigožin a jeho spojení s Wagnerovou skupinou byly předmětem mezinárodního zájmu a vyvolaly kontroverze. Rusko a Prigožin samotný až do války na Ukrajině popírali jakoukoli účast ve vojenských operacích a tvrdili, že Wagnerova skupina je soukromou bezpečnostní firmou, která operuje nezávisle na ruské vládě.

Wagnerova skupina přesto působila v několika zemích včetně Ukrajiny, Sýrie, Iráku a několika afrických zemí. Podle údajů Evropské unie byl do vzniku skupiny zapojen i bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky GRU a podplukovník v záloze Dmitrij Utkin.

V letech 2014 až 2015 působila Wagnerova skupina v mezinárodně neuznaných separatistických útvarech na východě Ukrajiny, konkrétně v Doněcké a Luhanské lidové republice. V roce 2015 se poté přesunula do Sýrie.

Předpokládá se, že tato jednotka sehrála klíčovou roli při dobytí Palmýry, která byla do té doby kontrolována takzvaným Islámským státem. Mnoho vojáků z této skupiny bylo oceněno ruskými řády a medailemi za své zásluhy. V prosinci 2016 byl Dmitrij Utkin, zakladatel skupiny, pozorován při slavnostní recepci v Kremlu a později se objevil na snímku společně s prezidentem Vladimirem Putinem.

Sám Prigožin byl roku 2018 zařazen na sankční seznam USA a roku 2020 na sankční seznam EU. Až v předminulém roce Prigožin veřejně přiznal své napojení na Wagnerovu skupinu prostřednictvím příspěvku na ruské sociální síti Vkontakte, kde uvedl, že skupinu založil v roce 2014.

Související

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci údajně utrpěli v Mali těžké ztráty

Ruská žoldnéřská Wagnerova soukromá vojenská společnost oznámila, že utrpěla těžké ztráty během minulých týdnů v bojích proti separatistickým silám na severovýchodě Mali. Mezi oběťmi je i jeden z velitelů skupiny. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 42 minutami

před 51 minutami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne

Rusko razantně odmítlo výzvy ze strany Evropské unie, aby do pondělní půlnoci přistoupilo na příměří s Ukrajinou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil tento požadavek za nepřijatelný a důrazně odmítl tón, jakým byl vznesen. „Jazyk ultimát není vhodný k dialogu s Ruskem. Takto se s námi nejedná,“ prohlásil během pondělního brífinku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy