Budoucnost wagnerovců v Africe, stejně jako tamního ruského vlivu, je nejistá. Tragický osud jejich majitele Jevgenije Prigožina má potenciál celou skupinu zásadně destabilizovat. Zároveň může mít obavy i Kreml, protože to byli wagnerovci, kdo mu pomáhal šířit vliv na kontinentu nejvíce. Do vedoucí role se nyní zřejmě postaví GRU a žoldáky v Africe nahradí jinými ruskými jednotkami.
Současné dění v Africe sledují i ruští váleční blogeři velice pozorně. Například bloger s přezdívkou Rybar prostřednictvím telegramu informoval o bojích v Nigérii, kde vládní síly provádějí řadu operací proti tamním gangům, které bojují o vliv. „Znepokojení vyvolává rostoucí hospodářská krize v zemi. Odborníci považují snahy vlády o její překonání za nedostatečné,“ napsal bloger.
Zneklidňující je rovněž situace v Gabonu a Nigeru. V první jmenované zemi ve středu vysoce postavení důstojníci v televizním vysílání prohlásili, že převzali kontrolu nad zemí. K puči došlo krátce poté, co úřady oznámily, že Ali Bongo opět vyhrál prezidentské volby, již po třetí. Poprvé se stal prezidentem, když v roce 2009 nahradil svého otce Omara, který vládl zemi téměř padesát let.
Daleko důležitějším byl ale pro Rusko vojenský převrat v Nigeru, v jehož okolí wagnerovci působí. Když na konci července vojáci převzali moc a svrhli prezidenta, Prigožin byl ještě naživu a situace využít pro další oživení operací na africkém kontinentu po jeho neúspěšné vzpouře proti ruskému ministerstvu obrany z letošního června.
Tehdy totiž protestující vzali ulice útokem s ruskými vlajkami v rukou. Zvolávali „ať žije Putin, ať žije Rusko, pryč s Macronem, pryč s Francií,“ ukazuje další video, na němž se opět objevila ruská vlajka.
Server Kyiv Independent sdílel domněnky nejmenovaných analytiků, že smrt Prigožina nebude mít pro klientské státy wagnerovců větší význam, protože „známá žoldnéřská jednotka bude nahrazena jinými ruskými jednotkami, protože Moskva se snaží udržet a rozšířit přítomnost na kontinentu“.
Důležitou roli v Africe hraje mimo jiné Hlavní zpravodajské ředitelství ruského ministerstva obrany neboli GRU. Dohlížela na činnost wagnerovců v zemi. „Zdá se, že GRU bude své operace v Africe restrukturalizovat, protože stažení by bylo v rozporu politikou Kremlu,“ upřesnil reportér z ruské redakce BBC Ilja Barabanov.
Odhady hovoří o tisících wagnerovců v Africe. Konkrétně působí v Středoafrické republice, Mali, Libyi, Súdánu nebo na Madagaskaru. „Jejich přítomnost, podporovaná Kremlem, činí z Ruska druhou největší vojenskou mocnost v Africe po USA s jejich 6 000 vojáky na kontinentu,“ popisuje ukrajinský server.
Související
Objednala si ho Moskva. V Británii padly tresty za žhářský útok v Londýně
Wagnerovci v Africe končí. Rusko nahrazuje žoldnéře za Afrika Corps, může je lépe kontrolovat
Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) , afrika
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák