Honduras je paralyzován. Lidé už týden protestují proti vládě, dochází k tvrdým střetům

V metropoli Hondurasu Tegucigalpě i řadě dalších měst této středoamerické země už týden trvají protesty proti plánu vlády reformovat systém školství a zdravotnictví. Odbory se obávají rozsáhlé privatizace a masového propouštění lidí z práce. Podle místních médií jsou uzavřeny i školy a je ochromena zdravotnická péče kvůli časově neomezené stávce. Minulý týden několik protestujících zapálilo pneumatiky i před velvyslanectvím USA v Tegucigalpě. Z Hondurasu přitom v posledním roce utíká stále více lidí, kteří se snaží dostat do USA.

Podle místního zpravodaje agentury EFE se minulý týden na řadě míst Hondurasu střetli demonstranti s policií, což si vyžádalo několik desítek zraněných. Na řadě míst země také blokují demonstranti silnice. Manifestace začaly zhruba před měsícem, minulý týden se ale zintenzivnily.

Video shows Honduran police firing live rounds at protesters who continue to fill the streets in demonstrations against the privatization of health & education sectors as well as endemic corruption. #Honduras https://t.co/U672E6bvOJ

— Jeff Ernst (@jeffgernst) 2. června 2019

Protesty neustaly ani poté, co prezident Juan Orlando Hernández v neděli slíbil zrušit dva dekrety, které loni schválil parlament a jimiž chtěla vláda restrukturalizovat zdravotnictví a školství. Podle odborů a opozice by dekrety vedly k rozsáhlé privatizaci, což by podle odborů znamenalo zdražení lékařské péče a škol a masové propouštění lidí z práce.

Prezident Orlando Hernández dekrety hájil, ale pod tlakem protestů je slíbil zrušit. "Podle našeho názoru nepředstavovaly žádné riziko, přesto je zrušíme," uvedl na tiskové konferenci v prezidentském paláci. "Sedněme si ke stolu a vytvořme nový model pro zdravotnictví a školství," dodal prezident. Organizátoři protestů ale serveru BBC Mundo řekli, že nabídku na jednání nedostali, a proto v demonstracích pokračují.

"Pozval jen některá sdružení, my chceme ale transparentní dialog, který by zamezil systému umožňujícímu korupci," uvedla šéfka svazu honduraských lékařů Suyapa Figueroaová. Podle ní vláda už několik let ničí zdravotnický systém a ohrožuje tak přístupnost těchto služeb Hondurasanům.

V posledním roce se přitom zintenzivnilo organizování takzvaných karavan migrantů z Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly či Nikaraguy, odkud se i celé rodiny ve velkých skupinách vydávají na nebezpečnou cestu k mexicko-americkým hranicích. Americký prezident Donald Trump kritizuje vlády středoamerických zemí, že nedostatečně brání migraci. Mexiku kvůli tomu nedávno pohrozil zavedením cel.

Za současného mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který nastoupil do úřadu loni v prosinci, se výrazně zvýšil počet deportovaných středoamerických migrantů z Mexika do jejich rodných zemí. Podle předběžné vládní statistiky z minulého týdne vyhostilo Mexiko v květnu 15.654 středoamerických běženců, což je třikrát více než loni v prosinci.

Související

Více souvisejících

honduras

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy