Protesty v Bolívii pokračují: Policie střílela do příznivců Moralese, OSN varuje

Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v pátek ve městě Sacaba vyžádaly nejméně osm mrtvých a 75 zraněných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ředitele místní nemocnice. Mrtví a většina zraněných byli zasaženi ostrými náboji. Úřad bolivijského ombudsmana oznámil, že od 20. října, kdy protesty začaly, přišlo o život 19 lidí. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové vyjádřila obavy z toho, že se násilnosti v Bolívii mohou vymknout kontrole.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Michelle Bacheletová,  je chilská levostředová politička, v letech 2006–2010 prezidentka státu jako první žena v historii země a druhá v Jižní Americe. Dne 15. prosince 2013 byla prezidentkou zvolena podruhé.
doporučujeme

Svědci pátečního protestu uvedli, že policie spustila střelbu na demonstranty požadující Moralesův návrat z exilu v Mexiku ve chvíli, kdy se lidé snažili dostat přes vojenské kontrolní stanoviště.

zdroj: YouTube

Mezi účastníky bylo mnoho pěstitelů koky. Příbuzní mrtvých později přišli k místu s rozsvícenými svícemi. "Toto nazýváte demokracií? Zabíjet nás jakoby nic?" řekla jedna z přítomných žen.

Úřad ombudsmana vyzval k vyšetření události a toho, zda bezpečnostní síly postupovaly v souladu s ústavou a mezinárodním právem.

Evo Morales stál v čele Bolívie jako první indiánský prezident téměř 14 let. V říjnu byl zvolen na další funkční období, které mělo začít v lednu. Opozice ale volby považuje za zmanipulované a neuznala je ani Organizace amerických států (OAS), která je na místě sledovala.

V Bolívii krátce po volbách propukly nepokoje, které vyústily v Moralesovu demisi. Exprezident tvrdí, že ho k tomuto kroku přinutila armáda a výhrůžky, které společně s představiteli své levicové strany Hnutí za socialismus (MAS) dostával po volbách.

Obhájce pěstování koky Morales na páteční vývoj a zprávy o rostoucích obětech reagoval na twitteru tvrzením, že "vůdci puče masakrují původní obyvatelstvo a obyčejné lidi za to, že požadují demokracii".

Prozatímní hlavou státu je nyní senátorka Jeanine Áňezová. Obvinila Moralese, že podněcuje k násilnostem z ciziny.

Bacheletová varovala před dalším násilím a sdělila, že takový vývoj poškodí demokratický proces. "Bojím se, že se situace v Bolívii může vymknout kontrole, pokud ji úřady nezvládnou...Represivní akce zkomplikují jakoukoli cestu k dialogu," řekla vysoká komisařka.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a uprchlíci? Biden slibuje konec drakonické politiky Trumpa

12.12.2019 08:32 Favorit demokratické nominace do boje o Bílý dům Joe Biden ve středu oznámil body své migrační…

USA seškrtají počet vojáků v Afghánistánu? Ve hře je několik variant

12.12.2019 08:03 Spojené státy zvažují několik variant vedoucích k omezení početního stavu amerických vojáků v…

Brazilský prezident Bolsonaro trpí vážnou nemocí? Musel na lékařský zákrok

12.12.2019 07:52 Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté,…

USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

12.12.2019 07:42 Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama