Kvůli vpádu do Kapitolu rezignují šéfové jeho bezpečnosti, další ministryně opouští Trumpovu vládu

Středeční vpád příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu vyvolal vlnu kritiku na adresu bezpečnostních složek. Kvůli údajně nezvládnutému incidentu už odstoupili tři vysoce postavení činitelé, kteří měli na starosti pořádek v areálu Kongresu. S okamžitou platností rezignoval šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger, funkci opouští také jeho protějšek ze Sněmovny reprezentantů a šéf policie Kapitolu Steven Sund.

Právě na policejní sbor chránící sídlo amerických federálních zákonodárných orgánů se ve světle středečních nepokojů snáší tvrdá kritika. Podle agentury Reuters někteří zákonodárci řekli, že strážci Kapitolu před jeho napadením hrozbu zlehčovali. Agentura AP uvádí, že policejní složka Kongresu i přes řadu varovných signálů nebyla na možnost násilí připravená a odmítla nabídku pomoci od ministerstva obrany.

"Vedení policie Kapitolu odmítlo posily. Vaří se ve mně krev," napsal ve čtvrtek večer na twitteru demokratický senátor zastupující Havaj Brian Schatz.

The Capitol Police leadership turned down backup. My blood is boiling.

— Brian Schatz (@brianschatz) January 7, 2021

Šéf policejního sboru Sund skrze mluvčího avizoval, že jeho odchod nabude platnosti příští sobotu, tedy čtyři dny před inaugurací nově zvoleného prezidenta Joea Bidena. Sundovu rezignaci ve čtvrtek požadovala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "Došlo k selhání vůdčích schopností na nejvyšších pozicích," komentovala situaci.

Rozhořčení vyjádřil i republikánský senátor Lindsey Graham, podle kterého radikální Trumpovi příznivci "mohli vyhodit budovu do povětří, mohli nás všechny zabít". Sund předtím v prohlášení vyzdvihoval práci svých podřízených během "davového výtržnictví", zatímco na kritiku přímo nereagoval. Jeho sbor má asi 2000 příslušníků, podotýká Reuters.

Chaotické středeční události stály místo také šéfa bezpečnosti Senátu Stengera, o jehož rezignaci požádal lídr republikánské většiny Mitch McConnell. Stengerovy úkoly bude podle něj dočasně vykonávat jeho dosavadní zástupkyně Jennifer Hemingwayová. Zároveň se budou podle republikánského politika vyšetřovat středeční "vážná selhání" a bude se pracovat na posílení bezpečnosti před inaugurací naplánovanou na 20. ledna.

Rychlé účtování s činiteli Kapitolu dokresluje vynucená rezignace dlouholetého šéfa bezpečnosti ve Sněmovně reprezentantů Paula Irvinga. "Náhlý odchod tří předních bezpečnostních činitelů... byl odrazem pobouření v obou politických stranách nad neschopností strážců zákona zabránit mase násilných demonstrantů ve vpádu do Kapitolu," napsal list The New York Times.

Kvůli narušení bezpečnosti musela být ve středu odpoledne přerušena schůze obou parlamentních komor, na které zákonodárci stvrzovali výsledek listopadových prezidentských voleb. Lídři Senátu a sněmovny byli rychle evakuováni, ostraha však nedokázala zabránit výtržníkům v obsazení velké části Kongresu, přičemž obnovit pořádek se podařilo až po několika hodinách za pomoci posil. O život v důsledku nepokojů přišlo pět lidí včetně jednoho policisty.

Podle amerických médií přitom v předchozích dnech nebylo vůbec složité najít na jistých internetových fórech zmínky o plánovaném útoku na Kapitol. "Nevím, jak by to mohli online extremisté dávat najevo ještě jasněji: Říkali, že 6. ledna napadnou Kapitol," uvedl reportér televize NBC News Ben Collins, který mapuje projevy extremismu na internetu.

I don't know how much clearer online extremists could've been: They said they were going to storm the Capitol on January 6th.They had specific plans. It wasn't Antifa. It was a combo of QAnon, Proud Boys and pro-Trump militias, openly planning online.How didn't police see it? pic.twitter.com/IjqMMbio7V

— Ben Collins (@oneunderscore__) January 7, 2021

Šéf washingtonské policie Robert Contee přesto na tiskové konferenci uvedl, že se neobjevily žádné informace, které by nasvědčovaly hrozícímu narušení bezpečnosti v sídle Kongresu.

Kvůli středečnímu útoku na Kapitol rezignovala na svou funkci už druhá členka vlády prezidenta Donalda Trumpa. Po ministryni dopravy odeslala rezignační dopis ministryně školství Betsy DeVosová, informovala agentura AP.

"Nelze nevidět, jaký dopad měla vaše rétorika na situaci," napsala Trumpovi v rezignačním dopisu DeVosová. Dodala, že středeční události ve Washingtonu pro ni byly "bodem zlomu". Miliardářka DeVosová byla ve funkci ministryně školství už od února 2017.

Několik hodin před DeVosovou se vzdala funkce ministryně dopravy Elaine Chaová. Manželka lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella uvedla, že ji středeční události "hluboce znepokojily", a to takovým způsobem, že se přes to nemůže přenést.

Související

Proud Boys je americká krajně pravicová skupina.

Lídr Proud Boys jde za vpád do Kapitolu na 17 let do vězení

Lídr krajně pravicové skupiny Proud Boys Joe Biggs, který vedl její nechvalně proslulý vpád do Kapitolu na začátku ledna 2021, byl odsouzen k 17 letům odnětí svobody. Jde o jeden z nejdelších trestů udělených za výtržnosti před více než dvěma lety. 

Více souvisejících

Kongres USA vláda USA Mitch McConnell Nancy Pelosiová (politička USA) Policie USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 28 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 49 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy