Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během dvanácti hodin nejméně 18 lidí včetně policistky. Novou bilanci oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií.
Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Informovala o tom s odvoláním na kanadské úřady agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii. Český prezident Miloš Zeman dnes odeslal do Kanady kondolenční telegram.
Vraždy má na svědomí 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. "Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí," řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.
Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik mrtvých těl. Policisté mají podezření, že přinejmenším první oběť byla záměrná.
Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti novináři nemají žádné podrobnosti.
Muž, který se podle agentury AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího příslušníka kanadské policie zranil.
Není jasné, s jakým motivem střelec vraždil, podle úřadů se však s největší pravděpodobností na čin připravil předem. "Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin," vysvětlil Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetří i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí okolo šíření koronaviru.
Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.
Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávku najel do chodců.
To those who lost loved ones following the senseless violence in Nova Scotia, and to the @RCMPNS family mourning the loss of Cst. Heidi Stevenson, know Canadians across the country are mourning with you - and are here to support you through this tragedy. https://t.co/J6TM2od0Le
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) April 19, 2020
"Ve chvílích jako je tato se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat," vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.
Zeman v kondolenci adresované generální guvernérce Julii Payetteové, která je zástupkyní britské královny, tedy oficiální hlavy státu, čin označil za ohavnou a neospravedlnitelnou vraždu. "Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vaším prostřednictvím předal naši nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí, ale i všemu kanadskému lidu, jehož dlouhodobého přátelství a podpory si velmi ceníme," uvedl Zeman.
Související
Střelec v Torontu zabil pět lidí, zastřelila ho policie
Cílený útok v Ottawě: Jeden mrtvý, tři zranění. Motiv střelce nejasný
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák