Musk tvrdí, že nehovořil s Putinem o válce na Ukrajině

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk popřel zprávy o tom, že by hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem před zveřejněním ankety na twitteru. V té tento americký podnikatel jihoafrického původu na začátku tohoto měsíce navrhl svůj "mírový plán" pro Ukrajinu a Rusko, který pobouřil Kyjev a potěšil Moskvu.

Tvrzení o rozhovoru mezi Putinem a Muskem dnes podle agentury TASS popřel také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ian Bremmer, šéf poradenské společnosti Eurasia Group zabývající se politickými riziky, tvrdil, že mu Musk osobně řekl o zmíněném rozhovoru s Putinem. To ale Musk následně odmítl. "S Putinem jsem mluvil pouze jednou, a to asi před 18 měsíci. Tématem byl vesmír," uvedl Musk na twitteru. Podobně věc komentoval také mluvčí Kremlu. "Ne, to není pravda," řekl Peskov novinářům a dodal, že Musk a Putin spolu telefonicky komunikovali před rokem a půl.

Minulý týden Musk požádal svých 108,5 milionu sledujících na twitteru, aby hlasovali o jeho řešení války na Ukrajině. Mezi jeho návrhy byla i myšlenka uspořádat referendum pod dohledem OSN v částech Ukrajiny, o kterých Kreml tvrdí, že je anektoval. "Rusko odejde, pokud to bude vůle lidu," uvedl Musk. Kyjev by se podle Muska měl zároveň vzdát Krymu. Ten Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Bremmer napsal, že mu Musk řekl, že ruský prezident je "připraven jednat", ale pouze pokud Krym zůstane pod kontrolou Ruska, Ukrajina přijme určitou formu trvalé neutrality a pokud Kyjev uzná ruskou anexi Luhansku, Doněcku, Chersonu a Záporoží.

Musk podle Bremmera řekl, že Putin prohlásil, že těchto cílů bude dosaženo za všech okolností a že je zde možnost jaderného úderu, pokud by Ukrajina podnikla invazi na Krym. Musk to ale posléze popřel.

Muskova původní twitterová anketa vyvolala ostrou kritiku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o návrhu uspořádal vlastní anketu, zatímco ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podnikatele obvinil, že slovo mír používá jako eufemismus pro to, aby Ruskové mohli "vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další území".

Ruský šachový velmistr Garri Kasparov, který patří mezi kritiky ruského prezidenta, Muskův tweet označil za "morální idiocii, opakování kremelské propagandy a zradu ukrajinské odvahy a oběti".

Putinův mluvčí naopak Muskovy návrhy uvítal. "Je velmi pozitivní, že někdo jako Elon Musk hledá mírové východisko z této situace," prohlásil.

Musk bezprostředně po začátku invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala být velice užitečná nejen pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také pro akceschopnost ukrajinské armády.

Související

Více souvisejících

Elon Musk Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy