Násilnosti v americkém Kapitolu mají pátou oběť, zraněním podlehl policista

Policie amerického Kapitolu oznámila, že středeční násilí má pátou oběť. Zraněním způsobeným během vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu podlehl policista ze sboru chránící areál. Informovaly o tom dnes světové agentury.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

Nyní policie Kapitolu potvrdila, že Brian Sicknick, který pro ni pracoval od roku 2008, ve čtvrtek večer zemřel po převozu do nemocnice. Prohlášení uvádí, že jeho smrt bude ve spolupráci s dalšími orgány vyšetřovat oddělení vražd metropolitní policie ve Washingtonu.

"Strážník Sicknick zasahoval při středečních nepokojích... a byl zraněn při fyzické konfrontaci s protestujícími," uvedla policie. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na dva nejmenované zdroje z bezpečnostních složek napsal, že strážník utržil během zásahu v Kapitolu ránu hasicím přístrojem.

"Vrátil se do kanceláře své divize a zkolaboval. Byl transportován do místní nemocnice, kde zraněním podlehl," uvádí oficiální komuniké. Detaily o příčině Sicknickovy smrti ani o jeho střetu s výtržníky nebyly ihned příliš jasné.

O úmrtí policisty původně informovaly s odvoláním na několik svých zdrojů například CNN i NYT. Oznámil ji rovněž na svém twitterovém účtu kongresman Dean Phillips. "Byl jsem zpraven o tom, že důstojník policejního sboru Kapitolu zemřel na zranění, která utrpěl během včerejšího útoku na Kapitol," napsal na sociální síti politik.

Policie však v následném prohlášení uvedla, že několik policistů bylo zraněno a někteří hospitalizováni, nikdo však nezemřel. CNN poté citovala šéfa odborů policejního sboru Kapitolu Guse Papathanasioua, podle něhož byl policista na přístrojích udržujících ho při životě.

Nepokoje v Kapitolu ve středu odpoledne vypukly poté, co prezident Donald Trump vyzval své příznivce k pochodu na sídlo Kongresu, kde začínal proces oficiálního vyhlášení výsledku prezidentských voleb. Stovky násilných demonstrantů následně obsadily velkou část Kapitolu, policie přitom smrtelně postřelila jednu z podporovatelek šéfa Bílého domu. Další tři lidé zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám.

Podle končícího velitele policejního sboru chránícího Kapitol Stevena Sunda bylo zraněno více než 50 členů policejní ochrany Kongresu a metropolitní policie, přičemž několik z nich skončilo v nemocnici s "vážnými poraněními".

Zranění jsou i mezi Trumpovými podporovateli, kteří násilnosti rozpoutali. Podle záchranné služby převezly sanitky do nemocnic lidi například kvůli zlomeninám, které utrpěli při šplhání po západní fasádě Kapitolu. Zdravotníci řešili i srdeční zástavy.

Washingtonská policie po násilnostech zatkla několik desítek lidí. Podle prokurátora federálního distriktu metropole Washingtonu Michaela Sherwina by mohli zadržení čelit obžalobě z podněcování ke vzpouře či výtržnictví. Prezident Trump, který během nepokojů vyjadřoval demonstrantům sympatie, v noci na dnešek jejich počínání odsoudil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama