Policie zatkla bývalou bolívijskou prezidentku Áňezovou

V Bolívii dnes policie zatkla bývalou konzervativní prezidentku Jeanine Áňezovou. Na sociálních sítích to oznámil bolivijský ministr vnitra Carlos Eduardo del Castillo. Levicová vláda na bývalou hlavu státu vydala zatykač za vzpouru a za terorismus a podezírá ji, že organizovala údajný převrat proti vládě dlouholetého levicového prezidenta Eva Moralese.

"Informuji bolivijský lid, že paní Jeanine Áňezová už byla zatčena a teď je v rukou policie," napsal ministr na twitter a na facebook. Exprezidentka, která stála v čele země od listopadu 2019 do listopadu 2020, zveřejnila fotografii zatykače na twitteru už v pátek a připsala k němu: "Politické pronásledovaní začalo". Před Áňezovou policie zatkla podle místních televizí, na které se odvolává agentura AFP, další dva bývalé členy vlády.

Evo Morales rezignoval v roce 2019. Jeho socialistická strana MAS se ale vrátila k moci v prezidentských volbách konaných loni v říjnu. S velkým náskokem v nich zvítězil bývalý ministr hospodářství Luis Arce, což umožnilo následný návrat Moralese z exilu.

Morales má v MAS stále vůdčí úlohu. Jeho stoupenci tvrdí, že byl zbaven moci pomocí státního převratu. K odstoupení jej ovšem přivedly masové protesty po jeho rozhodnutí usilovat o čtvrtý prezidentský mandát, což by bylo v rozporu s ústavou. Volby, v nichž zvítězil, provázela podezření z podvodů. Armáda v reakci na bouřlivé demonstrace vyzvala Moralese k rezignaci. Ten tak učinil a uprchl nejprve do Mexika a poté do Argentiny.

"Nebyl to puč, bylo to ústavní předání moci kvůli volebnímu podvodu," napsala na twitteru Ánězová, jejíž administrativa nechala zatknout některé členy někdejší Moralesovy vlády. V Bolívii se teď podle AFP zabývají násilnými událostmi na konci roku 2019 vyšetřovatelé z Meziamerické komise pro lidská práva (IACHR).

"Aktéři a komplicové diktatury, která narušila život a demokracii v Bolívii, by měli být podrobeni vyšetřování a potrestáni," napsal dnes na twitteru Morales s odkazem na období vlády Ánězové, během nějž sám čelil obviněním ze vzpoury a z terorismu.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
Jeanine Áňezová

Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

Více souvisejících

Bolívie Jeanine Áňezová (Bolívie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy