Postup ruské armády na Kyjev se kvůli problémům zastavil, zní z USA

Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě i kvůli řadě logistických problémů, které některým jednotkám způsobují nedostatek paliva a možná také jídla. Takové je nejnovější hodnocení vývoje ze strany Pentagonu, které dnes médiím tlumočil nejmenovaný vysoce postavený americký činitel.

Ruská armáda

Dodal, že Rusům se stále nepodařilo zcela ovládnout nebe nad Ukrajinou a že Moskva dosud v zemi nasadila asi 80 procent z více než 150.000 vojáků, které před invazí shromáždila u hranic.

Podle dříve uveřejněných satelitních snímků ze severu ke Kyjevu míří ruský vojenský konvoj dlouhý desítky kilometrů. Řada pozorovatelů se obávala vyhrocení útoků na ukrajinskou metropoli, do níž se ruské armádě dosud přes četné pokusy nepodařilo ve větší míře proniknout. Britské ministerstvo obrany uvádí, že hlavní masa ruských jednotek zůstávala i dnes 30 kilometrů severně od centra Kyjeva, a také hovoří o logistických problémech Rusů.

"Jedním z důvodů, proč se zdá, že se severně od Kyjeva zastavili, je to, že se Rusové seskupují, znovu to promýšlí a snaží se přizpůsobit překážkám, na které dosud narazili," řekl dnes médiím činitel amerického ministerstva obrany.

"Samozřejmě důvodem je odpor, kterému čelí, a problémy s palivem a podporou, které mají. Také registrujeme signály, že mají problém krmit své vojáky, že mají nejen nedostatek benzínu, ale také jim dochází jídlo," popsal zdroj z Pentagonu údajné důvody váznoucího ruského postupu.

Rovněž podpořil tvrzení některých analytiků, podle nichž se ruská armáda potýká se špatnou morálkou v části jednotek. "Rusy překvapily některé problémy s morálkou a domnívám se, že rovněž nejsou spokojeni s logistickými a zásobovacími překážkami, na které narazili," dodal. Bez bližších podrobností prohlásil, že někteří ruští vojáci se vzdali Ukrajincům bez boje.

Washington má prý také informace, že někteří Rusové poškozují vlastní vozidla. "Významnou část ruských jednotek tvoří mladí rekruti, kteří jsou nedostatečně vycvičení pro rozsáhlou ofenzívu. A v některých případech schválně dělali díry do nádrží svých vozidel, patrně ve snaze vyhnout se boji. Pracovník Pentagonu odmítl říct, jak armáda k těmto závěrům dospěla... nebo jak rozsáhlé by tyto problémy mohly být napříč bojištěm," napsal list The New York Times.

Nové americké hodnocení přišlo v době zesíleného ruského ostřelování ukrajinských měst, které ničí i civilní objekty. A zatímco se Rusům nedařilo obsadit Kyjev nebo Charkov, jednotky postupující z Krymu na západ, sever a východ podle všeho postupují.

Podle Pentagonu se ruské jednotky na jihu Ukrajiny zmocnily měst Melitopol a Berďansk; Mariupol údajně pod kontrolou nemají. Nejmenovaný činitel uvedl, že Rusko dosud vypálilo na cíle na Ukrajině kolem 400 raket, zatím však nemá vzdušnou převahu. Podle agentury Reuters dodal, že počínání ruských vojsk svědčí o snaze co nejvíce zamezit ztrátám ve vlastních řadách, přičemž stejnou opatrnost lze pozorovat i při používání vzdušných sil. Svoje letadla totiž Rusové nechtějí vystavovat vysoce rizikovým situacím, řekl činitel a dodal, že USA mají důkazy, že v posledních dnech bylo zničeno několik ruských letounů.

Spojené státy podle stejného zdroje dosud neviděly náznak toho, že by na Ukrajinu vyslalo svoje vojáky Bělorusko. Tamní vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami, které podle něj mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. USA rovněž zatím nemohou potvrdit, že by Rusko na Ukrajině použilo vakuové bomby, jak tvrdí ukrajinská média, podle nichž těmito zbraněmi ruské síly zasáhly v pondělí sklad ropných paliv ve městě Ochtyrka na severovýchodě země.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Vesmírná loď Starliner od Boeingu se připojila k ISS

21.05.2022 04:35 Kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice …

Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem, oznámila…

20.05.2022 21:25 Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110.000 dolarů (2,57 milionu Kč), která se…

Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Aktualizováno Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Podpora Bidena klesla na nejnižší úroveň od začátku mandátu

20.05.2022 17:47 Aktualizováno Výkon demokrata Joea Bidena v roli šéfa Bílého domu schvaluje 39 procent Američanů, což je nejméně…

Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

19.05.2022 21:45 Aktualizováno V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

19.05.2022 20:50 Aktualizováno Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro…

Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

V Mexiku se ztratilo už sto tisíc lidí. Naprostá většina od roku 2006

18.05.2022 10:29 Mexiko eviduje už přes sto tisíc pohřešovaných osob od začátku evidence takových případů v roce…

V primárkách uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý prezident…

18.05.2022 04:47 V úterních primárkách Republikánské strany uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý…

Biden ve čtvrtek přivítá lídry Finska a Švédska, oznámil Bílý dům

17.05.2022 15:39 Švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek zavítají do…

Související:

Právě se děje

reklama