Velké množství migrantů, kteří byli tento týden vráceni deportačním letem ze Spojených států, je nakaženo koronavirem. Podle agentury Reuters to v pátek prohlásil guatemalský prezident Alejandro Giammattei, který zároveň oznámil pozastavení takovýchto letů.
Americká strana potvrdila, že 12 náhodně vybraných migrantů z paluby letadla mělo při vyšetření americkým Střediskem pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) pozitivní test na covid-19, uvedl Giammattei. Naznačil, že nakažených bylo v letu více.
"Velká část byla nakažena," řekl podle Reuters Giammattei v televizním projevu o letu, který odstartoval z USA do guatemalské metropole v pondělí.
Uzavření dohod mezi zeměmi Střední Ameriky a USA o navracení migrantů prosadil loni americký prezident Donald Trump, který vlády těchto zemí kritizoval za to, že nedokážou migraci zastavit.
K omezení proudu migrantů, kteří se snaží do USA často dostat přes mexickou hranici, se zavázaly i mexické úřady.
Související

Maduro v izolaci? Příští prezident Guatemaly se chystá přerušit styky s Venezuelou

Rozruch v Guatemale. Finalistka prezidentských voleb byla zatčena
Alejandro Giammattei (Guatemala) , guatemala , uprchlíci , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Papež František se po propuštění z nemocnice objevil na veřejnosti. Má viditelné problémy
před 2 hodinami

Předpověď počasí prochází revolucí. Umělá inteligence strčí meteorology do kapsy
před 3 hodinami

Čeští vojáci by měli být součástí mírových sil na Ukrajině, míní Pavel
před 3 hodinami

Plán EU na vojenskou pomoc Ukrajině se rozpadá
před 5 hodinami

Rusko zaútočilo na Kyjev, zatímco USA a Ukrajina zahajují jednání v Saúdské Arábii
před 6 hodinami

Putin není špatný člověk, je chytrý a mám ho rád, prohlašuje Tumpův vyslanec Witkoff
před 7 hodinami

Jarní počasí dorazí příští týden v plné síle
včera

Papež František bude propuštěn z nemocnice
včera

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal
včera

Trump chce mír. Putin má ale úplně jiné plány, a pokud vyjdou, svět už nikdy nebude stejný
včera

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech
včera

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem
včera

Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče
včera

Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb, prohlásil Witkoff. Důkazy nemá
včera

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu
včera

Zemřel slavný slovenský herec Štefan Kvietik
včera

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí
včera

Situace je nejhorší za půl roku. Izrael po raketové palbě zútočil na Hizballáh
včera

Záhadný útok na ruskou plynárenskou stanici: Může za něj Ukrajina nebo Rusko?
včera
Předpovídat počasí je stále složitější. Meteorologové museli zavést nový pojem
Světové klima se stává stále nepředvídatelnějším, což vedlo odborníky k zavedení nového pojmu – globální podivnost („global weirding“). Tento termín odráží skutečnost, že rostoucí teploty vyvolávají extrémní a někdy protichůdné meteorologické jevy po celém světě. Města se potýkají s rychle se střídajícími katastrofami, což ztěžuje obnovu postižených oblastí. A podle vědců bude situace v budoucnu jen horší, uvedl The Week.
Zdroj: Libor Novák