Bývalou první dámu Guatemaly a neúspěšnou kandidátku na prezidentku v letošních volbách Sandru Torresou v pondělí zatkla policie. Podezírá ji, že porušila zákon o financování kampaně. Torresová veškerá obvinění odmítá, informovala s odvoláním na jednoho z jejích poradců agentura Reuters.
Soud následně rozhodl, že Torresová zůstane ve vazbě až do začátku procesu. Během cesty k budově soudu, před který ji policisté předvedli, prohlásila podle DPA, že je obětí politického pronásledování.
Třiašedesátiletá Torresová při již třetím pokusu o získání prezidentského úřadu kandidovala za sociálnědemokratickou stranu Národní jednota pro naději (UNE), ve druhém kole prohrála proti Alejandru Giammatteiovi. Hlasovalo pro ni 41 procent zúčastněných voličů.
Politička za svou dlouhou kariéru už několikrát čelila nařčení z korupce. Současné obvinění se týká prezidentské kampaně z roku 2015, strana UNE podle obžaloby za nejasných okolností získala 442.000 dolarů (přes deset milionů Kč).
Jueza Claudette Domínguez explica que ordenó captura contra #SandraTorres al tener a la vista documentos en los que estableció que no gozaba de inmunidad, tras oficializarse resultados de segunda vuelta | Vía @alexvaldez_eu ►https://t.co/iEC6xsZvKp pic.twitter.com/iIagGTFSis
— Emisoras Unidas (@EmisorasUnidas) September 2, 2019
V současnosti už bývalý manžel Torresové, Álvaro Colom, byl prezidentem Guatemaly v letech 2008 až 2012. Po rozvodu s ním uspěla jako podnikatelka v textilním a oděvním průmyslu. Její kampaň slibovala lepší vzdělávání, zdravotní péči a hospodářství. Slibovala i potírání korupce, její strana je ale pod palbou kritiky, protože někteří z jejích kandidátů na starosty podle úřadů přijímali příspěvky na kampaň od pašeráků drog.
Související
Prezidentem Guatemaly bude konzervativec Giammattei, porazil bývalou první dámu
Guatemala volí prezidenta. Favoritem je konzervativec, chce obnovit trest smrti
Sandra Torresová (Guatemala) , guatemala , Alejandro Giammattei (Guatemala)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
před 2 hodinami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 3 hodinami
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 3 hodinami
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 5 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 6 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 7 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 8 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 9 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 10 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 11 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 12 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 14 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
Britská policie zopakovala výzvu k veřejnosti ve věci vyšetřování bývalého prince Andrewa. Vyšetřovatelé chtějí mluvit s lidmi, kteří by mohli mít jakékoliv informace. Uvedla to BBC. Policie vyšetřuje mladšího bratra krále Karla III. pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Zdroj: Lucie Podzimková