Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa a aktivisty odmítajícími vakcíny. Sbližuje je souhra klasické politiky a domnělých hrozeb, uvádí na svém webu veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zároveň upozorňuje na vyšší výskyt obětí covidu-19 v republikánských baštách z loňských prezidentských voleb.

Když v říjnu odpůrci vakcinace uspořádali konferenci ve městě Nashville, objevil se na akci i jeden host z politické sféry: exprezidentův syn Eric Trump. Pronesl asi půlhodinový projev, který zahrnoval typické politické fráze, ale také výpady vůči nařízením souvisejícím s očkováním proti covidu-19. "Chcete dostat vakcínu, nebo ji nechcete? Chcete, aby vás nechali na pokoji, nebo ne?" uvedl v jistém momentě, přičemž se jeho slova setkala s nadšenou reakcí publika.

Konferenci pořádaly stálice antivakcinačního hnutí Ty a Charlene Bollingerovi a Trump s řadou dalších řečníků neměl mnoho společného. Den před jeho projevem vystoupil na stejném pódiu jistý zastánce alternativní medicíny, který posluchačům poradil, že by měli pít vlastní moč namísto očkování proti covidu-19. Při jiném vystoupení zaznělo, že skutečným cílem vakcín je proměnit lidi v kyborgy.

Šlo o druh okrajových myšlenek, které by v minulosti politické osobnosti odradily od účasti. Ale s tím, jak se Amerika blíží k volbám v polovině prezidentského mandátu, se politická pravice a antivakcinační hnutí stále více sbližují. Je to spojenectví, od něhož si obě strany slibují posílení vlivu, daní za něj jsou však potenciálně tisíce životů.

Hnutí odpůrců vakcín nebylo vždy příliš politicky zabarvené. "Popravdě jsem stále registrovaným demokratem," řekl další známý aktivista Del Bigtree. Ještě před pandemií covidu-19 natočil dokument podporující nepravdivé tvrzení o souvislosti mezi autismem a dětským očkováním. Ale u liberálního publika, na které cílil, se poselství nikdy příliš neuchytilo. Na politické pravici se mu ovšem z nějakého důvodu začalo dařit a jak pandemie pokračuje, Bigtreeův tábor fanoušků nepřestává růst.

Nyní často vystupuje na konferencích po boku lidí, kteří vykreslují loňské volby jako zmanipulované, nebo šíří konspirační teorie známé pod názvem QAnon. "Dokud nebude na pódiu hlasatel nadřazenosti bělochů nebo nezjistím, že se děje něco, co mi přijde opravdu nevkusné, tak to pódium zkrátka vidím jako publikum, které chci, aby slyšelo tahle slova," řekl Bigtree. Chce, aby jeho tábor rostl, a bude mluvit ke komukoli, kdo poslouchá.

Na druhé straně tohoto spojenectví jsou krajně pravicoví konzervativci jako Trumpův bývalý politický poradce Roger Stone. Očkování vnímá mimo jiné jako silné téma, které mohou republikáni využít k motivování konzervativních voličů při nadcházejících volbách. Podle Stonea je obzvláště pravděpodobné, že předvolebním tématem se stanou vakcinační nařízení.

Tato opatření mají vícero rysů, které z nich činí dobrý způsob k oslovení konzervativních voličů. Navazuje na spory ohledně vládních regulací a osobní svobody. Ale když se k tomu přidají apokalyptické pohledy antivakcinačních aktivistů, politická síla argumentů proti nařízením o očkování se dostává na úplně jinou úroveň. Například Bigtree nepravdivě tvrdí, že vakcíny na covid-19 zabíjí lidi a představují pro lidstvo existenční hrozbu. Je to synergie mezi skutečnými politickými postoji a domnělými hrozbami, co odpůrce vakcín a Trumpův tábor spojuje.

Čím dál víc se zdá, že výsledkem je ještě vyšší bilance úmrtí na covid-19, neboť v důsledku tohoto spojenectví se mnozí lidé odmítají nechat očkovat. Ať už ze strany konzervativních médií nebo republikánských politiků, mnozí republikánští voliči jsou takřka dennodenně zavaleni pochybnými závěry ohledně vakcín. V průzkumu nezávislého výzkumného institutu Kaiser Family Foundation označilo 94 procent republikánů alespoň jednu z několika rozšířených fám o pandemii a vakcíně za pravdivé tvrzení nebo ve věci vyjadřovali nejistotu.

Nová analýza NPR naznačuje, že republikáni kvůli tomu pravděpodobně častěji umírají. Celoamerické srovnání výsledků loňských prezidentských voleb a počtů úmrtí na covid-19 od chvíle, kdy začaly být vakcíny dostupné pro všechny dospělé, ukázalo, že v okresech s vysokou podporou pro Trumpa byl výskyt úmrtí skoro trojnásobný oproti těm, které se jasně přiklonily k současnému prezidentovi Joeu Bidenovi. V prvním případě byly také výrazně nižší míry proočkovanosti.

Někteří konzervativní politici se snaží ožehavému problému vyhnout a soustředit se na otázku volby. "Pro mě je důležité to, že lidem berete právo zvolit si, co je pro jejich životy nejlepší," řekl farář kandidující do Kongresu Mark Burns, který má blízké vazby na Trumpa.

Jiní republikáni ale mají obavy o veřejné zdraví a znepokojuje je ochota hrát o politický kapitál s vakcínami, které zachraňují životy. "Jde jim jenom o to vyhrát," míní dlouholetá republikánka Annette Meeksová, která vede konzervativní think-tank Freedom Foundation of Minnesota. "Je to ten nejhorší prvek v současné americké politice," řekla.

Související

Více souvisejících

Republikánská strana (USA) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy