Rusko zablokovalo v OSN prohlášení o bojích v Sýrii

Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo přijetí prohlášení, jež požadovalo ukončení bojů v severní Sýrii. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informovala agentura AFP. Zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen radu informoval o situaci v Sýrii a sdělil, že hrozí bezprostřední vyhrocení situace.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

OSN
doporučujeme

"Nemohu informovat o žádném pokroku ve smyslu ukončení násilí na severozápadě (Sýrie) ani o obnově politického procesu," řekl Pedersen. Rusko coby spojenec Damašku a Turecko podporující některé oponenty syrského režimu podle něj spolu sice jednají, ale žádná dohoda z toho nevzešla. Jejich nedávné výroky "naopak svědčí o tom, že hrozí další násilnosti", řekl zmocněnec.

Rada pak měla hlasovat o prohlášení, které požadovalo ukončení bojů a respektování mezinárodního humanitárního práva, avšak Rusko bylo proti. "Rusko řeklo ne," sdělil po jednání novinářům francouzský velvyslanec při OSN Nicolas de Rivière. "Žádné prohlášení není," potvrdil belgický velvyslanec Marc Pecsteen de Buytswerve.

Jejich ruský kolega Vasilij Něbenzja si stěžoval, že na schůzi byl na poslední chvíli přizván zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock, který předložil zprávu o prchajících Syřanech. Něbenzja řekl, že dnešní jednání mělo být věnováno výhradně politické stránce syrského konfliktu. Vyzval západní země, aby přestaly podporovat "teroristické skupiny" a "hrát s kartou utrpení" obyvatel.

Turecký prezident Tayyip Recep Erdogan dnes řekl, že je Turecko v syrské provincii Idlib připraveno zahájit ofenzívu proti syrské armádě. Turkům vadí, že syrští vojáci zabírají při svém postupu proti povstalcům i posty, na nichž má Turecko svá monitorovací stanoviště. Ankara k nim v minulých dnech poslala posily. K turecké hranici míří tisíce uprchlíků, podle Lowcocka od začátku prosince boje vyhnaly z domovů 900.000 Syřanů, mezi nimiž je 500.000 dětí.

Témata: Rusko | OSN | Sýrie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Operní pěvec Plácido Domingo je kvůli COVID-19 v nemocnici

30.03.2020 07:53 Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19…

Trump: Nejvíce úmrtí na COVID-19 se v USA čeká za dva týdny

30.03.2020 07:18 Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem ve Spojených státech…

USA nebudou platit za ochranku pro Meghan a Harryho, řekl Trump

29.03.2020 22:15 Spojené státy nebudou platit za zajištění ochrany britského prince Harryho a jeho manželky Meghan.…

Koronavirus může v USA zabít až 200 000 lidí, obává se expert

29.03.2020 21:22 Aktualizováno Koronavirus by mohl ve Spojených státech zabít 100.000 až 200.000 lidí, varoval dnes hlavní vládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama