Sýrie

Izraelské tanky překračují Suez během Jomkippurské války. Rozhovor

Trauma z jomkipurské války dopadá na Izrael i po 50 letech, říká odborník

Před padesáti lety, na židovský svátek Dne smíření 6. října 1973, podnikla vojska Egypta a Sýrie za podpory řady dalších arabských zemí překvapivý úder na Izrael. Přestože zaskočená izraelská armáda po několika dnech dokázala ofenzivu odrazit, utrpěla značné ztráty. Objevují se proto i spekulace, že Izrael v jisté chvíli zvažoval nasazení jaderných zbraní. Taková tvrzení však nejsou podpořena důkazy, upozorňuje odborník Azriel Bermant v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Seniorní výzkumník pražského Ústavu mezinárodních vztahů v něm vysvětlil, v čem spočívá hlavní význam konfliktu pro situaci na Blízkém východě, stejně jako důvody, proč je válka ve veřejné debatě v Izraeli stále silně přítomná a proč tamní společnost i s odstupem půl století diskutuje o tom, zda neexistuje hrozba opakování jomkipurské katastrofy.
Dron MQ-9 Reaper.

Americký dron zlikvidoval vysoce postaveného teroristu z IS

Američané oznámili, že při pátečním dronovém útoku zabili v Sýrii vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát. Obětí má být Usáma Muhádžir. Jeho smrt údajně omezí schopnost IS organizovat a provádět teroristické útoky. 
Sýrie, ilustrační foto

Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.
Islámský stát (ISIS)

Útok IS v Sýrii: Zemřelo 36 lidí, včetně hledačů lanýžů

Nejméně 36 lidí dnes zemřelo v syrské provincii Hamá při útoku ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedla podle agentur exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Bojovníci zaútočili na lidi, kteří v poušti hledali lanýže.
Ilustrační fotografie.

Írán využil únorového zemětřesení k přepravě zbraní do Sýrie

Írán využil dodávky humanitární pomoci Sýrii po únorovém zemětřesení k tomu, aby do této válkou zmítané země přepravil i zbraně a vojenské vybavení. S odvoláním syrské, íránské, izraelské a západní zdroje o tom dnes napsala agentura Reuters. Syrská vláda na její žádost o komentář nereagovala a íránské úřady tvrzení zdrojů popřely.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy