Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.
Přestože povstalecký postup vedl k ukončení 54leté vlády Asadovy rodiny, situace v Sýrii zůstává katastrofální. Podle OSN žije 90 % obyvatelstva v chudobě a země je po 14 letech občanské války v troskách. Humanitární krize, ekonomický kolaps a zničená infrastruktura stále ztěžují návrat Syřanů domů.
Pro Syřany, kteří nemají občanství žádné země EU, je otázka návratu obzvláště složitá. Mnozí se obávají, že by ztratili svůj ochranný status, pokud by se vrátili, i když jen na krátkou dobu. Německý aktivista Anwar al-Bunni, zastupující syrskou komunitu v Berlíně, spolu s dalšími požaduje, aby Německo vytvořilo výjimku podobnou té, kterou poskytlo ukrajinským uprchlíkům. Tato výjimka by umožnila krátkodobé cesty do Sýrie, aniž by Syřané riskovali ztrátu svého uprchlického statusu.
Podobné volání zaznívá napříč Evropou. Organizace na podporu uprchlíků argumentují, že umožnění těchto návštěv by nejen pomohlo jednotlivcům znovu navázat vztahy s příbuznými a majetkem, ale také by mohlo přispět k dlouhodobému návratu do vlasti. Například Turecko již zavedlo pravidlo umožňující tři cesty do Sýrie bez ztráty ochranného statusu.
V Německu, kde žije téměř milion Syřanů, se tato debata odehrává na pozadí nadcházejících parlamentních voleb plánovaných na 23. února. Migrace se stala klíčovým tématem volební kampaně, přičemž pravicové a levicové strany soupeří o voliče na úkor sílící krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Německá ministryně vnitra Nancy Faeser naznačila, že vláda by mohla být otevřena jednorázovým návštěvám Syřanů ve své rodné zemi, aby mohli zjistit stav svých domovů a bezpečnostní situaci. Tento návrh však čelí kritice opozice, která argumentuje, že by změna politiky mohla působit nekonzistentně.
Proti návratu Syřanů se však staví i někteří zaměstnavatelé a odborné organizace. Syřané hrají klíčovou roli při řešení nedostatku pracovních sil v Německu, zejména v odvětvích jako zdravotnictví, strojírenství nebo péče o děti.
Studie Německého ekonomického institutu uvádí, že přibližně 80 000 Syřanů pracuje v odvětvích s kritickým nedostatkem zaměstnanců. Mezi nimi je více než 5 000 lékařů, jejichž odchod by mohl výrazně narušit poskytování zdravotní péče.
Budoucnost syrských uprchlíků v Evropě zůstává nejistá. Politický tlak, humanitární krize v Sýrii a ekonomická potřeba v hostitelských zemích vytvářejí složitou dynamiku, která si vyžádá citlivé a dlouhodobé řešení.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 1 hodinou

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 2 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 2 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 4 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
včera

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
včera

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
včera

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
včera

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
včera

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?
včera

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
včera
Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.
Zdroj: Libor Novák