Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.
Přestože povstalecký postup vedl k ukončení 54leté vlády Asadovy rodiny, situace v Sýrii zůstává katastrofální. Podle OSN žije 90 % obyvatelstva v chudobě a země je po 14 letech občanské války v troskách. Humanitární krize, ekonomický kolaps a zničená infrastruktura stále ztěžují návrat Syřanů domů.
Pro Syřany, kteří nemají občanství žádné země EU, je otázka návratu obzvláště složitá. Mnozí se obávají, že by ztratili svůj ochranný status, pokud by se vrátili, i když jen na krátkou dobu. Německý aktivista Anwar al-Bunni, zastupující syrskou komunitu v Berlíně, spolu s dalšími požaduje, aby Německo vytvořilo výjimku podobnou té, kterou poskytlo ukrajinským uprchlíkům. Tato výjimka by umožnila krátkodobé cesty do Sýrie, aniž by Syřané riskovali ztrátu svého uprchlického statusu.
Podobné volání zaznívá napříč Evropou. Organizace na podporu uprchlíků argumentují, že umožnění těchto návštěv by nejen pomohlo jednotlivcům znovu navázat vztahy s příbuznými a majetkem, ale také by mohlo přispět k dlouhodobému návratu do vlasti. Například Turecko již zavedlo pravidlo umožňující tři cesty do Sýrie bez ztráty ochranného statusu.
V Německu, kde žije téměř milion Syřanů, se tato debata odehrává na pozadí nadcházejících parlamentních voleb plánovaných na 23. února. Migrace se stala klíčovým tématem volební kampaně, přičemž pravicové a levicové strany soupeří o voliče na úkor sílící krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Německá ministryně vnitra Nancy Faeser naznačila, že vláda by mohla být otevřena jednorázovým návštěvám Syřanů ve své rodné zemi, aby mohli zjistit stav svých domovů a bezpečnostní situaci. Tento návrh však čelí kritice opozice, která argumentuje, že by změna politiky mohla působit nekonzistentně.
Proti návratu Syřanů se však staví i někteří zaměstnavatelé a odborné organizace. Syřané hrají klíčovou roli při řešení nedostatku pracovních sil v Německu, zejména v odvětvích jako zdravotnictví, strojírenství nebo péče o děti.
Studie Německého ekonomického institutu uvádí, že přibližně 80 000 Syřanů pracuje v odvětvích s kritickým nedostatkem zaměstnanců. Mezi nimi je více než 5 000 lékařů, jejichž odchod by mohl výrazně narušit poskytování zdravotní péče.
Budoucnost syrských uprchlíků v Evropě zůstává nejistá. Politický tlak, humanitární krize v Sýrii a ekonomická potřeba v hostitelských zemích vytvářejí složitou dynamiku, která si vyžádá citlivé a dlouhodobé řešení.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák