Americká administrativa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zvažuje mimořádné opatření – dočasné pozastavení habeas corpus, tedy ústavního práva na přezkum zákonnosti zadržení osob soudem. Tuto informaci potvrdil Trumpův poradce a zástupce personálního šéfa Bílého domu Stephen Miller s odvoláním na ústavní ustanovení, které takový krok umožňuje „v době vzpoury nebo invaze“.
Jeho výrok zazněl v době, kdy soudy začaly přezkoumávat kontroverzní zadržování zahraničních studentů a migrantů, které Trumpova vláda uskutečnila v rámci tvrdého postupu proti nelegální migraci a proti osobám vyjadřujícím nesouhlas s vládní politikou. Miller současně kritizoval soudy, které nařídily propuštění zadržených, a označil habeas corpus za „privilegium“, nikoli za nezcizitelné právo.
Případy, které vyvolaly největší pozornost, se týkají tureckého univerzitního studenta zadrženého za kritický článek o Izraeli a studenta z Kolumbijské univerzity, který podporoval Palestince. Oba byli po týdnech zadržení propuštěni na základě rozhodnutí federálních soudů. Tyto verdikty ale byly přijaty s nelibostí ze strany Bílého domu.
Miller tvrdil, že Kongres již přijal zákon, který odebírá soudům pravomoci v imigračních věcech, a naznačil, že pokud soudy „neudělají správnou věc“, může být přikročeno k suspendování habeas corpus. To však vyvolalo vlnu kritiky právních expertů i politických oponentů.
„Kongres má pravomoc pozastavit habeas corpus – nikoli Stephen Miller ani prezident,“ připomněl právník Demokratické strany Marc Elias v rozhovoru pro MSNBC.
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu byl doprovázen rychlou eskalací deportační agendy, ale jak upozorňuje stanice CNN, deportace výrazně zaostávají za počtem zadržení. Jeden člověk byl dokonce deportován omylem. Podle zdrojů CNN se sám prezident osobně zapojil do diskusí o pozastavení habeas corpus, i když tento záměr veřejně neoznámil.
V dubnu Trump uvedl, že existují „velmi silné způsoby“, jak čelit soudním překážkám v deportační politice. „Jeden způsob použili tři velmi respektovaní prezidenti. Doufáme ale, že nebudeme muset jít touto cestou,“ naznačil.
Právo habeas corpus, které v překladu znamená „ať přivedou tělo“, bylo v amerických dějinách pozastaveno jen čtyřikrát – během občanské války za Lincolna, po útoku na Pearl Harbor na Havaji, v roce 1905 na Filipínách a při potlačování činnosti Ku-klux-klanu v 19. století. Každý z těchto případů byl vysoce kontroverzní a vyvolal rozsáhlé diskuse o rovnováze mezi bezpečností a občanskými právy.
Ústava Spojených států jasně vymezuje, že pravomoc pozastavit habeas corpus přísluší výhradně Kongresu. Kritici proto varují, že pokud by Trump tuto pravomoc jednostranně aplikoval, mohlo by jít o porušení ústavního pořádku a nebezpečný precedent s dopadem na americkou demokracii.
Opozice označuje snahu o omezení soudní kontroly nad zadržením osob za součást širšího autoritářského trendu, který Trumpova administrativa nastolila ve snaze zrychlit deportace, omezit protesty a oslabit moc soudů. Zatím však není jasné, zda k takovému kroku skutečně dojde – nebo zda půjde jen o tlak na soudní systém, který zatím mnohé kroky prezidenta blokoval.
Související
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
před 1 hodinou
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
Aktualizováno před 1 hodinou
Na Letné začala demonstrace Milionu chvilek. Dorazily davy lidí
před 2 hodinami
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
před 3 hodinami
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
před 4 hodinami
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
před 5 hodinami
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
před 6 hodinami
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
před 6 hodinami
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
před 7 hodinami
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 8 hodinami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 8 hodinami
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 10 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
včera
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
včera
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
včera
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
Premiér Andrej Babiš (ANO) svolává kvůli pátečnímu požáru v Pardubicích jednání Bezpečnostní rady státu. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) by se mohl zvýšit stupeň ohrožení terorismem. Policie pracuje se čtyřmi vyšetřovacími verzemi.
Zdroj: Jan Hrabě