Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

Sestupné plavidlo, které mělo původně přistát na Venuši, kroužilo kolem naší planety po dobu několika desetiletí, než bylo jeho zničení nevyhnutelné. Dnešní návrat do atmosféry znamenal konec dlouhého příběhu této vesmírné mise, která byla, ačkoli neúspěšná ve svém původním cíli, součástí významného období sovětského kosmonautického výzkumu.

Předpovědi a analýzy ukázaly, že sestupné plavidlo by mělo přistát mezi 52° severní a 52° jižní šířky. Odhadované časy a detaily přistání se během dne několikrát aktualizovaly, jak se blížil okamžik návratu. V počátku se předpokládalo, že plavidlo prolétne nad Německem, ale radary jej nezaznamenaly ve stanovený čas, což vedlo k závěru, že návrat již probíhá.

Následně, kolem 09:24 moskevského času (08:24 SELČ), bylo oznámeno, že sestupné plavidlo vstoupilo do hustých vrstev atmosféry přibližně 560 kilometrů západně od Andamanského ostrova, a dopadlo do Indického oceánu, západně od Jakarty. Tato informace byla potvrzena ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos, která uvedla, že sonda byla zničena.

Kosmos-482 se stala známou nejen díky své dlouhé existenci na orbitě, ale i kvůli problematice kosmického odpadu. Zbytek sestupného plavidla se pravděpodobně rozpadl během návratu do atmosféry, což potvrdily i evropské monitorovací služby EU SST (Space Surveillance and Tracking). Tyto organizace se zaměřují na sledování a analýzu kosmického odpadu, a právě tento pád byl důkazem toho, jak mohou staré vesmírné objekty přetrvávat v atmosféře, než dojde k jejich zničení.

V souvislosti s tímto pádem se opět otevírá diskuse o správě kosmického odpadu a o potřebě zavedení přísnějších regulací pro ochranu nejen vesmírného prostoru, ale i lidí a infrastruktury na Zemi. Odpovědnost za staré, nefunkční satelity a přistávací moduly je stále aktuálním tématem pro vesmírné agentury.

Kosmos-482 byl součástí sovětské vesmírné mise Venera, která byla zaměřena na výzkum Venuše. Ačkoli samotná kapsle nikdy nedosáhla svého cíle, její dlouhý pobyt na orbitě je připomínkou ambiciózních sovětských vesmírných projektů z doby studené války. Kosmos-482 se stal symbolem snahy o prozkoumání cizích planet, ačkoli jeho závěr přišel daleko po původním záměru.

Dnešní pád plavidla ukazuje na to, jak zbytek starých vesmírných misí stále ovlivňuje naši planetu, a to nejen v historickém, ale i v praktickém smyslu. V tomto kontextu je nesmírně důležité sledovat vývoj vesmírné politiky a pokračovat v diskuzích o tom, jak nejlépe zvládat a minimalizovat dopady kosmického odpadu. 

Související

Černá díra trhá hvězdu na kusy

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli

Astronomové přišli s překvapivým objevem: pomocí vesmírného teleskopu Gaia se jim podařilo náhodně zaznamenat dosud neznámý typ gigantických vesmírných explozí – největších, jaké kdy lidstvo pozorovalo od samotného počátku vesmíru. Tyto kolosální výbuchy světla, zachycené z jádra vzdálených galaxií, nejenže překonávají dosavadní záznamy svou silou, ale i délkou trvání.
exoplaneta K2-18b

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není

Planeta K2-18b, vzdálená 120 světelných let od Země, se nedávno dostala do středu vědeckého zájmu poté, co se v její atmosféře objevily molekuly, které by mohly být stopami života. Jenže jak rychle naděje vzrostly, tak rychle začaly i mizet. Nové studie nyní zpochybňují původní tvrzení, a celá situace tak odhaluje, proč je hledání života mimo naši planetu nesmírně složité a plné nejistot.

Více souvisejících

vesmir Satelity

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí

Slovensko se chce v nejbližších dnech dohodnout na podmínkách podpory 18. balíku protiruských sankcí. Bratislava požaduje garance ohledně energetiky. Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce, aby Evropská komise pomohla se zabezpečením dostatku levného plynu. Informoval o tom web aktuality.sk. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy