Satelity

Ilustrační fotografie.

EU posvětila vznik satelitního systému pro bezpečnou vládní komunikaci

Rada Evropské unie reprezentovaná českým předsednictvím se dohodla s vyjednavači Evropského parlamentu na spuštění nového satelitního systému pro zabezpečenou komunikaci. Sloužit má především evropským vládním složkám, mimo jiné pro účely obrany či k provozu klíčové infrastruktury, plánován je ovšem také jako zdroj připojení k internetu. Cílem je systém plně zprovoznit v příštích pěti letech.
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA kvůli Blue Origin pozastavila projekt pilotovaného letu na Měsíc

Tendr na výrobu obytného lunárního modulu projektu Artemis vyhrála společnost SpaceX. Výběrové řízení však napadly neúspěšné společnosti a nyní vše doputovalo až k soudu. Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) proto projekt pozastavila do vynesení verdiktu, které je naplánováno na 1. listopadu.
Satelit, ilustrační foto

Izrael vypustil špionážní satelit, bude sledovat Írán

Izrael úspěšně vypustil do vesmíru další špionážní satelit. S odvoláním na izraelské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura AP. Zařízení podle ministerstva pomůže se sledováním jaderných a vojenských aktivit Íránu.
Ilustrační foto

Rusové sledují náš satelit, tvrdí americké vesmírné síly

Dvojice ruských satelitů na oběžné dráze kolem Země sleduje americkou špionážní družici. Podle magazínu Time to prohlásil americký generál John Raymond, který stojí v čele nově zformovaných vesmírných sil (Space Force). Ruské aparáty se čas od času přiblíží k americké družici na vzdálenost menší než 160 kilometrů.
Írán, ilustrační foto

Írán vypustí kontroverzní satelit. Skrývá tak balistický program?

Írán vynese do konce týdne na oběžnou dráhu svůj satelit. Oznámil to dnes íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Teherán tak učiní v rámci programu, jímž se podle Spojených států snaží skrývat svůj balistický program.
satelit

Číňané neuspěli ani napodruhé. Satelit na orbitu nevynesli

Neúspěchem skončil středeční pokus rakety vyvinuté čínskou soukromou firmou OneSpace Technology vynést na oběžnou dráhu družici. Jde už o druhý neúspěšný pokus OneSpace za posledních pět měsíců, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínské sdělovací prostředky.
satelit

Indie testovala nový obranný systém, sestřelila z oběžné dráhy satelit

Indie sestřelila z oběžné dráhy kolem Země satelit a úspěšně tak vyzkoušela nový obranný systém. Oznámil to dnes v televizním projevu předseda indické vlády Naréndra Módí. Indie, jež vlastní jaderné zbraně, je po Číně, Rusku a USA teprve čtvrtým státem, kterému se to podařilo. Podle vůdkyně indické opozice je premiérovo oznámení předvolebním divadlem. Úřadující ministr obrany USA Patrick Shanahan v souvislosti s indickým testem varoval před zanesením oběžné dráhy kolem Země troskami, což by mohlo zkomplikovat vesmírné lety.
Satelity WALL-E a EVE

NASA ztratila za Marsem kontakt se dvěma satelity

Dvojice spojovacích minisatelitů Mars Cube One (MarCO) americké vesmírné agentury NASA po úspěšném testu při doprovodu sondy InSight během její cesty k Marsu a zdařilého přistání pokračovaly v letu a už se odmlčely. Informovala o tom Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA, která přístroje vyrobila.
satelit

Írán vypustí do vesmíru vlastními silami dva satelity

Írán v příštích týdnech vyšle na oběžnou dráhu dva satelity, které vynesou rakety domácí výroby. Řekl to dnes prezident Hasan Rúhání. Spojené státy nedávno Írán vyzvaly, aby od úmyslu vyvíjet vesmírnou raketovou technologii upustil. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea tím Teherán porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, protože využívá balistickou raketovou technologii.

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy