KLDR může o satelit rychle přijít. Japonsko je připraveno jej sestřelit

KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na oběžnou dráhu Země. Stát se tak může už ve středu. Tokio vzkázalo, že je připraveno zařízení sestřelit, pokud se během startu vyskytne nad jeho územím. 

Informovala o tom AP. Japonská pobřežní stráž uvedla, že okno pro start rakety se satelitem je podle severokorejských úřadů od 31. května do 11. června. Zároveň varovala lidi v příslušné oblasti před rizikem pádu trosek do moře. 

Japonský ministr obrany Yasukazu Hamada nařídil sestřelení satelitu či jakýchkoliv trosek, pokud naruší japonské území. Podle zjištění kabinetu je možné, že se raketa objeví nad ostrovy na jihozápadě země. 

Japonsko uvedlo, že vypuštění satelitu porušuje rezoluce OSN a představuje hrozbu pro mír a bezpečí v Japonsku, regionu a po celém světě. Premiér Fumio Kišida instruoval činitele, aby napnuli síly pro získání a zpracování informací o chystané severokorejské akci. 

Související

Více souvisejících

Japonsko Japonská armáda Severní Korea (KLDR) Satelity

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 25 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy