Japonská armáda

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.
Japonská armáda, ilustrační foto

Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Americká armáda zahájila cvičení na Filipínách

Více než 2000 amerických a filipínských vojáků společně s malým japonským kontingentem dnes zahájilo každoroční manévry. Desetidenní cvičení, které začalo ve filipínském přístavu Subic, má být zaměřeno na rychlou reakci na krizové situace a přírodní katastrofy. Zúčastněné země chtějí potvrdit svůj závazek udržet oblast "svobodnou a otevřenou", informovala agentura AP.

Havárii japonské stíhačky F-35A v dubnu zavinila závrať pilota

Nedávnou havárii pokročilého letounu F-35A japonské armády způsobil s nejvyšší pravděpodobností jeho pilot, který ztratil orientaci v prostoru. S odkazem na sdělení japonských obranných sil o tom informoval zpravodajský web BBC. Armáda také uvedla, že je nepravděpodobné, že by havárii způsobila závada na stroji, letouny bude tedy nadále používat.
Ilustrační foto

Americká armáda se spojenci cvičí u Číny. Velmoc zuří

Válečné lodě Spojených států, Japonska, Indie a Filipín se zúčastnily společného námořního cvičení ve sporné oblasti Jihočínského moře, které si územně nárokuje Čína. S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Peking označil tento krok za narušení čínské suverenity.
Čínská armáda, ilustrační foto

Zabiják čínských lodí? Japonci vyvíjejí ničivou zbraň, upozorňuje politolog

Japonsko vyvíjí ze vzduchu odpalované protilodní střely s dlouhým doletem, připomíná vojenský publicista a politolog Michael Peck v komentáři pro server National Interest. Za důvod považuje skutečnost, že čínské námořnictvo vyvíjí protivzdušné střely dlouhého dosahu, což znamená, že v případném vojenském střetu obou zemí by japonské letouny musely odpálit protilodní rakety z delší vzdálenosti, pokud se nemají vystavit riziku sestřelu.
letectví

Japonsko hodlá zbrojit, plán schválen. Chce "neviditelné" stíhačky F-35 a letadlovou loď

Japonsko chystá v příštích letech zásadní zvýšení výdajů na obranu, což má Tokiu umožnit mimo jiné nákup desítek amerických "neviditelných" stíhaček F-35, střel dlouhého doletu či pořízení první letadlové lodi od druhé světové války. Vyplývá to z nových obranných plánů, které dnes schválila japonská vláda. Podle ní jsou větší investice do obrany zapotřebí především kvůli potenciálním hrozbám ze strany Severní Koreje a Číny, píše agentura AP.
Ilustrační foto

Nejpodivnější obří zbraně 20. století? Většina skončila katastrofou

První i druhá světová válka a studená válka daly ve 20. století vzniknout celé řadě podivných zbraní. Mezi ty nejzajímavější ale patří hybridní stroje, které zdánlivě parodují nejmocnější zbraň světa - letadlovou loď. Jak ale letadlová ponorka, letadlová vzducholoď a vrtulníková loď uspěly na bojovém poli?
pilotovaná puma Óka

Extrémní formy válčení: Čtyři sebevražedné zbraně z 2. světové války

Druhá světová válka byla plná extrémů a překročila všechny dosud uznávané normy válčení. Již za 1. světové války se poměrně často stávalo že pokud byl pilot smrtelně zraněn nebo jeho stroj těžce poškozen namířil jej proti nepříteli. Nikdy však nebyly podobné sebevražedné útoky plánované nebo dokonce nebyly pro ně přímo vyvinuté speciální zbraně. To již v další válce neplatilo. Především Japonsko v posledním roce války nasazovalo sebevražedné jednotky v masových počtech a vyvinulo pro ně řadu zajímavých zbraní. Méně se však ví, že o nasazení sebevrahů do boje, uvažovalo i Německo.
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Japonsko má první pilotku stíhačky, inspiroval ji film Top Gun

Tokio - Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015. První japonskou pilotkou stíhačky se stala Misa Macušimová (26), dokončila výcvik pro lety se strojem F-15.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy