Japonská armáda

Japonská armáda, ilustrační foto

Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Americká armáda zahájila cvičení na Filipínách

Více než 2000 amerických a filipínských vojáků společně s malým japonským kontingentem dnes zahájilo každoroční manévry. Desetidenní cvičení, které začalo ve filipínském přístavu Subic, má být zaměřeno na rychlou reakci na krizové situace a přírodní katastrofy. Zúčastněné země chtějí potvrdit svůj závazek udržet oblast "svobodnou a otevřenou", informovala agentura AP.

Havárii japonské stíhačky F-35A v dubnu zavinila závrať pilota

Nedávnou havárii pokročilého letounu F-35A japonské armády způsobil s nejvyšší pravděpodobností jeho pilot, který ztratil orientaci v prostoru. S odkazem na sdělení japonských obranných sil o tom informoval zpravodajský web BBC. Armáda také uvedla, že je nepravděpodobné, že by havárii způsobila závada na stroji, letouny bude tedy nadále používat.
Ilustrační foto

Americká armáda se spojenci cvičí u Číny. Velmoc zuří

Válečné lodě Spojených států, Japonska, Indie a Filipín se zúčastnily společného námořního cvičení ve sporné oblasti Jihočínského moře, které si územně nárokuje Čína. S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Peking označil tento krok za narušení čínské suverenity.
Čínská armáda, ilustrační foto

Zabiják čínských lodí? Japonci vyvíjejí ničivou zbraň, upozorňuje politolog

Japonsko vyvíjí ze vzduchu odpalované protilodní střely s dlouhým doletem, připomíná vojenský publicista a politolog Michael Peck v komentáři pro server National Interest. Za důvod považuje skutečnost, že čínské námořnictvo vyvíjí protivzdušné střely dlouhého dosahu, což znamená, že v případném vojenském střetu obou zemí by japonské letouny musely odpálit protilodní rakety z delší vzdálenosti, pokud se nemají vystavit riziku sestřelu.
letectví

Japonsko hodlá zbrojit, plán schválen. Chce "neviditelné" stíhačky F-35 a letadlovou loď

Japonsko chystá v příštích letech zásadní zvýšení výdajů na obranu, což má Tokiu umožnit mimo jiné nákup desítek amerických "neviditelných" stíhaček F-35, střel dlouhého doletu či pořízení první letadlové lodi od druhé světové války. Vyplývá to z nových obranných plánů, které dnes schválila japonská vláda. Podle ní jsou větší investice do obrany zapotřebí především kvůli potenciálním hrozbám ze strany Severní Koreje a Číny, píše agentura AP.
Ilustrační foto

Nejpodivnější obří zbraně 20. století? Většina skončila katastrofou

První i druhá světová válka a studená válka daly ve 20. století vzniknout celé řadě podivných zbraní. Mezi ty nejzajímavější ale patří hybridní stroje, které zdánlivě parodují nejmocnější zbraň světa - letadlovou loď. Jak ale letadlová ponorka, letadlová vzducholoď a vrtulníková loď uspěly na bojovém poli?
pilotovaná puma Óka

Extrémní formy válčení: Čtyři sebevražedné zbraně z 2. světové války

Druhá světová válka byla plná extrémů a překročila všechny dosud uznávané normy válčení. Již za 1. světové války se poměrně často stávalo že pokud byl pilot smrtelně zraněn nebo jeho stroj těžce poškozen namířil jej proti nepříteli. Nikdy však nebyly podobné sebevražedné útoky plánované nebo dokonce nebyly pro ně přímo vyvinuté speciální zbraně. To již v další válce neplatilo. Především Japonsko v posledním roce války nasazovalo sebevražedné jednotky v masových počtech a vyvinulo pro ně řadu zajímavých zbraní. Méně se však ví, že o nasazení sebevrahů do boje, uvažovalo i Německo.
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Japonsko má první pilotku stíhačky, inspiroval ji film Top Gun

Tokio - Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015. První japonskou pilotkou stíhačky se stala Misa Macušimová (26), dokončila výcvik pro lety se strojem F-15.
Vrtulníková loď USS America

Zbraň, o které se nemluví? Tyhle lodě měly změnit dějiny, místo toho slouží jako záplaty poraženým zemím

Fenomén letadlových lodí v poslední době opět ožívá. Spojené státy vyslaly USS Carl Vinson k břehům korejského poloostrova, světlo světa spatřila nejmodernější letadlová loď USS Gerald R. Ford a i Čína spustila na vodu svou druhou letadlovou loď s předpokládaným označením Šan-tung. Síla a schopnosti těchto lodí se tak dostávají stále více do popředí, čímž upozaďují své mladší "bratříčky" - vrtulníkové lodě, které si ale určitou pozornost také zaslouží.
Protiraketový systém Aegis

Nové rakety proti KLDR. Japonsko koupí od USA pozemní systém Aegis

Tokio - Japonská vláda dnes schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od USA. Chce tak posílit obranyschopnost kvůli hrozbám ze strany Severní Koreje. Není jasné, kde by mohly být dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 3 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy