Japonsko bude útočit? Chce zase mít letadlovou loď, ponese "neviditelné" stíhačky

Japonsko si chce pořídit první letadlovou loď od dob druhé světové války. Vyplývá to z dnes zveřejněného návrhu japonské národní obranné koncepce. Podle tvůrců desetiletého obranného plánu by letadlová loď umožnila lepší obranu vzdálenějších japonských ostrovů před potenciální čínskou agresí, informovala agentura AP.

Nástin hlavních bodů plánu, který představila vláda, počítá s přestavěním stávající vrtulníkové lodi na plavidlo, které ponese "neviditelné" stíhačky F-35B americké výroby schopné kolmého startu i přistání.

Kandidátem na tuto přestavbu je vrtulníkový torpédoborec japonských námořních sil sebeobrany (vojenského námořnictva) Izumo, který je nyní se svými 250 metry na délku schopen nést až 14 helikoptér.

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl zrušit nynější obrannou koncepci platnou teprve pět let. Odůvodnil to rychlými změnami v oblasti bezpečnosti, které vyžadují silnější prostředky odstrašení vůči nebezpečím přicházejícím z Číny a Severní Koreje.

Japonsko se obává především toho, že se Čína pokusí obsadit některé jeho ostrůvky ve Východočínském moři. V poslední době Číňané vyslali k těmto ostrovům lodě své pobřežní stráže, z nichž některé byly ozbrojené.

Nejlidnatější země světa dosud na nové japonské vojenské plány nereagovala, v minulosti však Tokio opakovaně upozornila, že by mělo brát zřetel na svou vojenskou historii a nenarušovat bezpečnost a mír v oblasti.

Směrnice národního obranného programu, jak se koncepce oficiálně nazývá, bude plně zveřejněna příští týden. Pracovní verze dokumentu hovoří také o tom, že Japonsko potřebuje více letadel, která mohou vzlétnout na krátké vzletové dráze a přistávat svisle (tzv. STOVL), jako jsou americké F-35B. To by zlepšilo japonské schopnosti letecké obrany i průzkumu v oblasti Tichého oceánu. Země vycházejícího slunce hodlá nakoupit 99 letounů F-35B, které by nahradily část ze stávající stíhaček F-15.

Podle kritiků by letadlová loď ve výzbroji dala Japonsku schopnost útočit, což zapovídá jeho současná pacifistická ústava.

Tokio je pod tlakem amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby umožnilo dovážet více zboží ze Spojených států. Nákup drahých zbraní americké provenience by představovala možnost, jak snížit obchodní schodek s USA a zároveň posílit vojenskou spolupráci mezi oběma spojenci. Pořízení amerických letounů by však byl ranou pro domácí obranný průmysl, který by rád vyvinul svého vlastního nástupce japonských stíhaček F-2.

Japonsko nemá ve svém námořnictvu plnohodnotnou letadlovou loď od skončení druhé světové války. Na jejím začátku mělo jednu z největších flotil těchto plavidel na světě, která v prosinci 1941 umožnila útok na Pearl Harbor. Většinu japonských letadlových lodí za války potopilo americké námořnictvo.

Související

Více souvisejících

Japonská armáda Japonsko zbraně Čína Šinzó Abe

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko po incidentu v Karabachu ztrácí spojence. Pašinjan chce přijmout zatykač na Putina

Arménský premiér Nikol Pašinjan v neděli nepřímo kritizoval dlouholetého spojence, Rusko, když označil současný systém arménské zahraniční politiky za neefektivní. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy