Japonsku došla trpělivost. Kvůli agresi ve Východočínském moři provede poprvé od druhé světové nevídaný krok

Japonsko provede úpravu dvou svých vrtulníkových lodí na letadlové. Chce tak zvýšit svoji obranyschopnost vzhledem k napjaté situaci ve Východočínském moři. Vůbec poprvé od konce druhé světové války tak budou Japonci disponovat letadlovou lodí.

V průběhu 2. světové války hrály letadlové lodě v Pacifiku zásadní roli. Po porážce Japonska přijala země novou pacifistickou ústavu. Od té doby žádná japonská vláda nesouhlasila s výstavbou letadlových lodí, které ze své podstaty mohou být brány jako útočná zbraň a jejich začlenění do výzbroje tím pádem jako porušení ústavy.

V posledních letech jsou Východočínské i Jihočínské moře často v centru pozornosti mocností. Čína, Japonsko, ale i další země jako třeba Vietnam nebo Filipíny mají v oblasti své vlastní zájmy a často si nárokují totožné území či ostrovy. Rozsáhlé surovinové zásoby, především v podobě ropy a plynu, nárůstu napětí samozřejmě dále napomáhají. Čínská politika v regionu znepokojuje také Spojené státy, které považují Japonsko za jednoho z klíčových partnerů ve východní Asii a Pacifik dlouhodobě za svoji sféru vlivu.

The Guardian upozornil, že Japonsko koupí od USA stovku nových letounů F-35 za téměř 9 miliard dolarů. V současné chvíli mají japonští piloti k dispozici 42 těchto letadel. Přestavba vrtulníkových lodí na letadlové tak může souviset i s tímto rozšiřováním japonských vzdušných kapacit. Zmodernizovány a upraveny budou dvě lodě z celkových čtyř, kterými nyní země disponuje.

Změna se dotkne pouze plavidel třídy Izumo, které jsou v současnosti největšími v japonském arzenálu. Každé z nich dnes pojme až 14 vrtulníků. „Je žádoucí, aby lodě třídy Izumo byly schopny plnit různé úkoly,“ řekl k chystané změně japonský ministr obrany Takeshi Iwaya. Vedle nich ještě země vlastní starší a menší lodě třídy Hjúga.

Související

Více souvisejících

Japonsko Japonská armáda

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy