Japonsko zvažuje zřízení muničních a zbraňových skladů na ostrovech u Číny

Japonsko zvažuje, že zřídí desítky skladů munice a zbraní na ostrovech u Číny. Japonské ozbrojené jednotky by tak měly rychlejší přístup k zásobám a byly připraveny na možný konflikt kolem Tchaj-wanu, píše japonský hospodářský deník Nikkei Asia s odkazem na zdroje z japonského ministerstva obrany.

Japonsko má v současnosti po celé zemi asi 1400 skladů munice, ale 70 procent z nich se nachází na nejsevernějším hlavním ostrově Hokkaidó. To je více než 2000 kilometrů od japonských ostrovů ve Východočínském moři, uvedl list.

Ministerstvo obrany odhaduje, že japonské pozemní síly budou během příští dekády potřebovat asi 90 dalších muničních skladů. Námořnictvo také potřebuje asi 40 dalších takových zařízení.

Jeden návrh počítá s vybudováním téměř 70 muničních skladů během příštích pěti let, napsal Nikkei Asia. Nová skladiště by měla být zřízena na ostrovech táhnoucích se od jižního cípu jihozápadního hlavního ostrova Kjúšú směrem k Tchaj-wanu. Vláda v Tokiu v tomto ohledu zahájí jednání s místními úřady a obyvateli ostrovů, uvedl list.

Japonsko v současnosti prochází historickou změnou kurzu ve své bezpečnostní politice a hodlá masivně navýšit své obranné výdaje. Obranný rozpočet má činit dvě namísto jednoho procenta hrubého domácího produktu (HDP), napsala agentura DPA.

Tokijská vláda hovoří o "vážné a nejvíce složité“ bezpečnostní situaci od druhé světové války. Podle nedávno přijatého nového bezpečnostního dokumentu představuje vojenská přítomnost Číny v regionu "největší strategickou výzvu" všech dob. Podobně to formulují i Spojené státy, které jsou ochráncem Japonska.

Související

Více souvisejících

Japonsko Japonská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 10 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 11 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy