Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.

"Dosáhli jsme shody na klíčových parametrech dohody, která byla dojednána za cílem zvýšit bezpečnost a koordinaci v obranné oblasti mezi Japonskem a Austrálií," uvedl japonský premiér Jošihide Suga po jednání s australským premiérem Scottem Morrisonem, který je v Tokiu na státní návštěvě. Oba premiéři se také dohodli na spolupráci při ochraně životního prostředí a snižování emisí do atmosféry.

in order to raise our two countries’ security and defense cooperation into a new dimension. I will continue to work in close cooperation towards the realization of a free and open Indo-Pacific together with Prime Minister Morrison, a friend with the same resolve. ???? (2/2) pic.twitter.com/51sh43ntgf

— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) November 17, 2020

Agentura Kjódó uvádí, že obě země prohlubují vojenskou spolupráci, aby mohly lépe čelit zvyšujícímu se vlivu Číny v regionu. Ve společném prohlášení premiéři obou zemí přímo Čínu nezmínili ale uvedli, že mají velké obavy z vývoje v jihočínském a východočínském moři a odmítají militarizaci ostrovů v oblasti, o kterou vede spory více států.

Dohoda o vzájemném styku usnadní pobyt armádních jednotek v obou zemích za účelem vojenských cvičení a operací. Smlouva však bude muset být projednána a ratifikována parlamenty obou zemí.

Pokud dohodu japonský parlament schválí, bude to pro Tokio teprve druhá mezistátní dohoda umožňující pobyt jednotek cizí armády na japonském území. Japonsko v roce 1960 podepsalo smlouvu se Spojenými státy, která umožňuje rozmístění amerických jednotek na území ostrovního státu.

Posílení vojenské spolupráce byl jedním z cílů předchozího japonského premiéra Šinzó Abeho, jehož byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem současný ministerský předseda. Vojenskou spolupráci s dalšími státy a působení japonské armády v zahraničí dlouho omezovala interpretace ústavy. Ta vznikla po druhé světové válce a povoluje japonské armádě vojensky jednat pouze v sebeobraně.

Japonsko a Austrálie se účastní společného námořního cvičení s Indií a Spojenými státy. Druhá fáze cvičení začala dnes v Arabském moři a účastní se ho mimo jiné americká letadlová loď Nimitz.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Austrálie Čína Jošihide Suga Scott Morrison (australský premiér) Japonská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy