Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.

"Dosáhli jsme shody na klíčových parametrech dohody, která byla dojednána za cílem zvýšit bezpečnost a koordinaci v obranné oblasti mezi Japonskem a Austrálií," uvedl japonský premiér Jošihide Suga po jednání s australským premiérem Scottem Morrisonem, který je v Tokiu na státní návštěvě. Oba premiéři se také dohodli na spolupráci při ochraně životního prostředí a snižování emisí do atmosféry.

in order to raise our two countries’ security and defense cooperation into a new dimension. I will continue to work in close cooperation towards the realization of a free and open Indo-Pacific together with Prime Minister Morrison, a friend with the same resolve. ???? (2/2) pic.twitter.com/51sh43ntgf

— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) November 17, 2020

Agentura Kjódó uvádí, že obě země prohlubují vojenskou spolupráci, aby mohly lépe čelit zvyšujícímu se vlivu Číny v regionu. Ve společném prohlášení premiéři obou zemí přímo Čínu nezmínili ale uvedli, že mají velké obavy z vývoje v jihočínském a východočínském moři a odmítají militarizaci ostrovů v oblasti, o kterou vede spory více států.

Dohoda o vzájemném styku usnadní pobyt armádních jednotek v obou zemích za účelem vojenských cvičení a operací. Smlouva však bude muset být projednána a ratifikována parlamenty obou zemí.

Pokud dohodu japonský parlament schválí, bude to pro Tokio teprve druhá mezistátní dohoda umožňující pobyt jednotek cizí armády na japonském území. Japonsko v roce 1960 podepsalo smlouvu se Spojenými státy, která umožňuje rozmístění amerických jednotek na území ostrovního státu.

Posílení vojenské spolupráce byl jedním z cílů předchozího japonského premiéra Šinzó Abeho, jehož byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem současný ministerský předseda. Vojenskou spolupráci s dalšími státy a působení japonské armády v zahraničí dlouho omezovala interpretace ústavy. Ta vznikla po druhé světové válce a povoluje japonské armádě vojensky jednat pouze v sebeobraně.

Japonsko a Austrálie se účastní společného námořního cvičení s Indií a Spojenými státy. Druhá fáze cvičení začala dnes v Arabském moři a účastní se ho mimo jiné americká letadlová loď Nimitz.

Související

Více souvisejících

Japonsko Austrálie Čína Jošihide Suga Scott Morrison (australský premiér) Japonská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy