Jošihide Suga

Emmanuel Macron.

Macron a Suga se shodli na nutnosti spravedlivého sdílení vakcín

Francouzský prezident Emmanuel Macron a japonský premiér Jošihide Suga se dnes vyslovili pro spravedlivé sdílení vakcín proti covidu-19. Na schůzce v Tokiu, kam francouzský prezident přijel na zahájení olympijských her jako hlava příští pořadatelské země, jednali také o klimatických změnách. Oba označili olympiádu za symbol jednoty světa v boji proti covidu-19, informovala japonská agentura Kjódó.
Joe Biden

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Politici hovořili o bezpečnostních výzvách v Tichém a Indickém oceánu a o postupu vůči Číně a KLDR, napsala japonská tisková agentura Kjódó. Spojené státy jsou pro Japonsko dlouhodobě klíčovým vojenským spojencem a obě země mají uzavřenou bezpečnostní smlouvu.
Japonský premiér Jošihide Suga (vpravo) a ministr financí Taro Aso jsou na snímku před plenárním zasedáním Sněmovny členů rady v Tokiu (22. ledna 2021.)

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení by podle The Times bylo pro zemi finanční katastrofou

Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit olympijské hry v Tokiu plánované na letošní léto. Napsal to britský list The Times s odkazem na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z japonské vládnoucí koalice. Kabinet premiéra Jošihideho Sugy se podle něj nyní soustředí na to, aby si zajistil pořádání her v dalším volném termínu, tedy v roce 2032. Vládní mluvčí označil zprávu za nepravdivou, organizátoři her uvedli, že se na událost plně připravují.
Jošihide Suga

Japonsko chce do 15 let skončit s auty na benzín, představilo strategii zeleného růstu

Japonsko chce zhruba do 15 let skončit s dopravními prostředky na benzínový pohon. Dnes to oznámil japonský kabinet, když představoval program takzvané strategie zeleného růstu. Avizované kroky navazují na dřívější oznámení premiéra Jošihideho Sugy, který v říjnu přislíbil, že Japonsko do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. To znamená, že množství oxidu uhličitého, které se vyprodukuje, se zároveň spotřebuje nebo zlikviduje.
Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Tokio je v pohotovosti, přibylo přes 500 případů koronaviru

Japonská metropole Tokio vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti poté, co tam denní nárůst případů nákazy koronavirem poprvé překonal hranici 500. Situace v Tokiu vzbuzuje obavy i proto, že by se tam měla v příštím roce konat odložená letní olympiáda. Ve středu celé Japonsko poprvé od začátku epidemie nemoci covid-19 zaznamenalo více než 2000 případů infekce za den.
Japonská armáda, ilustrační foto

Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.
Auckland

Šíření koronaviru opět zrychluje v Asii a Tichomoří, zpřísňují se opatření

Koronavirus je po Evropě znovu na vzestupu i v řadě zemí asijsko-pacifického regionu. V Japonsku v sobotu přibylo rekordních 1772 infekcí a tamní vláda čelí tlaku, aby opět zavedla nouzový stav. Zpřísnění opatření zvažuje také Jižní Korea. V indické metropoli Dillí přibývalo v posledním týdnu denně přes 7000 případů nákazy.
Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid: Japonsko má rekordní počet nakažených třetí den za sebou

Japonsko dnes vykázalo potřetí za sebou rekordní přírůstek nově nakažených koronavirem, a to 1731 případů. V Tokiu zaznamenali 352 nově infikovaných. Hranici tří set případů denně denně japonská metropole překročila před čtyřmi dny. Informovala o tom japonská televize NHK.
Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Japonsko varuje před návratem koronaviru, rekordní přírůstek má Malajsie

Asijské státy se potýkají s nárůstem počtů nakažených novým koronavirem i přibývajícími oběťmi s nemocí covid-19. Obavy sílí v Malajsii, kde dnes zaznamenali nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, anebo v Japonsku, kde poprvé od 21. srpna přibylo za den více než 1000 nově nakažených, informovaly tiskové agentury.
Jošihide Suga

Japonský premiér Suga chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050

Japonský premiér Jošihide Suga se přihlásil k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Opatření podle něj představuje příležitost pro ekonomický růst, nikoliv hrozbu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní změnu v japonském přístupu vůči klimatickým změnám.
Japonsko

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit lidskou DNA

Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to dnes organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů.
Jošihide Suga

Japonský premiér Suga zaslal dar kontroverzní svatyni, Jižní Korea protestuje

Nový japonský premiér Jošihide Suga dnes poslal obětní dar do kontroverzní svatyně Jasukuni. Uctíváno je v ní 2,5 milionu padlých vojáků, ale také 14 odsouzených válečných zločinců. Dary na místo posílal i Sugův předchůdce Šinzó Abe, avšak osobním návštěvám se spíše vyhýbal, protože nechtěl vyvolávat odmítavou reakci Číny a Jižní Koreje, jež se považují za oběti japonské válečné agrese.
Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nezaměstnanost v Japonsku je kvůli koronaviru nejvyšší za tři roky

Míra nezaměstnanosti v Japonsku v srpnu vystoupila na maximum za více než tři roky a k dispozici je navíc i nejméně volných pracovních míst za více než šest let. Pandemie nemoci covid-19 má totiž i nadále negativní dopady na podnikatelskou aktivitu. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na tři procenta, což je nejvíce od května 2017, uvedlo dnes japonské ministerstvo práce. V červenci nezaměstnanost činila 2,9 procenta.
Šinzó Abe, japonský expremiér

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru vysvětlil proč

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Podle agentury Reuters to byla jeho první návštěva tohoto místa od konce roku 2013, po dobu svého působení v úřadu premiéra se totiž místu spíše vyhýbal, aby nepopudil Čínu a Jižní Koreu.
Jošihide Suga

Novým japonským premiérem a lídrem vládní strany bude Suga

Novým předsedou vládní japonské Liberálnědemokratické strany (LDP) byl zvolen dosavadní mluvčí vlády Jošihide Suga, oznámila dnes agentura Reuters. Suga se tak stane i novým japonským premiérem. Parlament by o tom měl hlasovat ještě tento týden. Jednasedmdesátiletý Suga je pokládán za dlouholetého spojence Šinzóa Abeho, který z premiérské funkce odstoupil minulý měsíc kvůli špatnému zdraví.

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

včera

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy