Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Politici hovořili o bezpečnostních výzvách v Tichém a Indickém oceánu a o postupu vůči Číně a KLDR, napsala japonská tisková agentura Kjódó. Spojené státy jsou pro Japonsko dlouhodobě klíčovým vojenským spojencem a obě země mají uzavřenou bezpečnostní smlouvu.

Podle tiskové zprávy Bílého domu Biden a Suga chtějí, aby byl Korejský poloostrov zcela zbavený jaderných zbraní. To by znalo zastavení a likvidaci severokorejského jaderného programu, což KLDR odmítá.

Biden také v rozhovoru se Sugou uvedl, že vojenská ochrana USA se v případě Japonska vztahuje také na neobydlené souostroví Senkaku v Východočínském moři. Souostroví považuje Tokio za své území, ale ostrovy si činí nároku také Peking. Čína má ve Východočínském moři rozsáhlé územní požadavky, které Japonsko a další země v oblasti většinou odmítají.

Suga a Biden se také shodli na posílení spojenectví mezi Japonskem a USA a na spolupráci s Austrálií a Indií v rámci koalice Quad. Jejím hlavní cílem je čelit aktivitám Číny v Tichomoří a Indickém oceánu.

Biden a Suga "se zavázali ke spolupráci v rámci epidemie covidu-19 a klimatických změn, při prosazování společných hodnot a při zajišťování globální bezpečnosti a prosperity", uvedl Bílý dům.

Biden s japonským premiérem nemluvil poprvé. Oba politici hovořili v listopadu po amerických prezidentských volbách a v lednu krátce před nástupem Bidena do úřadu. Podle agentury Reuters japonský premiér uvedl, že navštíví Washington, jakmile to epidemická situace dovolí.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Jošihide Suga Asie Severní Korea (KLDR) Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy