Asie

Související články:

Letadla, ilustrační foto

Do asijských zemí se po covidové pauze dostávají turisté, cestovky čekají oživení zájmu

Země jižní a jihovýchodní Asie jako Vietnam, Srí Lanka či Thajsko uvolnily protiepidemická pravidla a turisté se do nich po zhruba dvouleté pauze dostanou bez výraznějších komplikací. Před pandemií koronaviru tam podle portálu Letuška.cz ročně mířilo několik stovek tisíc Čechů. Prodejci letenek a cestovní kanceláře (CK), které dnes ČTK oslovila, očekávají oživení poptávky u individuálních cest i organizovaných zájezdů.
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Afrika a Blízký východ pociťují první důsledky války na Ukrajině

Severní Afrika a Blízký východ už začaly pociťovat negativní dopady konfliktu na Ukrajině na svou potravinovou bezpečnost. Uvedl to dnes Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), který je finanční institucí OSN. Mezi zeměmi, které pociťují negativní důsledky, fond uvádí Somálsko, Libanon, Egypt či země ve Střední Asii.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Česko poskytne 2,39 milionu vakcín zemím na Balkánu a v Africe a Asii

ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19. Poputují do balkánských zemí, Afriky a Asie. Rozhodla o tom vláda, uvedla na twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Dar je součástí dřívější dohody lídrů členských států EU, podle které unie daruje třetím zemím společně 100 milionů dávek vakcíny.
Malajsie

Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. Přeplněné nemocnice v Malajsii se musely uchýlit k léčení pacientů na podlaze. A v největším barmském městě pohřební služby pracují dnem i nocí, aby udržely krok s vysokým počtem kremací a pohřbů, napsala dnes agentura AP.
Joe Biden

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Politici hovořili o bezpečnostních výzvách v Tichém a Indickém oceánu a o postupu vůči Číně a KLDR, napsala japonská tisková agentura Kjódó. Spojené státy jsou pro Japonsko dlouhodobě klíčovým vojenským spojencem a obě země mají uzavřenou bezpečnostní smlouvu.
Covid-19, ilustrační foto

Zaměstnanci oděvního průmyslu v Asii kvůli covidu hladoví

Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké módní značky, hladovějí a musí si brát půjčky, aby nakrmili své rodiny. Část z nich skončila kvůli koronaviru bez práce a i ti, kteří si místo udrželi, zažívají průměrně dvacetiprocentní pokles mzdy, informovala agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny Konsorcium pro práva dělníků (WRC).
Ilustrační foto

Svět řeší, jak se asijské země vyhnuly druhé vlně

Zatímco evropské státy čelí v uplynulých týdnech druhé vlně epidemie, zemím v Asii a Oceánii se dosud podařilo zabránit výraznému zvýšení počtu nakažených koronavirem. Upozorňuje na to dnes francouzský deník Le Monde. Země jako Čína, Tchaj-wan, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland nezaznamenaly druhou vlnu epidemie nebo dokázaly křivku nákazy rychle zploštit.
Americký dolar

USA ustoupily od plošného zákazu na zboží ze Sin-ťiangu

Vláda Spojených států prozatím odkládá plánovaný plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat z čínské provincie Sin-ťiang. V pondělí oznámila pouze cílená opatření, která směřují proti pěti tamním subjektům. Informovala o tom agentura Reuters. Restrikce se kromě bavlny a textilií ze severozápadního Sin-ťiangu týkají i počítačových součástek od výrobce z provincie An-Chuej. Peking dnes iniciativu označil za sabotáž globálních dodavatelských řetězců.
Eukalyptové lístky

Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé rostliny

Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé falešných zpráv neboli fake news mají díky ní doslova žně a nečiní jim problém mást lidi různými neověřenými pseudovědeckými terapiemi. Příkladem je Indonésie, v níž dokonce sám člen vlády nabádal veřejnost k nošení náhrdelníků z eukalyptu.
Turkmenistán

Covid-19 nadále kosí Asii. Některé vlády strkají hlavu do písku

Turkmenistán patří mezi nejohroženější země, tamní zdravotnictví i pohřebnictví kolabují, ale přesto Ašchabad dělá jako by v zemi žádný koronavirus nebyl. Mluvit o něm je dokonce ilegální, ale přesto se najdou očití svědci, kteří potvrzují případy přeplněných nemocnic s pacienty s dýchacími potížemi, vystresovaných sester a masových hrobů.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně

V Asii se objevují druhé vlny covid-19. Možná ukazují, že se koronaviru nezbavíme

V Hongkongu, Jižní Koreji a Číně, které byly v Asii v boji proti koronaviru nejúspěšnější díky směsici opatření sahajících od přísné karantény až po rychlé testování, se nyní objevují nové případy nákazy. Mohou posloužit jako varování, že covid-19 může být téměř nemožné zcela vyhladit, napsal server agentury Bloomberg.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez

Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém světě blíží k jednomu miliónu potvrzených případů. Více než 800 000 případů nemoci COVID-19 bylo potvrzeno ve 178 zemích a více než 38 000 lidí zemřelo, velká část v Evropě a v Americe.
Ilustrační foto

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k dodržování dobrovolné izolace. Informovala o tom agentura Reuters. Novou a vyšší bilanci nakažených a obětí onemocnění COVID-19 oznámily úřady v Malajsii, Thajsku či Indonésii.
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Angela Merkelová navštívila Indii. Chce obnovit jednání o volném obchodu s EU?

KOMENTÁŘ - Německá kancléřka Angela Merkel na konci minulého týdne navštívila Indii. Důvodem její cesty byla především vyjednávání o vzájemném obchodu dvou zemí – Indie totiž v současné době představuje méně než jedno procento německého zahraničního obchodu. Přitom Indie představuje třetí největší ekonomiku na asijském kontinentu. Od roku 2013 navíc probíhají snahy o uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Indií, konečná dohoda je však prozatím v nedohlednu. Dočkáme se jí vůbec někdy, nebo bude Čína stále obchodním partnerem číslo jedna?

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 27 minutami

před 42 minutami

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 47 minutami

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 59 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 1 hodinou

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

Zdroj: ČTK

Další zprávy