Asie

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  
Jan Švec, expert z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Rozhovor

Čína se chce ve velmocenském postavení vyrovnat USA, uvítala by i další oslabení Ruska, říká expert pro EZ

Expert Jan Švec z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze popsal, jak Čína posiluje svou pozici ve světě. Asijská velmoc se podle něj snaží posilovat svůj vliv prostřednictvím ekonomické „spolupráce“, šířením propagandy, infiltrací akademické sféry nebo skrytým ovlivňováním vnitřní politiky. „Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře,“ vysvětluje.
Petr Fiala

Fiala odlétá do Asie, jde mu o prohlubování hospodářské spolupráce

Premiér Petr Fiala (ODS) se chce při desetidenní cestě do Asie zaměřit zejména na prohlubování hospodářské spolupráce se šesti navštívenými zeměmi. Doprovází ho zástupci tří desítek českých firem, kterým chce pomoci uplatnit se na tamních trzích. Fiala to dnes večer řekl novinářům před odletem z Prahy.
Elektřina

Asie bude do roku 2025 spotřebovávat polovinu světové elektřiny

Do roku 2025 překročí spotřeba elektřiny v Asii poprvé polovinu spotřeby světové. Afrika přitom spotřebovává mnohem méně elektřiny, než činí její podíl na světové populaci. Ukazuje to prognóza, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V případě Asie nejvíce spotřeby připadne na Čínu, jejíž podíl na celosvětové spotřebě vzroste ze čtvrtiny v roce 2015 na třetinu v polovině tohoto desetiletí.
Joe Biden

Biden si spletl dvě země, asijským státům ale slíbil další spolupráci

Americký prezident Joe Biden dnes přislíbil další prohloubení spolupráce USA se strategicky důležitou koalicí zemí jihovýchodní Asie. Tamním vůdcům rovněž slíbil "budování lepší budoucnosti" v regionu, kde se snaží rozšířit svůj vliv i tradiční rival Američanů - Čína, napsala agentura AP. Biden to prohlásil na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském hlavním městě Phnompenhu. 
Letadla, ilustrační foto

Do asijských zemí se po covidové pauze dostávají turisté, cestovky čekají oživení zájmu

Země jižní a jihovýchodní Asie jako Vietnam, Srí Lanka či Thajsko uvolnily protiepidemická pravidla a turisté se do nich po zhruba dvouleté pauze dostanou bez výraznějších komplikací. Před pandemií koronaviru tam podle portálu Letuška.cz ročně mířilo několik stovek tisíc Čechů. Prodejci letenek a cestovní kanceláře (CK), které dnes ČTK oslovila, očekávají oživení poptávky u individuálních cest i organizovaných zájezdů.
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Afrika a Blízký východ pociťují první důsledky války na Ukrajině

Severní Afrika a Blízký východ už začaly pociťovat negativní dopady konfliktu na Ukrajině na svou potravinovou bezpečnost. Uvedl to dnes Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), který je finanční institucí OSN. Mezi zeměmi, které pociťují negativní důsledky, fond uvádí Somálsko, Libanon, Egypt či země ve Střední Asii.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Česko poskytne 2,39 milionu vakcín zemím na Balkánu a v Africe a Asii

ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19. Poputují do balkánských zemí, Afriky a Asie. Rozhodla o tom vláda, uvedla na twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Dar je součástí dřívější dohody lídrů členských států EU, podle které unie daruje třetím zemím společně 100 milionů dávek vakcíny.
Malajsie

Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. Přeplněné nemocnice v Malajsii se musely uchýlit k léčení pacientů na podlaze. A v největším barmském městě pohřební služby pracují dnem i nocí, aby udržely krok s vysokým počtem kremací a pohřbů, napsala dnes agentura AP.
Joe Biden

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Politici hovořili o bezpečnostních výzvách v Tichém a Indickém oceánu a o postupu vůči Číně a KLDR, napsala japonská tisková agentura Kjódó. Spojené státy jsou pro Japonsko dlouhodobě klíčovým vojenským spojencem a obě země mají uzavřenou bezpečnostní smlouvu.
Covid-19, ilustrační foto

Zaměstnanci oděvního průmyslu v Asii kvůli covidu hladoví

Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké módní značky, hladovějí a musí si brát půjčky, aby nakrmili své rodiny. Část z nich skončila kvůli koronaviru bez práce a i ti, kteří si místo udrželi, zažívají průměrně dvacetiprocentní pokles mzdy, informovala agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny Konsorcium pro práva dělníků (WRC).
Ilustrační foto

Svět řeší, jak se asijské země vyhnuly druhé vlně

Zatímco evropské státy čelí v uplynulých týdnech druhé vlně epidemie, zemím v Asii a Oceánii se dosud podařilo zabránit výraznému zvýšení počtu nakažených koronavirem. Upozorňuje na to dnes francouzský deník Le Monde. Země jako Čína, Tchaj-wan, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland nezaznamenaly druhou vlnu epidemie nebo dokázaly křivku nákazy rychle zploštit.
Americký dolar

USA ustoupily od plošného zákazu na zboží ze Sin-ťiangu

Vláda Spojených států prozatím odkládá plánovaný plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat z čínské provincie Sin-ťiang. V pondělí oznámila pouze cílená opatření, která směřují proti pěti tamním subjektům. Informovala o tom agentura Reuters. Restrikce se kromě bavlny a textilií ze severozápadního Sin-ťiangu týkají i počítačových součástek od výrobce z provincie An-Chuej. Peking dnes iniciativu označil za sabotáž globálních dodavatelských řetězců.
Eukalyptové lístky

Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé rostliny

Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé falešných zpráv neboli fake news mají díky ní doslova žně a nečiní jim problém mást lidi různými neověřenými pseudovědeckými terapiemi. Příkladem je Indonésie, v níž dokonce sám člen vlády nabádal veřejnost k nošení náhrdelníků z eukalyptu.

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy