Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. Přeplněné nemocnice v Malajsii se musely uchýlit k léčení pacientů na podlaze. A v největším barmském městě pohřební služby pracují dnem i nocí, aby udržely krok s vysokým počtem kremací a pohřbů, napsala dnes agentura AP.

V Indonésii, která má 170 miliónů obyvatel, denně přibývá více než 50.000 nově nakažených a za posledních 24 hodin úřady ohlásily rekordních 1449 mrtvých. Křehký zdravotní systém země je zoufale přetížený. Navíc se tu provádí relativně málo testů, a proto odborníci předpokládají, že skutečné počty nakažených jsou vyšší.

Malajsijské ministerstvo zdravotnictví ve středu ohlásilo 199 nových obětí, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Přibylo také téměř 12.000 nakažených a celkový počet případů nákazy v této zemi s 32 milióny obyvatel se blíží k miliónu; od 13. července denní nárůst nových případů neklesl pod 10.000.

Barma za poslední den zaznamenala téměř 6100 nových případů nákazy a celkový potvrzený počet infikovaných tak stoupl na 246.663. Ve statistice úmrtí podle armádou kontrolovaného ministerstva zdravotnictví přibylo 247 obětí a potvrzený počet mrtvých v zemi s 54 miliony obyvatel stoupl na 5814. Lékaři a skupiny dobrovolníků ale uvádějí, že počty jsou zoufale podhodnocené a v podstatě představují jen špičku ledovce. Slibný program očkování se rozpadl poté, co začátkem února po státním převratu převzala moc armáda. Testuje se minimálně a všeobecná nedůvěra veřejnosti znamená, že nikdo nemá jasnou představu o rozsahu krize.

V Barmě lidé čekají celé hodiny ve frontách na kyslík a těžce nemocní umírají doma, protože se bojí jít do špatně vybavených nemocnic, které nemají dostatek lůžek ani personálu. Zpravodajský server CNN s odvoláním na lékaře a dobrovolníky napsal, že armáda používá pandemii jako zbraň proti lidem.

Barmská armáda podle CNN omezila prodej kriticky nezbytného kyslíku veřejnosti a odmítá přijímat nakažené pacienty do armádních nemocnic. Covid-19 se rozšířil také do věznic včetně hlavní rangúnské věznice Insein, kde jsou lidé zadržení za protesty proti vojenskému převratu.

Letos v květnu svět vyděsily záběry hromad lidských těl spalovaných na otevřených hranicích během vrcholící pandemie v Indii. Ale v posledních dvou týdnech jsou to Indonésie, Malajsie a Barma, které překonaly indické rekordní počty obětí v poměru k počtu obyvatel, zatímco nová vlna koronaviru poháněná nakažlivější variantou delta zesiluje tlak na tuto oblast. K jejímu šíření přispívá i únava či existenciální potřeby lidí, kteří přestávají dodržovat preventivní opatření proti šíření covidu-19, stejně jako nízká proočkovanost v této části světa.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Malajsie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy