Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. Přeplněné nemocnice v Malajsii se musely uchýlit k léčení pacientů na podlaze. A v největším barmském městě pohřební služby pracují dnem i nocí, aby udržely krok s vysokým počtem kremací a pohřbů, napsala dnes agentura AP.

V Indonésii, která má 170 miliónů obyvatel, denně přibývá více než 50.000 nově nakažených a za posledních 24 hodin úřady ohlásily rekordních 1449 mrtvých. Křehký zdravotní systém země je zoufale přetížený. Navíc se tu provádí relativně málo testů, a proto odborníci předpokládají, že skutečné počty nakažených jsou vyšší.

Malajsijské ministerstvo zdravotnictví ve středu ohlásilo 199 nových obětí, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Přibylo také téměř 12.000 nakažených a celkový počet případů nákazy v této zemi s 32 milióny obyvatel se blíží k miliónu; od 13. července denní nárůst nových případů neklesl pod 10.000.

Barma za poslední den zaznamenala téměř 6100 nových případů nákazy a celkový potvrzený počet infikovaných tak stoupl na 246.663. Ve statistice úmrtí podle armádou kontrolovaného ministerstva zdravotnictví přibylo 247 obětí a potvrzený počet mrtvých v zemi s 54 miliony obyvatel stoupl na 5814. Lékaři a skupiny dobrovolníků ale uvádějí, že počty jsou zoufale podhodnocené a v podstatě představují jen špičku ledovce. Slibný program očkování se rozpadl poté, co začátkem února po státním převratu převzala moc armáda. Testuje se minimálně a všeobecná nedůvěra veřejnosti znamená, že nikdo nemá jasnou představu o rozsahu krize.

V Barmě lidé čekají celé hodiny ve frontách na kyslík a těžce nemocní umírají doma, protože se bojí jít do špatně vybavených nemocnic, které nemají dostatek lůžek ani personálu. Zpravodajský server CNN s odvoláním na lékaře a dobrovolníky napsal, že armáda používá pandemii jako zbraň proti lidem.

Barmská armáda podle CNN omezila prodej kriticky nezbytného kyslíku veřejnosti a odmítá přijímat nakažené pacienty do armádních nemocnic. Covid-19 se rozšířil také do věznic včetně hlavní rangúnské věznice Insein, kde jsou lidé zadržení za protesty proti vojenskému převratu.

Letos v květnu svět vyděsily záběry hromad lidských těl spalovaných na otevřených hranicích během vrcholící pandemie v Indii. Ale v posledních dvou týdnech jsou to Indonésie, Malajsie a Barma, které překonaly indické rekordní počty obětí v poměru k počtu obyvatel, zatímco nová vlna koronaviru poháněná nakažlivější variantou delta zesiluje tlak na tuto oblast. K jejímu šíření přispívá i únava či existenciální potřeby lidí, kteří přestávají dodržovat preventivní opatření proti šíření covidu-19, stejně jako nízká proočkovanost v této části světa.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Malajsie

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy