Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat.
Byl to již zesnulý americký diplomat Henry Kissinger, kdo apeloval na americké vedení, ať se více zaměří na Asii. „Těžiště mezinárodních záležitostí se významně přesouvá z Atlantiku do Tichého a Indického oceánu,“ prohlásil v roce 2009. „Spojené státy se obrátí k Asii poté, co věnovaly příliš mnoho prostředků jiným oblastem světa,“ sdělila o dva roky později tehdejší šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová s odkazem na Afghánistán a Blízký východ. „Budoucnost ekonomiky jednadvacátého století se bude z velké části psát v Indopacifiku,“ uvedl současný americký prezident Joe Biden před dvěma lety.
Jak uvádí server Foreign Affairs, „podle všech měřítek je dnes Asie strategicky nejdůležitějším regionem světa“. Zastává přes polovinu světové populace, je zde šest z pětadvaceti největších světových ekonomik a čtrnáct z pětadvaceti největších armád. Asie sama o sobě zahrnuje čtyři z devíti zemí s jadernými zbraněmi, jmenovitě Čínu, Pákistán, Indii a Severní Koreu. „Pokud chtějí Spojené státy zůstat nejmocnější zemí planety, budou muset využít Asie a zabránit Číně, aby ji ovládla,“ píší Foreign Affairs.
Už administrativa prezidenta Baracka Obamy přiznala, že Washington asijský region podcenil. Hlavní myšlenkou pomalého stažení americké přítomnosti z Blízkého východu bylo, aby „se Washington mohl soustředit na podporu hospodářského růstu v Asii a čelit rostoucímu vlivu Číny“. „To by vyžadovalo, aby Spojené státy stály v čele rozsáhlé dohody o volném obchodu známé jako Transpacifické partnerství, přesunuly zbraně a personál do Indopacifiku, zásobily se vybavením vhodným pro válku s Čínou a zintenzivnily diplomacii v Asii,“ líčí server Foreign Affairs.
Američané ale dnes platí za laxní – a dokonce vstřícný – přístup k rostoucí čínské hegemonii. Například bývalý šéf Bílého domu Bill Clinton v roce 2001 podpořil vstup země do Světové obchodní organizace (WTO) s přesvědčením, že „ekonomická vzájemná závislost přiměje Čínu k liberalizaci a zmírnění jejích zahraničněpolitických ambicí“. To se ale nestalo, již několik dekád svět pozoruje přesně opačný vývoj.
Prezident George W. Bush byl prozíravější než Clinton a na kontinentu prohloubil bezpečnostní spolupráci s některými zeměmi. Podařilo se mu rozšířit vojenskou spolupráci se Singapurem, přemístil vojenské základny v Japonsku a americká armáda se zúčastnila prvního čtyřstranného cvičení s Austrálií, Indií a Japonskem. Asii ale eventuelně nevěnoval více zdrojů ani pozornosti, protože po roce 2001 byli Američané příliš zaměstnáni intervencemi na Blízkém východě.
Obama tento přístup změnil a oznámil obrat k Asii, aby Američané „částečně dohonili ztracený čas“. Roku 2012 americké námořnictvo na rozkazy prezidentské administrativy plánovalo umístit 60 % flotily v asijsko-pacifickém regionu. „Ale 60 procent nestačilo k odstrašení rostoucího čínského námořnictva, zejména proto, že mnoho z těchto přidělených plavidel mělo zůstat zakotveno v Kalifornii nebo na Havaji – daleko od horkých míst potenciálního konfliktu,“ uvádí Foreign Affairs.
Obamův následovník Donald Trump zvolil silně konfrontační, a nikoliv kooperativní přístup. Vzdal se jakéhokoli připojování k mnohostranným dohodám a dbal na udržování obchodní války s Čínou – ta zahrnovala sankce na čínské představitele a společnosti a úsilí o snížení vzájemných obchodních deficitů. Ačkoliv se tento přístup může zdát jako efektivní, tak Trump vyhrožoval, že stáhne vojáky z Japonska a Jižní Koreje, „pokud nebudou platit více za americkou vojenskou přítomnost“. Soul a Tokio tak pocítily, že se na svého amerického partnera nemohou spolehnout.
Při nástupu Bidena do úřadu přišla další změna. „Nasypal peníze do obranných schopností Tchaj-wanu prostřednictvím Tichomořské iniciativy odstrašení a zákona o posílené odolnosti Tchaj-wanu. Posílil také spolupráci s Austrálií, Japonskem a Filipínami,“ popisuje server. Jenže se seběhlo několik věcí, které americkou pozornost usměrnily pryč od asijského regionu – válka mezi Izraelem a Hamásem a ruská invaze na Ukrajinu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Joe Biden , Barack Obama , Asie , Čína
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 5 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 7 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.
Zdroj: Libor Novák