ROZHOVOR | Čína se chce ve velmocenském postavení vyrovnat USA, uvítala by i další oslabení Ruska, říká expert pro EZ

Expert Jan Švec z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze popsal, jak Čína posiluje svou pozici ve světě. Asijská velmoc se podle něj snaží posilovat svůj vliv prostřednictvím ekonomické „spolupráce“, šířením propagandy, infiltrací akademické sféry nebo skrytým ovlivňováním vnitřní politiky. „Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře,“ vysvětluje.

Začnu úplně základní otázkou: jakým způsobem Čína upevňuje svůj vliv ve světě? Využívá například své ekonomické nadvlády nad slabšími státy, zejména v Africe a na Blízkém východě? Bude jí vliv v těchto částech světa stačit k její hegemonii?

Primárně Čína posiluje svůj vliv prostřednictvím ekonomické spolupráce. Pojem „spolupráce“ je ale sporný, protože se mnohdy nejedná o vyvážené vztahy. Oficiálně Čína tvrdí, že nezasahuje do vnitřních záležitostí států, ve skutečnosti ale používá různé formy nátlaku, aby posilovala loajalitu zahraničních subjektů. Mezi ty patří různé formy sankcí, cílené znevýhodňování či přerušování spolupráce. Z hlediska zahraniční politiky usiluje především o uznávání nároků ČLR na sporná území, primárně je to Tchajwan, ale také Tibet, Hongkong či Sinťiang. Snaží se také o to, aby zahraniční vlády legitimizovaly její politické represe. Čína například přiměla desítky arabských zemí, aby označily za správné represe turkických muslimských menšin včetně převýchovných táborů. 

Čína se ale v zásadě snaží posilovat svůj vliv ve všech regionech a prostřednictvím mnoha metod, včetně šíření propagandy, infiltrace akademické sféry či skrytého ovlivňování vnitřní politiky. Do jisté míry se jí to daří, a to především v rozvojových a rozvíjejících se zemích, částečně také v rozvinutých zemích včetně evropských. Nebyl bych si ale jistý, že v tom bude nadále úspěšná. V řadě zemí dochází k reflexi vztahů s Čínou. Vyjevuje se celá řada problémů a vlády rozvojových zemí si zřejmě čím dál více uvědomují, že Čína není lepší a důvěryhodnější partner než Spojené státy nebo Evropa. 

Touží vůbec Peking po hegemonii, nebo jen chce odolávat vlivu svých rivalů? Např. Indie už dokázala Číňany zřejmě předskočit v počtu obyvatel a na stupíncích moci v regionu stoupá čím dál výš. 

Si Ťin-pching považuje Čínu za velmoc a jeho hlavní politickou misí je „velká obroda Číny“, která má být dokončena v roce 2049, tedy ke stoletému výročí založení ČLR. Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře. 

Je možné, že si Číňané chtějí Rusy „omotat kolem prstu“? Nedávná návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě poukázala na chuť Číny se angažovat v odvěké rivalitě Rusko x USA právě namísto Moskvy, nebo spolu s ní. 

Pro Čínu je Rusko důležitým partnerem z hlediska vymezování vůči Spojeným státům a jejich spojencům. Zároveň je užitečným zdrojem nerostných surovin a odbytištěm čínských výrobků. Tam ale v zásadě výhody pro Čínu končí. Současné Rusko je spíše problémový přítel, kterého Čína zachraňuje na úkor svojí mezinárodní reputace. Ruská válka na Ukrajině a související postoj Číny ohrožuje čínské zájmy v Evropě a dalších regionech. Nemyslím si, že by v nejbližších letech měla Čína zájem o získávání kontroly nad Ruskem nebo dokonce plánovala znovuzískat ruská příhraniční území. Pro Čínu by bylo výhodnější, kdyby Rusko bylo sice slabším, ale stabilním a důvěryhodným partnerem. 

Doporučené články

Můžeme považovat jiné země v rámci uskupení SCO a BRICS za spojence Číny? Zajímá mě samozřejmě hlavně Brazílie a Jihoafrická republika, jelikož právě tyto země mají sílu a možnosti zasahovat do globální politiky. 

Veškeré země SCO a BRICS do jisté míry s Čínou spolupracují. V porovnání s NATO nebo Evropskou unií ale mají tato uskupení výrazně nižší míru integrace a jednoty. Řada z členských zemí má dokonce mezi sebou stále nevyřešené teritoriální spory. To se týká také Číny a Indie, jejichž vztah je stěží možné označit za spojenecký, a dosud dochází pravidelně ke střetům mezi vojáky obou zemí. 

Brazílie se stále více vymezuje vůči Spojeným státům a přispívá k posilování vlivu Číny v Latinské Americe. Letos zvolený brazilský prezident Lula da Silva navštívil nedávno Čínu, kde se potkal se Si Ťinpchingem a v Brazílii se pak také setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ve svých vyjádřeních Lula de facto označil Spojené státy za viníka války na Ukrajině. 

Jihoafrická republika má s Čínou také stále užší vztah a umožňuje Číně získávat vliv v regionu jižní Afriky. Čína mimo jiné získala podíly v jihoafrických mediálních společnostech. Čínské firmy poskytují Jihoafrické republice sledovací technologie a investují také v místním těžebním odvětví a energetice. Jihoafrická republika se nevymezila proti ruské válce na Ukrajině a v únoru letošního roku umožnila na svém území společné vojenské cvičení s Čínou a Ruskem. Zdržela se také při hlasování o odsouzení ruské agrese ve Valném shromáždění OSN. 

Dokážou demokratické země východní a jihovýchodní Asie dlouhodobě čelit rostoucí moci Číny? Dokážou odolávat také deliberalizaci v jejich vlastní politice?

Není jednoznačné, že Čína bude regionu dominovat. S řadou asijských zemí má Čína složité vztahy včetně teritoriálních sporů, mezi ně patří třeba i komunistický Vietnam. Vůči Číně se výrazně vymezuje Japonsko a Jižní Korea, které vnímají její rostoucí aktivitu v okolí Tchajwanu jako hrozbu. V regionu mají navíc stále silné zastoupení Spojené státy včetně například zásadní vojenské přítomnosti na Filipínách. Je možné, že v budoucnu bude pod tlakem rostoucích obav z Číny docházet k většímu příklonu některých zemí regionu k Západu. 

Jaké vztahy má Čína se Severní Koreou? Hrozí nebezpečí jejich případné spolupráce?

Čína dlouhodobě podporuje Severní Koreu a dodává ji nezbytné suroviny a energie, které umožňují udržování totalitního režimu navzdory mezinárodním sankcím. Je pravděpodobné, že bez čínské podpory by se severokorejský režim již zhroutil. Čína ale zřejmě nevnímá pozitivně radikálnější projevy Severní Koreje a její vyhrožování jadernými zbraněmi. Pokud by Severní Korea skutečně připravovala jaderný útok, Čína by se jí zřejmě snažila odradit.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 
Martin Poliačik během setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. (použito se svolením Martina Poliačika) Rozhovor

Prezidentské volby jako souboj o povahu Slovenska. Pellegrini by hrál vlastní politickou hru, říká Poliačik pro EZ

Prezidentské volby jsou soubojem o povahu slovenského státu, říká dlouholetý poslanec Národní rady SR Martin Poliačik v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. V parlamentu seděl deset let, téměř tři desetiletí se věnuje kritickému myšlení. Zkušený politik, který loni působil jako zástupce ředitelky ukrajinské pobočky mezinárodní organizace GLOBSEC v Kyjevě, míní, že Peter Pellegrini nemusí být v případě volebního triumfu výrazně proruskou postavou v roli prezidenta. 

Více souvisejících

rozhovor Jan Švec Čína Si Ťin-pching Asie USA (Spojené státy americké) Rusko BRICS Severní Korea (KLDR) Tchaj-Wan Indie

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy