BRICS

Summit BRICS

Summit BRICS: Putin obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině. Rusko se prý rozhodlo podpořit lid

Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Začíná summit BRICS: Nese se ve jménu napětí mezi Čínou a Indií, Putin místo sebe posílá Lavrova

Začíná summit BRICS v jihoafrickém Johannesburgu. Nemůže se ho zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin, protože by mu hrozilo zatčení. Panuje napjatá atmosféra mezi Indií a Čínou. Dillí má totiž obavy z nabrání ostře protizápadního směru podle vůle Pekingu, což nechce. Z čistě ekonomického uskupení se může stát geopolitické, které by působilo jako velice těžká protiváha Spojeným státům, Evropské unii a Severoatlantické alianci. 
Vladimír Putin

Putin do Afriky nepojede. Bojí se, že by ho zatkli

Na srpnovém summitu BRICS (soubor rozvíjejících se ekonomik zemí Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky) nebude ruský prezident Vladimir Putin. Místo něj se na akci objeví ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Uvedl to server New York Times.
Emmanuel Macron

Macron v zákulisí finančního summitu usiluje o účast na akci BRICS. Moskva už reagovala

Dnes a zítra se v Paříži koná summit o novém globálním finančním paktu, jehož cílem je nalézt globální cíle v boji proti chudobě, omezování emisí ohřívajících planetu a ochraně přírody. Ve stínu probíhá diplomatický boj francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o účast na summitu BRICS po boku lídrů z Ruska nebo Číny. Moskva tuto možnost dnes odmítla. 
 Emmanuel Macron

Mírotvůrce Macron chce na summit, kde bude i Putin. Rozhodne se zítra

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce svou globální diplomacii jedné osoby posunout na další úroveň, píše Politico. Přeje si být pozván na summit BRICS. O jeho účasti zřejmě zítra rozhodne jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který je organizátorem fóra, na summitu o novém globálním finančním paktu v Paříži.  
Jan Švec, expert z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Rozhovor

Čína se chce ve velmocenském postavení vyrovnat USA, uvítala by i další oslabení Ruska, říká expert pro EZ

Expert Jan Švec z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze popsal, jak Čína posiluje svou pozici ve světě. Asijská velmoc se podle něj snaží posilovat svůj vliv prostřednictvím ekonomické „spolupráce“, šířením propagandy, infiltrací akademické sféry nebo skrytým ovlivňováním vnitřní politiky. „Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře,“ vysvětluje.
Rusko, Kreml

Rusko vyzvalo BRICS ke koordinovaným opatřením ke stabilizaci ekonomiky

Rusko vyzvalo skupinu předních rozvíjejících se ekonomik BRICS ke koordinovaným opatřením s cílem stabilizovat hospodářskou situaci. Informovala o tom dnes agentura Reuters. BRICS kromě Ruska zahrnuje Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Rusko se nyní potýká s negativními hospodářskými důsledky sankcí, které na něj kvůli útoku na Ukrajinu uvalují západní země.
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Západ přijde o moc a vliv, tvrdí analytik. Jak bude vypadat nový svět?

NÁZOR - Do roku 2030 nahradí Čína Spojené státy v pozici největší ekonomiky světa, poukazuje ekonomický analytik Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent dodává, že Indie zase předběhne Japonsko, Německo, Británii i Francii a stane se třetí největší světovou ekonomikou, přičemž ekonomika rozvojového světa jako celku překoná výkon ekonomiky rozvinutých zemí.
Americký dolar

Zákon džungle ve světové ekonomice? Šéf WTO má obavy, dle Číny nebude mít obchodní válka vítěze

Ženeva/Johannesburg - Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo dnes varoval, že současné obchodní spory ohrožují globální ekonomiku. Celní válku před časem rozpoutal americký prezident Donald Trump. Globální obchodní válka nebude mít vítěze, prohlásil dnes na úvod třídenního summitu skupiny velkých ekonomik BRICS čínský prezident Si Ťin-pching.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy