Saúdská Arábie v jednom bloku s Ruskem. BRICS se od příštího roku rozšíří o šest členů

Mezinárodní organizace BRICS sestávající z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky se rozroste o šest nových členů. Uvedl to jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v rámci 15. summitu. 

Rozšíření potvrdil jihoafrický prezident, který summit v Johannesburgu hostil. „Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty byly pozvány, aby se staly členy BRICS,“ uvedl. 

Jak přiblížil server Politico, jejich členství vstoupí v platnost od prvního ledna příštího roku. „Vážíme si zájmu ostatních zemí o budování partnerství s BRICS. Pověřili jsme naše ministry zahraničí, aby dále rozpracovali model partnerských zemí BRICS a seznam potenciálních partnerských zemí a do příštího summitu o tom podali zprávu,“ doplnil Ramaphosa. 

Začátkem srpna existovaly informace o zájmu celkem čtyřiceti zemí, které chtějí vstoupit do BRICS. Dvaadvacet z nich žádost oficiálně podalo. 

Novým členům prostřednictvím živého přenosu na telegramu gratuloval i ruský prezident Vladimir Putin. „Všichni jsme pro nové multipolární uspořádání světa, které by bylo skutečně vyvážené a zohledňovalo by suverénní zájmy co nejširšího okruhu států, otevíralo by možnosti pro realizaci různých modelů rozvoje a pomáhalo by zachovat rozmanitost národních kultur a tradic,“ vylíčil.

Šéf Kremlu zdůraznil, že „objektivní proces vyjádření nového světového řádu má stále nesmiřitelné odpůrce, kteří se snaží tento proces zpomalit, zbrzdit vytvářením nových, nezávislých center rozvoje a vlivu ve světě“.

Summit BRICS využil zejména jako platformu pro šíření kremelských narativů o ruském vpádu na Ukrajinu. Snažil se najít podporu napříč jednotlivými členskými i nečlenskými zeměmi, které jeho videoprojevům naslouchaly. Vyslal za sebe ministra zahraničí Sergeje Lavrova, protože mu vzhledem k zatykači Mezinárodního trestního soudu (ICC) hrozilo v členské zemi ICC zadržení a vydání do Haagu. 

„A chtěl bych všechny naše kolegy ujistit, že budeme pokračovat v dnes započaté práci na rozšiřování vlivu BRICS ve světě. Mám tím na mysli navázání praktické práce s novými členy a s těmi, kteří budou pracovat v rámci dosahu BRICS s našimi partnery a chtěli by s námi spolupracovat,“ doplnil Putin, citovala ho americká stanice CNN. 

Čínský vůdce Si Ťin-pching považuje rozšíření bloku za historické. „Vnese do mechanismu spolupráce BRICS nový impuls a dále posílí sílu světového míru a rozvoje,“ myslí si. Rozšíření i přes původní rozpory uvítal jeho indický rival, premiér Naréndra Módí. 

Do jednoho hospodářského bloku se tak dostávají dvě země, které vytěží nejvíce ropy na světě. „Obě země často koordinují svou těžbu ropy, což v minulosti dostalo Saúdskou Arábii do rozporu s jejím spojencem, Spojenými státy,“ píše CNN. 

BRICS

BRICS je neformální sdružení pěti zemí, jak jeho zkratka napovídá – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle webových stránek uskupení jeho vznik iniciovala Moskva roku 2006, první summit proběhl v červnu 2009 v ruském Jekatěrinburgu. Úplně původně se jednalo o BRIC, Jihoafrická republika přistoupila formálně až začátkem roku 2011.

Odborný list Foreign Policy napsal, že byla idea vzniku BRICS od začátku problematická. Zejména mezi Indií a Čínou panuje silná rivalita, jde o mocnosti s velkými ekonomikami a rostoucími ekonomickými výdaji. Nezávislí pozorovatelé tvrdili, že spory mezi Novým Dillí a Pekingem zabrání jakýmkoli nadějím na hladké fungování.

FP sledoval problém i v tom, že pět členských zemí ani nemělo společnou ideologii. Vysvětlil ale tři důvody, proč takovéto instituce fungují: V prvé řadě jde o fórum, kde si členové poskytují informace a jejich sdílení tak buduje vzájemnou důvěru. Za druhé existuje respekt k tomu, že se členové budou účastnit pouze záležitostí, v nichž leží jejich zájmy.

A v poslední řadě tato instituce může členům poskytnout viditelnost a strukturu, prostřednictvím které mohou provádět složité činnosti – vytvářet konsenzy o dohodách, konkretizovat společné normy a myšlenky, zmírňovat konflikty či řešit vzájemné spory.

Související

Více souvisejících

BRICS Saúdská Arábie argentina Egypt Etiopie Írán spojené arabské emiráty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 5 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy