Mezinárodní organizace BRICS sestávající z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky se rozroste o šest nových členů. Uvedl to jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v rámci 15. summitu.
Rozšíření potvrdil jihoafrický prezident, který summit v Johannesburgu hostil. „Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty byly pozvány, aby se staly členy BRICS,“ uvedl.
Jak přiblížil server Politico, jejich členství vstoupí v platnost od prvního ledna příštího roku. „Vážíme si zájmu ostatních zemí o budování partnerství s BRICS. Pověřili jsme naše ministry zahraničí, aby dále rozpracovali model partnerských zemí BRICS a seznam potenciálních partnerských zemí a do příštího summitu o tom podali zprávu,“ doplnil Ramaphosa.
Začátkem srpna existovaly informace o zájmu celkem čtyřiceti zemí, které chtějí vstoupit do BRICS. Dvaadvacet z nich žádost oficiálně podalo.
Novým členům prostřednictvím živého přenosu na telegramu gratuloval i ruský prezident Vladimir Putin. „Všichni jsme pro nové multipolární uspořádání světa, které by bylo skutečně vyvážené a zohledňovalo by suverénní zájmy co nejširšího okruhu států, otevíralo by možnosti pro realizaci různých modelů rozvoje a pomáhalo by zachovat rozmanitost národních kultur a tradic,“ vylíčil.
Šéf Kremlu zdůraznil, že „objektivní proces vyjádření nového světového řádu má stále nesmiřitelné odpůrce, kteří se snaží tento proces zpomalit, zbrzdit vytvářením nových, nezávislých center rozvoje a vlivu ve světě“.
Summit BRICS využil zejména jako platformu pro šíření kremelských narativů o ruském vpádu na Ukrajinu. Snažil se najít podporu napříč jednotlivými členskými i nečlenskými zeměmi, které jeho videoprojevům naslouchaly. Vyslal za sebe ministra zahraničí Sergeje Lavrova, protože mu vzhledem k zatykači Mezinárodního trestního soudu (ICC) hrozilo v členské zemi ICC zadržení a vydání do Haagu.
„A chtěl bych všechny naše kolegy ujistit, že budeme pokračovat v dnes započaté práci na rozšiřování vlivu BRICS ve světě. Mám tím na mysli navázání praktické práce s novými členy a s těmi, kteří budou pracovat v rámci dosahu BRICS s našimi partnery a chtěli by s námi spolupracovat,“ doplnil Putin, citovala ho americká stanice CNN.
Čínský vůdce Si Ťin-pching považuje rozšíření bloku za historické. „Vnese do mechanismu spolupráce BRICS nový impuls a dále posílí sílu světového míru a rozvoje,“ myslí si. Rozšíření i přes původní rozpory uvítal jeho indický rival, premiér Naréndra Módí.
Do jednoho hospodářského bloku se tak dostávají dvě země, které vytěží nejvíce ropy na světě. „Obě země často koordinují svou těžbu ropy, což v minulosti dostalo Saúdskou Arábii do rozporu s jejím spojencem, Spojenými státy,“ píše CNN.
BRICS
BRICS je neformální sdružení pěti zemí, jak jeho zkratka napovídá – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle webových stránek uskupení jeho vznik iniciovala Moskva roku 2006, první summit proběhl v červnu 2009 v ruském Jekatěrinburgu. Úplně původně se jednalo o BRIC, Jihoafrická republika přistoupila formálně až začátkem roku 2011.
Odborný list Foreign Policy napsal, že byla idea vzniku BRICS od začátku problematická. Zejména mezi Indií a Čínou panuje silná rivalita, jde o mocnosti s velkými ekonomikami a rostoucími ekonomickými výdaji. Nezávislí pozorovatelé tvrdili, že spory mezi Novým Dillí a Pekingem zabrání jakýmkoli nadějím na hladké fungování.
FP sledoval problém i v tom, že pět členských zemí ani nemělo společnou ideologii. Vysvětlil ale tři důvody, proč takovéto instituce fungují: V prvé řadě jde o fórum, kde si členové poskytují informace a jejich sdílení tak buduje vzájemnou důvěru. Za druhé existuje respekt k tomu, že se členové budou účastnit pouze záležitostí, v nichž leží jejich zájmy.
A v poslední řadě tato instituce může členům poskytnout viditelnost a strukturu, prostřednictvím které mohou provádět složité činnosti – vytvářet konsenzy o dohodách, konkretizovat společné normy a myšlenky, zmírňovat konflikty či řešit vzájemné spory.
Související
Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie
Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
BRICS , Saúdská Arábie , argentina , Egypt , Etiopie , Írán , spojené arabské emiráty
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák