
Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními cly, pokud vytvoří novou společnou měnu. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity možnost vzniku společné měny v rámci tohoto sdružení považuje za utopii. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou,“ řekl pro EuroZprávy.cz.
Trump se na země BRICS obrátil prostřednictvím své sociální sítě Truth. „Myšlenka, že se země BRICS snaží odklonit od dolaru, zatímco my stojíme stranou a přihlížíme, je ZBYTEČNÁ,“ napsal podle americké stanice CNN.
„Požadujeme od těchto zemí závazek, že nevytvoří novou měnu BRICS ani nepodpoří žádnou jinou měnu, která by nahradila mocný americký dolar, jinak budou čelit 100% clům a měly by počítat s tím, že se rozloučí s prodejem do úžasné americké ekonomiky,“ zdůraznil.
Ekonom Žídek míní, že úvaha o společné měně BRICS je „naprostá utopie“. „I pro typově a geograficky bližší země eurozóny není fungování eura bez problémů. Země BRICS jsou velmi odlišné a neumím si představit jednotnou měnovou politiku pro celou oblast,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.
Kdokoliv se o zavedení společné měny pokusí podle něj narazí. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou. Navíc logickým předstupněm by měl být společný trh (tj. volný obchod) a ani na tom nejsou schopny se tyto země domluvit,“ připomněl.
EuroZprávy.cz se dále ekonoma dotázaly, zda Trump vnímá BRICS jako bezprostřední hrozbu pro zájmy USA. „Obávám se, že z rétoriky budoucího amerického prezidenta se nedá vyvodit vůbec nic,“ poznamenal.
Mezi zeměmi BRICS existují velké odlišnosti. „Nicméně z mého pohledu jsou země BRICS velmi odlišné a také hloubka jejich vazeb na Západ je taky velmi rozdílná. Nemyslím si, že by tvořily jakýkoliv reálný celek,“ pokračoval Žídek.
BRICS považuje spíše za „diskuzní klub“. „Respektive nevidím prakticky žádné reálné kroky v ekonomické oblasti, které by svědčily o integraci těchto trhů. Ekonomická integrace je mnohem snazší než jednotný politický postoj – viz například zahraniční politika EU,“ vysvětlil.
„Takže si celkově nemyslím, že by BRICS byla bezprostřední ani budoucí hrozbou pro USA. Ale některé ze členských zemí pochopitelně ano,“ uzavřel Žídek.
BRICS od roku 2011 tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Od letoška jsou členy také Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt. „Třicet čtyři zemí vyjádřilo zájem o vstup do bloku největších rozvíjejících se ekonomik,“ uvedl šéf jihoafrické diplomacie Naledi Pandor.
Například Brazílie směřuje úplně jinam. Současný prezident Luiz Inácio Lula da Silva loni navrhl vytvoření společné měny v Jižní Americe tak, aby se snížila závislost latinskoamerických zemí na americkém dolaru.
Ruský prezident Vladimir Putin před říjnovým summitem BRICS prohlásil, že skupina o zavedení jednotné měny neuvažuje. „Její čas ještě nenastal. Musíme být velmi opatrní a jednat postupně, beze spěchu,“ řekl a dodal, že skupina „zkoumá možnosti širšího využití národní měn a posílení koordinace mezi centrálními bankami na podporu obchodu“.
Související

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
USA (Spojené státy americké) , BRICS , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek