Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními cly, pokud vytvoří novou společnou měnu. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity možnost vzniku společné měny v rámci tohoto sdružení považuje za utopii. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou,“ řekl pro EuroZprávy.cz.
Trump se na země BRICS obrátil prostřednictvím své sociální sítě Truth. „Myšlenka, že se země BRICS snaží odklonit od dolaru, zatímco my stojíme stranou a přihlížíme, je ZBYTEČNÁ,“ napsal podle americké stanice CNN.
„Požadujeme od těchto zemí závazek, že nevytvoří novou měnu BRICS ani nepodpoří žádnou jinou měnu, která by nahradila mocný americký dolar, jinak budou čelit 100% clům a měly by počítat s tím, že se rozloučí s prodejem do úžasné americké ekonomiky,“ zdůraznil.
Ekonom Žídek míní, že úvaha o společné měně BRICS je „naprostá utopie“. „I pro typově a geograficky bližší země eurozóny není fungování eura bez problémů. Země BRICS jsou velmi odlišné a neumím si představit jednotnou měnovou politiku pro celou oblast,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.
Kdokoliv se o zavedení společné měny pokusí podle něj narazí. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou. Navíc logickým předstupněm by měl být společný trh (tj. volný obchod) a ani na tom nejsou schopny se tyto země domluvit,“ připomněl.
EuroZprávy.cz se dále ekonoma dotázaly, zda Trump vnímá BRICS jako bezprostřední hrozbu pro zájmy USA. „Obávám se, že z rétoriky budoucího amerického prezidenta se nedá vyvodit vůbec nic,“ poznamenal.
Mezi zeměmi BRICS existují velké odlišnosti. „Nicméně z mého pohledu jsou země BRICS velmi odlišné a také hloubka jejich vazeb na Západ je taky velmi rozdílná. Nemyslím si, že by tvořily jakýkoliv reálný celek,“ pokračoval Žídek.
BRICS považuje spíše za „diskuzní klub“. „Respektive nevidím prakticky žádné reálné kroky v ekonomické oblasti, které by svědčily o integraci těchto trhů. Ekonomická integrace je mnohem snazší než jednotný politický postoj – viz například zahraniční politika EU,“ vysvětlil.
„Takže si celkově nemyslím, že by BRICS byla bezprostřední ani budoucí hrozbou pro USA. Ale některé ze členských zemí pochopitelně ano,“ uzavřel Žídek.
BRICS od roku 2011 tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Od letoška jsou členy také Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt. „Třicet čtyři zemí vyjádřilo zájem o vstup do bloku největších rozvíjejících se ekonomik,“ uvedl šéf jihoafrické diplomacie Naledi Pandor.
Například Brazílie směřuje úplně jinam. Současný prezident Luiz Inácio Lula da Silva loni navrhl vytvoření společné měny v Jižní Americe tak, aby se snížila závislost latinskoamerických zemí na americkém dolaru.
Ruský prezident Vladimir Putin před říjnovým summitem BRICS prohlásil, že skupina o zavedení jednotné měny neuvažuje. „Její čas ještě nenastal. Musíme být velmi opatrní a jednat postupně, beze spěchu,“ řekl a dodal, že skupina „zkoumá možnosti širšího využití národní měn a posílení koordinace mezi centrálními bankami na podporu obchodu“.
Související
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
USA (Spojené státy americké) , BRICS , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
před 2 hodinami
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
před 3 hodinami
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
před 4 hodinami
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
před 6 hodinami
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
před 7 hodinami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 9 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 9 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 10 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 11 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 12 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
Kreml připustil ochotu ruského prezidenta Vladimira Putina jednat s Donaldem Trumpem. Jenže nikoliv o míru na Ukrajině, nýbrž o jaderném odzbrojení. Otázka mírových jednání tak stále leží na stole. Jak exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl americký politolog a historik Alexander Motyl, Trump to s Ruskem jako hlavní překážkou k míru „myslí vážně“.
Zdroj: Jakub Jurek