Začíná summit BRICS: Nese se ve jménu napětí mezi Čínou a Indií, Putin místo sebe posílá Lavrova

Začíná summit BRICS v jihoafrickém Johannesburgu. Nemůže se ho zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin, protože by mu hrozilo zatčení. Panuje napjatá atmosféra mezi Indií a Čínou. Dillí má totiž obavy z nabrání ostře protizápadního směru podle vůle Pekingu, což nechce. Z čistě ekonomického uskupení se může stát geopolitické, které by působilo jako velice těžká protiváha Spojeným státům, Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

V úterý ráno v jihoafrickém Johannesburgu začíná summit BRICS. Po dlouhých debatách bylo rozhodnuto, že se ho ruský prezident zúčastní pouze prostřednictvím videohovoru. Informoval o tom server Euronews.

Za touto situací stojí zatykač Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), podle kterého by hostitelská země musela Putina zatknout. JAR je totiž právoplatným členem ICC. Místo prezidenta na místo dorazí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, píše Guardian.

Čínský prezident Si Ťin-pching se pro změnu vydává na první zahraniční cestu do zámoří od začátku pandemie onemocnění covid-19.

Kromě čínského lídra do jihoafrického města zavítá indický premiér Naréndra Módí a brazilský premiér Luiz Inácio Lula da Silva. Celou akci hostí jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Na summit rovněž dorazí zástupci několika desítek zemí Afriky, Asie a Blízkého východu. Podle serveru Guardian mnohé doufají, že brzy budou přizvány do bloku. BRICS rovněž může nabrat protizápadní kurz, což ale popírá Ramaphosa. „Jihoafrická republika nebude zatažena do soupeření mezi globálními mocnostmi a chce se vyhnout světu, který je stále více polarizován soupeřícími tábory,“ ujistil své domácí publikum.

To ale podle něj neznamená neutralitu. „Naše rozhodnutí nepřidat se k žádné z globálních mocností neznamená, že jsme v zásadních otázkách nebo národních zájmech neutrální,“ podotkl bez bližšího vysvětlení, co to znamená.

Hlavními tématy bude mimo jiné snaha o oslabení dominantního postavení amerického dolaru ve světové ekonomice. „Tradiční globální řídící systém se stal nefunkčním, nedostatečným a chybujícím v akci. Uskupení BRICS se stále více stává pevnou silou při obraně mezinárodní spravedlnosti,“ vylíčil minulý týden čínský velvyslanec v Pretorii Chen Xiadong.

Čínské ideje ale rozzuřily Indii, která má se svým severním sousedem velice komplikované vztahy. „Indie a v neposlední řadě Módí nemají zájem na tom, aby se indická zahraniční politika ubírala protizápadním směrem. Brics byla koncipována jako geoekonomická platforma, ale posouvá se do geopolitické role a to Indii pravděpodobně nebude vyhovovat,“ popsal odborník na mezinárodní vztahy Harsh Pant z Observer Research Foundation, think-tanku sídlícího v Novém Dillí.

Podle zastupujícího velvyslance JAR pro Asii a BRICS Anila Sooklala existuje obrovský zájem o členství v tomto uskupení. „Země globálního jihu nechtějí, aby jim někdo říkal, koho mají podporovat, jak se mají chovat a jak mají vést své suverénní záležitosti. Jsou nyní dostatečně silné na to, aby si prosadily své pozice,“ uvedl.

Paradoxem je, že jedněmi z nejvážnějších zájemců jsou tvrdě diplomaticky izolované a sankciované země – Írán či Venezuela. „statní integrační rámce, které existují na celém světě, byly zaslepeny hegemonistickou vizí předloženou vládou USA,“ prohlásil bývalý venezuelský ministr financí Ramón Lobo.

Co je to BRICS

BRICS je neformální sdružení pěti zemí, jak jeho zkratka napovídá – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle webových stránek uskupení jeho vznik iniciovala Moskva roku 2006, první summit proběhl v červnu 2009 v ruském Jekatěrinburgu. Úplně původně se jednalo o BRIC, Jihoafrická republika přistoupila formálně až začátkem roku 2011.

Odborný list Foreign Policy napsal, že byla idea vzniku BRICS od začátku problematická. Zejména mezi Indií a Čínou panuje silná rivalita, jde o mocnosti s velkými ekonomikami a rostoucími ekonomickými výdaji. Nezávislí pozorovatelé tvrdili, že spory mezi Novým Dillí a Pekingem zabrání jakýmkoli nadějím na hladké fungování.

FP sledoval problém i v tom, že pět členských zemí ani nemělo společnou ideologii. Vysvětlil ale tři důvody, proč takovéto instituce fungují: V prvé řadě jde o fórum, kde si členové poskytují informace a jejich sdílení tak buduje vzájemnou důvěru. Za druhé existuje respekt k tomu, že se členové budou účastnit pouze záležitostí, v nichž leží jejich zájmy.

A v poslední řadě tato instituce může členům poskytnout viditelnost a strukturu, prostřednictvím které mohou provádět složité činnosti – vytvářet konsenzy o dohodách, konkretizovat společné normy a myšlenky, zmírňovat konflikty či řešit vzájemné spory.

Související

Donald Trump Původní zpráva

Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie

Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními cly, pokud vytvoří novou společnou měnu. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity možnost vzniku společné měny v rámci tohoto sdružení považuje za utopii. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

BRICS Sergej Lavrov jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy