Začíná summit BRICS v jihoafrickém Johannesburgu. Nemůže se ho zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin, protože by mu hrozilo zatčení. Panuje napjatá atmosféra mezi Indií a Čínou. Dillí má totiž obavy z nabrání ostře protizápadního směru podle vůle Pekingu, což nechce. Z čistě ekonomického uskupení se může stát geopolitické, které by působilo jako velice těžká protiváha Spojeným státům, Evropské unii a Severoatlantické alianci.
V úterý ráno v jihoafrickém Johannesburgu začíná summit BRICS. Po dlouhých debatách bylo rozhodnuto, že se ho ruský prezident zúčastní pouze prostřednictvím videohovoru. Informoval o tom server Euronews.
Za touto situací stojí zatykač Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), podle kterého by hostitelská země musela Putina zatknout. JAR je totiž právoplatným členem ICC. Místo prezidenta na místo dorazí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, píše Guardian.
Čínský prezident Si Ťin-pching se pro změnu vydává na první zahraniční cestu do zámoří od začátku pandemie onemocnění covid-19.
Kromě čínského lídra do jihoafrického města zavítá indický premiér Naréndra Módí a brazilský premiér Luiz Inácio Lula da Silva. Celou akci hostí jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Na summit rovněž dorazí zástupci několika desítek zemí Afriky, Asie a Blízkého východu. Podle serveru Guardian mnohé doufají, že brzy budou přizvány do bloku. BRICS rovněž může nabrat protizápadní kurz, což ale popírá Ramaphosa. „Jihoafrická republika nebude zatažena do soupeření mezi globálními mocnostmi a chce se vyhnout světu, který je stále více polarizován soupeřícími tábory,“ ujistil své domácí publikum.
To ale podle něj neznamená neutralitu. „Naše rozhodnutí nepřidat se k žádné z globálních mocností neznamená, že jsme v zásadních otázkách nebo národních zájmech neutrální,“ podotkl bez bližšího vysvětlení, co to znamená.
Hlavními tématy bude mimo jiné snaha o oslabení dominantního postavení amerického dolaru ve světové ekonomice. „Tradiční globální řídící systém se stal nefunkčním, nedostatečným a chybujícím v akci. Uskupení BRICS se stále více stává pevnou silou při obraně mezinárodní spravedlnosti,“ vylíčil minulý týden čínský velvyslanec v Pretorii Chen Xiadong.
Čínské ideje ale rozzuřily Indii, která má se svým severním sousedem velice komplikované vztahy. „Indie a v neposlední řadě Módí nemají zájem na tom, aby se indická zahraniční politika ubírala protizápadním směrem. Brics byla koncipována jako geoekonomická platforma, ale posouvá se do geopolitické role a to Indii pravděpodobně nebude vyhovovat,“ popsal odborník na mezinárodní vztahy Harsh Pant z Observer Research Foundation, think-tanku sídlícího v Novém Dillí.
Podle zastupujícího velvyslance JAR pro Asii a BRICS Anila Sooklala existuje obrovský zájem o členství v tomto uskupení. „Země globálního jihu nechtějí, aby jim někdo říkal, koho mají podporovat, jak se mají chovat a jak mají vést své suverénní záležitosti. Jsou nyní dostatečně silné na to, aby si prosadily své pozice,“ uvedl.
Paradoxem je, že jedněmi z nejvážnějších zájemců jsou tvrdě diplomaticky izolované a sankciované země – Írán či Venezuela. „statní integrační rámce, které existují na celém světě, byly zaslepeny hegemonistickou vizí předloženou vládou USA,“ prohlásil bývalý venezuelský ministr financí Ramón Lobo.
Co je to BRICS
BRICS je neformální sdružení pěti zemí, jak jeho zkratka napovídá – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle webových stránek uskupení jeho vznik iniciovala Moskva roku 2006, první summit proběhl v červnu 2009 v ruském Jekatěrinburgu. Úplně původně se jednalo o BRIC, Jihoafrická republika přistoupila formálně až začátkem roku 2011.
Odborný list Foreign Policy napsal, že byla idea vzniku BRICS od začátku problematická. Zejména mezi Indií a Čínou panuje silná rivalita, jde o mocnosti s velkými ekonomikami a rostoucími ekonomickými výdaji. Nezávislí pozorovatelé tvrdili, že spory mezi Novým Dillí a Pekingem zabrání jakýmkoli nadějím na hladké fungování.
FP sledoval problém i v tom, že pět členských zemí ani nemělo společnou ideologii. Vysvětlil ale tři důvody, proč takovéto instituce fungují: V prvé řadě jde o fórum, kde si členové poskytují informace a jejich sdílení tak buduje vzájemnou důvěru. Za druhé existuje respekt k tomu, že se členové budou účastnit pouze záležitostí, v nichž leží jejich zájmy.
A v poslední řadě tato instituce může členům poskytnout viditelnost a strukturu, prostřednictvím které mohou provádět složité činnosti – vytvářet konsenzy o dohodách, konkretizovat společné normy a myšlenky, zmírňovat konflikty či řešit vzájemné spory.
Související
Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie
Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
BRICS , Sergej Lavrov , jihoafrická republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
před 1 hodinou
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
před 2 hodinami
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
před 4 hodinami
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
před 6 hodinami
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
před 7 hodinami
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
před 8 hodinami
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
před 9 hodinami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 11 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 11 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 12 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 13 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 14 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
Slovensko čelí dalšímu masivnímu kybernetickému útoku, který tentokrát míří na státní Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VšZP). Premiér Robert Fico (Směr-SD) a ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) na dnešní tiskové konferenci potvrdili, že útok stále probíhá, ale bezpečnostní týmy se mu úspěšně brání.
Zdroj: Libor Novák